Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Kdo si jde pro občanku, musí zadat PIN. Jenže zatím je mu na nic

  • 137
Vláda ve středu posvětila změny v zadávání číselných kódů k občanským průkazům. Takzvané BOKy si lidé na úřadech volí už déle než rok, zadávání a pamatování čísel jim je ale zatím k ničemu, protože bezkontaktní úřadování v Česku prakticky neexistuje.

Pokud si někdo od 1. ledna loňského roku žádá o nový občanský průkaz, musí kromě podpisu formuláře před úředníkem na speciální klávesnici vyťukat také 4 až 10 číslic. Jakých, to je čistě na žadateli. Úřad mu ale většinou připomene, aby si kód pamatoval, protože jej může potřebovat stejně jako PIN ke své platební kartě.

Zadání BOK je povinné. Kdo jej odmítne, tomu úřad nový doklad nevydá. Bez kódu by totiž úřady nedokázaly občanku vůbec "oživit", tedy zaregistrovat do databází státu.

Poplatek za duplikát občanky se zvýší na dvě stě korun

Vládou schválený materiál říká, že nově si při vyzvednutí občanského průkazu už nebudou muset zadávat takzvaný bezpečnostní osobní kód (BOK) děti do 15 let a nemohoucí lidé. Právě u nich byl se zadávání problém, protože sami často čísla nedokážou navolit a nikdo jiný by jim podle zákona pomáhat neměl (přečtěte si, jak na problém upozorňovali sociální pracovníci a úředníci).

Účel BOK je podobný jako u PIN. Spolu s fotografií držitele průkazu má zabránit zneužití dokladu. Pracovník úřadu by si díky zadání BOK mohl ověřit, že komunikuje se skutečným majitelem občanky. Lidé by si zase mohli díky BOK vyřizovat některé záležitosti na dálku, aniž by před nimi musel sedět úředník.

Kód bez využití v praxi

Jenže se ukazuje, že číselné řady k občankám nosí lidé v hlavách většinou zbytečně. Přitom jeho zadávání při přebírání občanky celý proces vydání dokladu prodlužuje (více o prodloužení doby výdeje dokladů čtěte zde).

"Bezpečnostní osobní kód se zatím pro ztotožnění na úřadech nevyužívá. V tuto chvíli se používá tradiční ztotožnění občana proti občanskému průkazu. Samozřejmě v případě, že je občan na úřadu fyzicky přítomný," uvedl Jiří Korbel z odboru tisku ministerstva vnitra, které má agendu dokladů na starosti.

"Zadání BOKu vyžadujeme při převzetí dokladu, a to na základě platného znění zákona o občanských průkazech. Tímto úkonem se tak doklad dostává do systému evidence občanských průkazů. Žádná další agenda magistrátu BOK ani jeho zadání nevyžaduje a také nevyužívá," popsala mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

Andrea Vojkovská, mluvčí ostravského magistrátu, jako příklad využití BOK uvedla člověka, jenž potřebuje nový občanský průkaz kvůli změně trvalého pobytu. "Předloží svůj dosavadní e-občanský průkaz, zvolí si svůj BOK a nám se načtou do informačního systému jeho údaje," popsala Vojkovská. Podle všeho jde ale o zatím jediné využití kódu, a navíc v tomto případě ulehčuje život spíše úředníkům než občanům.

Ministerstvo předpokládá, že BOK v budoucnu najde uplatnění zejména při samoobslužném přihlašování k informačním systémům veřejné správy. To znamená, že člověk dojde k přístroji, kde si po předložení občanského průkazu bude moci vyřídit sám některé úřední záležitosti. Taková samoobslužná pracoviště ale u nás zatím nefungují. První vlaštovkou je ovšem pilotní projekt, jenž by měl spojit BOK a užívání datových schránek.

"Projekt má otestovat funkčnost záměru, kdy by BOK v kombinaci s číslem občanského průkazu fungoval jako rovnocenný způsob přihlašování k datovým schránkám," popsal Korbel s tím, že zkušební test bude hotov koncem letošního roku.

Nová občanka předběhla dobu, proto má potíže

Kdy by se přístup do datové schránky prostřednictvím čísel mohl v Česku rozjet, vnitro neví. "Časový horizont zavedení nelze v tuto chvíli přesně specifikovat, protože na jeho realizaci bude nutné vypsat výběrové řízení. Samozřejmě se budeme snažit, aby tuto možnost měli občané co nejdříve," doplnil Korbel. Není jasné ani to, kdy a jak by se dal BOK využít i jiným způsobem.

Na druhé straně je to možná i dobrá zpráva pro obyvatele. Nemusí se bát toho, že budou muset zaplatit stokorunový poplatek v případě odblokování BOK. Ten se zablokuje při třech chybných zadáních.

BOK se tak stává dalším důkazem toho, že nový typ občanských průkazů předběhl dobu. Z občanek třeba zmizely některé údaje jako rodinný stav. Jenže úřady mnohdy lidi žádají, aby je tedy doložili jinak. Problému by přitom mohl zabránit fungující centrální registr. Jenže ten se teprve rodí.

K lepší komunikaci se státem a samosprávou měly vést také čipy na občankách. Jejich pořízení je dobrovolné, ale dražší. Nicméně kdo si jej pořídí, nebude nejspíš spokojen. Stát je totiž nedokáže zatím využít jinak než k načtení elektronického podpisu. Přitom když si ho člověk koupí bez čipu na občance, vyjde ho levněji.

Vláda souhlasila také s další změnou, která mimo jiné navýší poplatek za novou občanku místo té poničené, ukradené či ztracené (více o dalších nových poplatcích čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video