Piloti USA dostali rozkaz být kamikadze

  • 71
Velitelé amerického vojenského letectva rozhodli během teroristických útoků 11. září loňského roku o tom, že piloti neozbrojených stíhaček povedou v krajním případě i sebevražedné mise a narazí do unesených civilních letadel, aby uchránili životy lidí na zemi.

Jak ukázalo vyšetřování britských redaktorů ze stanice BBC, inkriminovaný rozkaz vyhlásilo velení amerického letectva v kritických chvílích hned po prvním nárazu uneseného dopravního letadla Boeing do mrakodrapu Světového obchodního centra v New Yorku. Zjistilo se totiž, že vzdušný prostor nad celými Spojenými státy byl v tu chvíli chráněn jen čtrnácti ozbrojenými stíhačkami.

Až dosud se všeobecně předpokládalo, že v onen osudný den američtí stíhači dostali rozkaz každé další letadlo, které by se podezřele vychýlilo z kurzu, sestřelit. Veřejnost také netušila, jak slabou vzdušnou obranu USA měly.

Američtí velitelé v zoufalém pokusu zabránit případnému dalšímu zneužití civilních letadel jako ničivých bomb proto nařídili také neozbrojeným stíhačkám, které se účastnily výcvikových letů, aby okamžitě změnily kurs směrem na New York a Washington a připravily se na všechno.

Plukovník Robert Marr, který před rokem velel vzdušnému prostoru nad severovýchodní Amerikou, vzpomíná, jak uslyšel ve sluchátku naléhavého telefonátu po zajištěné lince následující větu velitelů: "Obětujeme své životy ve vzduchu, abychom zachránili životy na zemi".

Ve chvíli, kdy se onoho osudného dne blížila unesená americká letadla ke svým cílům v New Yorku a Washingtonu, mělo letectvo Spojených států nad severovýchodní částí Ameriky v pohotovosti pouhé čtyři piloty.

Další stíhači tak byli přinuceni okamžitě odstartovat, někteří i beze zbraní na palubě, aby v krajním případě mohli úmyslně narazit do unesených letadel, a zabránit tak ještě větším civilním ztrátám na zemi.

"Byl jsem si jist, že s pouhými čtyřmi stroji nemůžeme ubránit celý vzdušný prostor nad severovýchodním územím Spojených států," sdělil v těchto dnech plukovník Robert Marr novinářům z BBC.

"Některé z dalších bojových strojů pak pravděpodobně odstartovaly i beze zbraní na palubě. Jestliže máte zastavit letadlo a nejste vyzbrojeni, může být jedinou šancí, jak to udělat, narazit do něj vlastním strojem. Bylo proto velmi pravděpodobné, že piloti budou vyzváni, aby obětovali své životy a zabránili tak dalším útokům. Bylo strašně frustrující, když jsme zjistili, že jsme dostali do vzduchu vše, co jsme mohli dostat a ono to pořád nestačilo," říkal plukovník letectva Robert Marr.

Nové je i svědectví dvou amerických pilotů, kteří právě 11. září roku 2001 hlídkovali nad severovýchodním územím Spojených států. Oba v těchto dnech vypověděli, jak se pokoušeli co nejrychleji dostat k New Yorku poté, co se dozvěděli, že první unesené letadlo narazilo do "dvojčat", Světového obchodního střediska (WTC).

Americkým stíhačům, kteří se představili jako "Duff" a "Nasty", scházelo podle jejich slov pouhých pár minut letu k cíli, když v tom další stroj narazil do druhé věže WTC.
"Dlouho jsem si pak říkal, co by se bývalo stalo, kdybychom tam doletěli včas," sdělil pilot Duff.

"Tisíckrát jsme oba tu trasu znovu a znovu letěli ve svých představách. Dodnes však nevíme, co jsme mohli udělat jinak a lépe, abychom tam byli rychleji."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video