Po nákladní lodi Arctic Sea pátrají i ruské válečné lodě

Po nákladní lodi Arctic Sea pátrají i ruské válečné lodě | foto: Profimedia.cz

Piráti si poprvé troufli na Evropu, u Francie zmizela loď s posádkou

  • 181
Na jedné z nejstřeženějších námořních tras světa se beze stopy ztratila téměř stometrová nákladní loď s patnáctičlennou ruskou posádkou. Plavidlo Arctic Sea na trase z Finska do Alžírska už jednou zajali ozbrojenci. Teď zmizela znovu. Po lodi pátrají ruské vojenské lodě. Úřady mají podezření, že je to první případ moderního pirátství v Evropě.

Loď Arctic Sea, která pluje pod maltskou vlajkou, vyrazila z finského přístavu Jakobstad 23. července s nákladem dřeva za 27 milionů korun. První komplikace přišly u švédského ostrova Gotland už následující ráno.

Plavidlo zajalo deset ozbrojených mužů, kteří se na palubu dostali pod záminkou, že jsou kontrola protidrogové jednotky pobřežní stráže. Na lodi ukradli satelitní telefon a lehce zranili tři členy posádky. Plavidlo po dvanácti hodinách opustili na rychlých člunech a zmizeli neznámo kam.

Kapitánovi mohli držet zbraň u hlavy

Další zprávy o sobě Arctic Sea podala až v Lamanšském průlivu o čtyři dny později. Loď kontaktovala pobřežní stráž v britském Doveru. "Na komunikaci nebylo nic zvláštního," řekl Mark Clark z britské pobřežní hlídky BBC. "Ale šéf posádky také mohl mít při rozhovoru pistoli u hlavy. Kdo ví," dodal s tím, že přístroje potvrdily udávanou polohu lodi.

Příběh tím zdaleka nekončí. O den později se totiž odmlčely navigační a komunikační přístroje a začalo být zřejmé, že loď byla unesena. Podle Clarka je neuvěřitelné, že Artic Sea proplula nejstřeženějšími vodami světa zcela nepozorovaně.

Nákladní loď Arctic Sea

Nákladní loď Arctic Sea

Naposledy plavidlo spatřili Francouzi 30. července poblíž přístavu Brest. Arctic Sea v tu chvíli mířila podél pobřeží na jih. Pak už jsou o ní jen kusé zprávy, které říkají, že se objevila u pobřeží Portugalska.

Do cíle v alžírském přístavu Bedžaja měla připlout minulé úterý. Po lodi ani posádce ale nejsou žádné stopy, nikdy neproplula ani Gibraltarským průplavem. Interpol proto 1. srpna zahájil mezinárodní pátrání.

Plavidlo hledají ruské válečné lodě i ponorky

Incident, do kterého je zapleteno 15 Rusů, se nelíbí ani Moskvě. Ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes vydal příkaz, aby vojenské námořnictvo vyrazilo na záchrannou operaci do Atlantiku.

SOMÁLŠTÍ PIRÁTI

Pirátství nejvíce "kvete" v Adenském zálivu, kde útočí somálští piráti. Jen od začátku letošního roku se ozbrojenci pokusili unést 130 lodí a v 28 případech se jim to podařilo. V současnosti zadržují deset lodí se 190 námořníky. - články o somálských pirátech zde

Podle agentury Itar-Tass se do operace zapojí až pět lodí z černomořské flotily. K portugalským břehům už se blíží ruská loď Ladny. Akci prý podpoří i ruské jaderné ponorky. Po lodi pátrají i portugalská letadla.

Nad celým případem se stále vznášejí otázníky. Nikdo zatím netuší, kde se loď přesně nachází. "Myslím si, že zamířila k africkým břehům. Únosci už mohli loď dávno přejmenovat a přemalovat. Posádku mohli vysadit na opuštěném místě," řekl britskému listu The Guardian odborník na lodní dopravu Nick Davis.

Otázkou zůstává, proč byla loď unesena. V této souvislosti se spekuluje o pirátství, případně o pašování zbraní. Odborníci také počítají s možností, že únosem si vyřizují účty mocné ruské ekonomické kruhy.

"Pirátství jako pirátství. Pokud se někdo na malých rychlých člunech pokusí zajmout loď, tak se nijak neliší od toho, co dělají somálští piráti," řekl Nick Davis. "Nicméně si nemyslím, že na tuto loď stříleli a vyhrožovali popravou posádky," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video