Obec Pioz, na snímku nevyužité novostavby ve městě.

Obec Pioz, na snímku nevyužité novostavby ve městě. | foto: telegraph.co.uk, Denis Boyle

Nejzadluženější obec Španělska už nemá ani na osvětlení

  • 284
Městečko Pioz leží asi 60 km na východ od Madridu. Žije zde zhruba 3 600 lidí, ale vešlo by se jich sem mnohem víc. Obec si v době, kdy se měla dobře, postavila luxusní sídliště. V domech ale nikdo nebydlí a radnice skončila s astronomickými dluhy. Při současných příjmech by je splatila za 8 000 let.

Stojí tu stovky nových domů. Každý má vlastní zahradu a stání pro dvě auta. Blíž k městu je pod hradbami z 15. století čtyři roky staré koupaliště, které mělo být chloubou města.

Jenže pod poutači s nabídkou luxusního bydlení vyrůstají trsy plevele a okraje bazénu lemují řasy, které do sezony nikdo neodstraní, protože městská pokladna je už nějakou dobu prázdná.

Pioz si vysloužil status nejzadluženější obce ve Španělsku. V přepočtu město dluží na fakturách 16 milionů eur (413 milionů Kč), což by město při současných příjmech a výdajích (ročně zbude v kase asi 2 000 eur) dokázalo splatit za skoro osm tisíc let.

Do prekérní situace dostala městečko rozhazovačnost a korupce v dekádě stavebního boomu před krizí v roce 2007, kdy se na úvěr začalo stavět nevyužité sídliště, bazén nebo čistička odpadních vod, která nefunguje, protože město nemá peníze ani na elektřinu, která pohání čerpadla.

"Žilo se tady fajn. Je to moc hezké místo," říká Ignacio, jeden z místních. "Měl jsem dvě auta, nový dům, spoustu práce na stavbě a myslel jsem, že to nikdy neskončí. Teď jsem nezaměstnaný a žiju znova u rodičů," řekl listu The Telegraph.

Radnice šetří, kde se dá. Odpadky se vyvážejí jen občas

Starostka Amelia Rodriguezová, jež byla do funkce zvolena loni, nárůst dluhů vyčítá předchozí socialistické vládě ve městě. "Snažíme se situaci zvládat s tím, co nám zbylo, abychom přežili," uvedla starostka Amelia Rodriguezová. "Ale počet obyvatel prostě nedokáže nahradit příjmy pro oblast, která se tak rychle rozrostla a teď je z poloviny prázdná."

Kvůli vyschlým příjmům radnice spoří, kde se dá: nefunguje veřejné osvětlení, silnice nikdo neopravuje a odpadky se odvážejí jen sporadicky.

Ve městě, stejně jako v celém Španělsku, je nezaměstnaná čtvrtina obyvatel. Silvia Barriosová se nejvíc bojí o budoucnost své dcery. "Je jí osmnáct a život jí teprve začíná, ale jakou má naději? Není tady žádná práce, a tak bude asi muset odjet do zahraničí. Je to smutné," stěžuje si 45letá obyvatelka Piozu.

Pioz se stal modelovým příkladem zadlužené španělské vesnice, kterých je v zemi na dva a půl tisíce. Vláda se rozhodla těmto obcím poskytnout další půjčky, jinak by jejich dluhy mohly ohrozit ozdravení veřejných financí. Španělská vláda musí čelit už druhé dluhové krizi a zemi hrozí podobný scénář, jaký potkal Řecko. Politici se tak snaží stabilizovat veřejné finance a snížit schodek státního rozpočtu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video