Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Piráti u Afriky opět zaútočili, indická válečná loď zničila jejich plavidlo

  8:31aktualizováno  18:10
Situace na moři u východního pobřeží Afriky se vyostřuje. Piráti unesli v Adenském zálivu další lodě. Jedno jejich plavidlo po krátkém boji v úterý potopil indický křižník. Stále častější pirátské útoky odrazují mnohé nákladní lodě od Suezského průplavu, k němuž vede cesta nebezpečnými vodami u Somálska.
Kvůli pirátům doprovází nákladní plavidla z Indie plující Adenským zálivem válečná indická loď.

Kvůli pirátům doprovází nákladní plavidla z Indie plující Adenským zálivem válečná indická loď. | foto: Profimedia.cz

Posádka indické lodi Tabar zahlédla podezřelé plavidlo v úterý večer v Adenském zálivu. Pirátům přikázala zastavit, ti však odpověděli výhrůžkami: pokud se válečná loď přiblíží, vyhodí ji do vzduchu.

KOŘIST

Somálští piráti letos zaútočili na více než 90 plavidel a téměř 40 z nich unesli. Zatím největší kořistí je v neděli unesený tanker Sirius Star s ropou za sto milionů dolarů a ukrajinská loď s 33 tanky na palubě, která padla do rukou únosců v září. V jejich zajetí zůstává přes deset plavidel a více než 200 námořníků. Výkupné jim vyneslo desítky milionů dolarů.

Poté se objevili na palubě se zbraněmi a granátomety a podle televize BBC na indickou loď i vystřelili. Indové palbu okamžitě opětovali. Na pirátské lodi začalo hořet a několik explozí plavidlo potopilo.

Někteří piráti se poté pokusili uniknout na dvou motorových člunech, které mateřskou pirátskou loď doprovázely. Jeden z člunů ale Indové později našli prázdný.

Indickou námořní dopravu stojí podle agentury Reuters zdržení a komplikace způsobené řáděním somálských pirátů měsíčně 450 tisíc dolarů. Loď Tabar křižuje vody Adenského zálivu od 23. října a jejím úkolem je doprovázet indické nákladní lodě nebezpečnými "pirátskými" vodami u východních břehů Afriky.

Zatím doprovodila 35 plavidel. Úspěch si na své konto indické námořnictvo připsalo i minulý týden, kdy zabránilo pirátům v únosu obchodní lodi.

Dnes si piráti vyhlídli také britskou cisternovou loď Trafalgar. Útok ale překazila jedna z válečných lodí NATO, které v oblasti hlídkují a doprovázejí nákladní plavidla s potravinovou pomocí africkým zemím.

Britský tanker podle agentur obklíčilo v Adenském zálivu nejméně osm rychlých člunů. - čtěte Válečná loď NATO odrazila útok pirátů na britský tanker

Piráti unesli za dva týdny už desítku lodí

Jen v úterý unesli piráti ve vodách u východní Afriky hned tři lodě. Zmocnili se hongkongského plavidla převážejícího pšenici do Íránu, do zajetí padla také řecká nákladní loď. Později přepadli thajskou rybářskou loď s šestnácti námořníky na palubě.  - více o únosu hongkongské lodi se dočtete zde

JAK PIRÁTI ÚTOČÍ

Vlastní útok podniká sedm až deset po zuby ozbrojených mužů na rychlých plavidlech. Jakmile se zmocní lodi, na palubu přichází asi 50 pirátů. Dalších pět desítek čeká na pobřeží pro případ potíží. Většina unesených lodí je dopravena do puntlandského přístavu Eyl, uvedla televize BBC. 

Za posledních dvanáct dní skončilo v rukou tamních pirátů už nejméně osm lodí. "Vzkazují nám, že si mohou dělat, co chtějí," komentoval nový únos mluvčí asociace východoafrických zemí Andew Mwangura, podle něhož je na palubě řecké lodi 23 až 25 členů posádky.

"Je to naprosto bezprecedentní. Ještě nikdy jsme nezažili takovou situaci," reagoval na únosy Michael Howlett, asistent ředitele Mezinárodního námořního úřadu v Londýně, jenž se zabývá útoky pirátů.

Lodě se snaží pirátům vyhnout obeplutím Afriky

Somálští piráti letos zaútočili na více než 90 plavidel a téměř 40 z nich unesli. Loni napadli 31 lodí a o rok dříve zaútočili 10krát, uvedla televizní stanice CNN.

Agentura Reuters připomíná, že nárůst počtu únosů vede k růstu poplatků za pojištění lodí, které proplouvají touto oblastí. To má za následek vyšší cenu přepravovaného zboží.

Mnozí kapitáni navíc z bezpečnostních důvodů volí místo Suezského průplavu až o týdny delší trasu kolem mysu Dobré naděje. Adenským zálivem propluje ročně kolem 20 tisíc nákladních lodí a tato vodní cesta patří mezi nejrušnější na světě.

K jižnímu cípu Jihoafrické republiky stáčí v poslední době své lodě více a více světových dopravních firem. Britská televizní stanice Sky na svých internetových stránkách napsala, že norská společnost Odfjell SE Group nařídila kapitánům svých více než 90 tankerů vyhnout se Suezskému průplavu a Afriku raději obeplout.

"Zajížďka dlouhá tisíce kilometrů bude stát nezanedbatelnou sumu, ale očekávám, že naši zákazníci to podpoří a přispějí na to," prohlásil generální ředitel norské společnosti Terje Storeng, který se nevyhnul ani kritice vlád za to, že se problémem s piráty důkladně nezabývají.

Historicky největší kořistí somálských pirátů se stal v neděli unesený tanker Sirius Star s ropou za 100 milionů dolarů. Ten je v současné době zakotvený poblíž přístavu Harardhere a majitelé lodi s únosci vyjednávají. Podle posledních informací ještě nebyla vznesena žádost o výkupné. - čtěte Somálští piráti se zmocnili obřího tankeru s ropou za sto milionů dolarů

SOMÁLŠTÍ PIRÁTI

Vody kolem Afrického rohu v Adenském zálivu patří k nejnebezpečnějším na světě. Piráti sice přepadávají lodě i v Malackém průlivu u Indonésie či u břehů Nigérie, ale ne tak intenzivně jako u Somálska. Země totiž nemá od začátku 90. let plně funkční vládu. Stát je rozdělen na několik regionů s vlastními přechodnými vládami, které si s piráty neporadí.
Somálští piráti začali přepadat lodě v 80. letech. Tvrdili, že chtějí zabránit nelegálnímu rybolovu a přivážení odpadu k pobřeží. V 90. letech se začalo pirátství rozvíjet, lodní společnosti začaly za zajatá plavidla platit výkupné. Tehdy šlo o desítky tisíc dolarů, dnes o stovky tisíc i o miliony.

Somálský pirát v keňském vězení. (19. listopad 2008)Piráti jsou většinou mladí Somálci z chudých oblastí, z nichž mnozí mají zkušenosti z obchodních lodí. 
Obyvatelé regionu Puntland na severovýchodě Somálska, odkud většina novodobých pirátů pochází, o nich říkají, že vedou opulentní život. "Mají peníze, moc a každým dnem jsou silnější," říká Abdi Farah Juha, který žije v puntlandské metropoli Garoe. "Žení se s nejkrásnějšími dívkami, stavějí si fantastické domy, mají nová auta, zbraně." Sumy, které získají na výkupném, z nich dělají obrovské boháče v zemi, kde téměř polovina obyvatelstva závisí na potravinové pomoci. Zdroj: ČTK, CNN a BBC

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...