Pinochet sází na kartu zdraví

L o n d ý n, P r a h a - Bývalý chilský diktátor Augusto Pinochet se nejspíš pokusí přesvědčit britské úřady, že trpí duševními poruchami vyvolanými stresem. Jak včera napsal londýnský list The Times, měl by to být zásadní důvod k tomu, aby generál nebyl vydán do Španělska před soud kvůli genocidě, mučení a únosům. Toto rozhodnutí je nyní na britské vládě, konkrétně na ministrovi vnitra Jacku Strawovi, který se k případu musí vyjádřit v průběhu dvou týdnů. Jeho rozhodnutí mohou také výrazně ovlivnit oprávněné obavy chilské vlády, že vydání generála do Španělska by nebezpečně polarizovalo a dále traumatizovalo chilskou společnost.

S tímto poselstvím do Londýna přiletěl také chilský ministr zahraničí José Miguel Insulza, aby přesvědčil britskou vládu o nutnosti umožnit Pinochetovi návrat do Chile. Je ironií osudu, že ministr Insulza, který Pinochetovi poskytl na cestu do Londýna diplomatický pas, byl nucen za diktátorova režimu opustit zemi a žil v mexickém exilu. "Tato situace rozděluje Chile a to vládu znepokojuje. Musíme učinit vše, co je v naší moci, abychom obnovili národní jednotu," řekl Mario Artaza, chilský velvyslanec v Londýně. Pinocheta podle deníku The Times ve čtvrtek vyšetřoval přední psychiatr. "Pinochet se podrobuje testům na stres a duševní poruchy vyvolané stresem," citoval list lékařský zdroj. "Skutečnost, že starší lidé se špatně vyrovnávají se stresem, je velmi dobře zdokumentována." Pinochetovi právní zástupci zároveň připravují výzvu ministru vnitra Jacku Strawovi s tím, že třiaosmdesátiletý Chilan není duševně způsobilý stanout před trestním senátem. Podobně apelovala na Strawa i Margaret Thatcherová, bývalá britská premiérka, a arcibiskup z Canterbury, aby se při svém rozhodování "řídil humanitárními a křesťanskými zásadami". Chilský podnikatel Hernán Briones, blízký Pinochetův přítel, navštívil generála v Londýně poté, co mu Sněmovna lordů zrušila imunitu. "Generál toto rozhodnutí nese velmi těžce a je stěží schopen mluvit," uvedl. Pinochet zůstává pod policejním dohledem v londýnské soukromé nemocnici Grovelands Priory. Obavy z nového rozdělení Chile včera vyjádřil i bývalý chilský prezident Patricio Aylwin, který byl první demokraticky zvolenou hlavou země po generálu Pinochetovi. "Rány po diktatuře se nezacelí ani soudy, ani odsouzením," řekl španělskému listu El País. Tento křesťanský demokrat a významný právník loni za svého pobytu v Praze připomněl, že právě typickým znakem diktatury bylo "trauma země rozdělené na přátele a nepřátele, vlastence a nevlastence."

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video