Transportní vrtulník Mi-171Š z přerovské vrtulníkové základny.

Transportní vrtulník Mi-171Š z přerovské vrtulníkové základny. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Piloti vrtulníků střídají kolegy v Kosovu

Vojáci z vrtulníkové základny v Přerově odlétají do mírové mise v Kosovu. Se dvěma vrtulníky Mi-17 a Mi-171Š budou zajišťovat přepravu lidí pro velitelství mezinárodních jednotek KFOR.

Do Kosova dnes odlétá celkem 29 vojáků - piloti i technický personál, který se stará o provoz dvou českých armádních vrtulníků. V misi vystřídají své kolegy, kteří působili v oblasti poslední tři měsíce.

"Většina z nich má již zkušeností ze zahraničních misí, především na území Bosny a Hercegoviny. Poprvé v historii je však česká vrtulníková jednotka podřízena přímo veliteli KFOR," uvedl mluvčí přerovské základny Milan Kouřil.

Se dvěma vrtulníky Mi-17 a Mi-171Š ve speciální úpravě Sil okamžité reakce budou čeští letci v jihosrbské provincii stejně jako doposud zajišťovat hlavně přepravu osob a materiálu. Mezi úkoly ale patří i průzkumné a humanitární lety a masová evakuace v případě potřeby.

Omezeně mohou být pak vrtulníky nasazeny do záchranných operací, pro přepravu VIP osob po celém Balkáně nebo odsun raněných. "Součástí výbavy každého stroje je proto i 12 nosítek," konstatoval Kouřil.

Plnění úkolů v Kosovu má podle dosavadních zkušeností českých letců jednu zvláštnost a tou je létání v odlišných nadmořských výškách. "Základna Šajkovac leží ve výšce 700 metrů nad mořem, ale vrcholy nedalekých hor přesahují 2000 metrů. V řidším vzduchu tak musí být ovládání vrtulníku podstatně jemnější a přesnější," dodal Kouřil.

V současnosti v Kosovu působí zhruba 500 českých vojáků. Hlavními úkoly pro vojáky zůstávají zajištění klidu, ochrana národnostních menšin, hlídkování, monitorování situace, sběr munice a zbraní a boj s organizovaným zločinem.

Armáda plánuje, že v alianční misi KFOR na území Kosova letos zvýší počet vojáků ze současných 500 až na 660. Kosovo je od roku 1999 pod správou OSN. Na klid v oblasti dohlížejí tisíce vojáků mírové mise KFOR pod velením NATO.

Oficiálně je však Kosovo nadále jednou z provincií Srbska. Kosovští Albánci, kteří tvoří přes 90 procent obyvatelstva, chtějí dosáhnout nezávislosti provincie. Srbové, kterých zůstalo v Kosovu po válce jen několik tisíc, si přejí zůstat součástí Srbska.

, natoaktual.cz

Video