Piloty zřejmě čekají prověrky

  • 1
Praha - Piloti, zaměstnanci jaderných elektráren a chemických firem a další pracovníci se možná budou muset podrobovat bezpečnostním prověrkám. Při nich se bude zjišťovat, zda jsou z bezpečnostního hlediska spolehliví a zda z jejich strany nehrozí teroristické či jiné nebezpečí. Jejich prověrku umožní předloha, kterou ve středu schválila Poslanecká sněmovna. Okruh lidí, jichž se prověření bude týkat, určí vláda.
"Vláda takové zmocnění nepochybně využije. Bude se jednat o osoby například v jaderných zařízeních, v chemických provozech. Může se jednat o osoby, které se budou podílet na přípravě (listopadového pražského) summitu NATO," řekl Gross.

Pokud k tomu vláda dospěje, bude se prověření týkat i pilotů dopravních letadel, jak o to Českou republiku loni požádaly USA. "Zatím ten tlak ze strany USA poněkud zmírnil," dodal Gross.

O prověření více než 30 českých pilotů, kteří létají do USA, požádala americká vláda v souvislosti s loňskými zářijovými teroristickými útoky na New York a Washington.
Značný význam bude mít předloha pro listopadový pražský summit NATO. Na jejím základě bude totiž možné prověřit osoby, které teď nejsou povinny absolvovat bezpečnostní prověrku, avšak při jednání aliance mohou přijít do styku s tajnými údaji.

Předloha tak umožní prověřit například lidi, kteří budou při summitu NATO pracovat v obslužných provozech. Prověřeni proto mají být třeba i sekretářky a číšníci.
"Je evidentní, že tito lidé se dostanou do bezprostředního kontaktu s nejvýznačnějšími státníky západního světa, a je absurdní pustit k nim kohokoliv, kdo není elementárně bezpečnostně prověřen," řekl předseda sněmovního branného výboru Petr Nečas (ODS). Soudí, že podle předlohy bude prověřeno několik set lidí.

Schválení předlohy předcházela zejména na přelomu února a března tvrdá polemika mezi Grossem a opozičními členy branného výboru. Gross totiž původně chtěl, aby Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) mohl při prověřování osob získávat informace z evidencí tajných služeb. Poslanci to ale důrazně odmítli, neboť v tom viděli snahu vytvořit další zpravodajskou službu v zemi. Gross proto musel své požadavky zmírnit.

Oprávnění vlády vymezit okruh zaměstnání, kde budou lidé prověřováni, je součástí zákona, který umožní občanům odvolávat se proti výsledkům bezpečnostních prověrek. Sněmovna rozhodla o tom, že tito občané se budou moci odvolat nejdříve k řediteli NBÚ a poté k nově vytvořenému kolegiu pěti státních zástupců. Navíc budou muset dostat informaci o tom, proč při prověrce neuspěli.

Video