Budoucí ministr financí Ivan Pilný po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou...

Budoucí ministr financí Ivan Pilný po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou na Úřadu vlády (17. května 2017) | foto: Yan Renelt, MAFRA

Pilného i poslance zajímá, zda zadržovací příkazy nejsou pro firmy likvidační

  • 13
Nástup budoucího ministra financí Ivana Pilného, který ve vládě nahradí Andreje Babiše, bude znamenat mimo jiné i to, že Finanční správa se bude muset zabývat tím, zda zadržovací příkazy nejsou pro firmy likvidační. K tomu, aby byly využívány jen v odůvodněných příkazech, vyzvala Sněmovna na návrh opoziční TOP 09 premiéra Bohuslava Sobotku.

„Finanční správa je podle zákona nezávislý orgán. Do otevřených kauz nemají přístup poslanci ani ministr financí, já ten zákon hodlám respektovat. Jediné, co s s panem ředitelem Finanční správy, pokud budu jmenován, hodlám probrat, jsou některé jeho nepříliš šťastné mediální výroky,“ řekl novinářům Pilný, který se chystá do funkce ministra financí místo Babiše.

„Také ho požádám o to, protože on má vhled do těch kauz, aby se pokusil hledat způsob, jak respektovat literu zákona u těch zadržovacích příkazů, ale zároveň se podívat na to, jestli to není pro některé firmy příliš likvidační,“ uvedl. Ve stejném duchu pak mluvil i před poslanci.

Zajišťovací příkaz má umožnit v odůvodněných případech získat do úschovy částku, která by podle finančních správců odpovídala budoucí výši daňové povinnosti.

Poslanci v pátek na návrh Martina Plíška z opoziční TOP 09 přijali usnesení směrem k předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi z ČSSD: „Poslanecká sněmovna vyzývá předsedu vlády k takovým opatřením, aby finanční správa dodržovala rozhodnutí Nejvyššího správního soudu a institut zajišťovacího příkazu používala jen v odůvodněných případech.“

Hlasovali pro to i poslanci ČSSD, protože ve skutečnosti to mířilo na ministerstvo financí, které vede hnutí ANO. Zatím šéf hnutí Andrej Babiš, kterého by měl ale již příští týden ve funkci nahradit právě Pilný.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video