Už dávno si nehrají jen s bílými myškami. Vědci vědí, že příroda je pokladnicí mnoha nápadů, které se dají "okopírovat".

Už dávno si nehrají jen s bílými myškami. Vědci vědí, že příroda je pokladnicí mnoha nápadů, které se dají "okopírovat". | foto: Profimedia.cz

Piráti a námořníci se zasloužili o výzkum chorob, přivezli divné myši

  • 22
Na svých výpravách do Japonska a Číny v 17. století si mořeplavci všimli, že na tamních trzích jsou k mání podivné myši, které by ve volné přírodě nepřežily. Neběhaly totiž přímo za nosem, ale pořád dokolečka.

Nudící se námořníci tyto tančící myši na plavbách pro zábavu křížili s běžnými, přičemž si nechávali jen ty, které zdědily "legrační" vlastnosti. Zvláštních myší si později všimli vědci a začali je využívat k pokusům.

Na zjištění, že většina laboratorních myší pochází z několika málo jedinců, které námořníci před staletími na Dálném východě koupili a pak v Británii či v Americe rozmnožovali, má podíl Jaroslav Piálek z brněnského Ústavu biologie obratlovců Akademie věd.

O objevu mezinárodního týmu informoval prestižní časopis Nature Genetics. S kolegy z USA, Francie a Tchaj-wanu Piálek zjistil, že všechny pro vědu tolik potřebné laboratorní myši pocházejí z několika společných předků ze 17. století.

Dávná a náhodná myší mutace podpořená zvědavostí námořníků, které při mnohatýdenních plavbách hlodavci rozptylovali, získala časem vědecký punc.

Laboratorní myši v současné podobě nespatřily divokou přírodu již více než 100 let a pravděpodobně by v ní ani nepřežily.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video