Šestadvacetiletá Ajíša Farúková je jedinou ženou, která se v pákistánské armádě...

Šestadvacetiletá Ajíša Farúková je jedinou ženou, která se v pákistánské armádě může přímo účastnit bojových operací. | foto: Reuters

Necítím se odlišná, tvrdí Pákistánka. Jako jediná pilotuje bitevník

  • 4
Šestadvacetiletá Ajíša Farúková se živí poněkud netradiční profesí. Rodačka z pákistánské provincie Pandžáb totiž tráví čas za kniplem armádního bojového letounu. Je v současnosti jedinou ženou v jihoasijské islámské republice, která má povolení k přímé účasti v bojových akcích.

"Necítím se nijak odlišná," tvrdí Farúková, přestože její štíhlá postava mezi statnými mužskými těly zaujme na první pohled. "Všichni tu děláme to samé, všichni bombardujeme stejně precizně," vysvětluje žena, jíž zpod letecké přilby vylézá tradiční šátek muslimských žen.

Farúková není jedinou ženou v pákistánském letectvu, do kabiny bitevníků tam usedá pravidelně ještě pět dalších pilotek. Žádná z nich ovšem ještě nemá kvalifikaci k tomu, aby mohla přímo zasáhnout do boje.

V uplynulých deseti letech mělo stejnou kvalifikaci jen 19 Pákistánek. Pozemních operací se ženy nesmějí účastnit vůbec, což ovšem není ani zdaleka pouze výsadou Pákistánu.

Postavení žen se v Pákistánu v posledních letech zlepšuje, třeba se sousedním Afghánistánem je nesrovnatelné. Čím dál více žen se díky tomu hlásí i do ozbrojených složek. Teď jsou jich asi čtyři tisíce, pracují zejména v kancelářích nebo na vojenských marodkách. Přímo u letectva jich slouží 316, což je třikrát víc než před pěti lety.

Nadějné pilotky často odradí rodina

Když Farúková před sedmi lety řekla své matce, že se chce stát armádní pilotkou, byla v rodině za hlupáka. Ovdovělá matka proti vojenské kariéře své dcery tvrdě protestovala.

Právě tlak rodiny často odradí Pákistánky od posledního kroku k tomu, aby usedly v kokpitu bitevníku. Většina jich proto skončí u pomalejších strojů. Zajišťují třeba transporty vojáků po území 180milionového státu. Ty nejlepší však působí i v elitních protiteroristických jednotkách.

"Kvůli teroristickým hrozbám a geografické poloze naší země musíme být stále na nohou," vysvětluje Farúková, proč se pro kariéru v armádě rozhodla. Naráží tím na problémy v sousedním Afghánistánu, odkud se postupně stahuje většina zahraničních sil (více o Afghánistánu čtěte zde). A komplikované vztahy má Pákistán i s Indií, s níž se pře o území Kašmíru (více o sporu s Indií zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue