VIDEO: Na pražském Újezdu se vzpomínalo na oběti komunismu

  • 130
Zhruba stovka lidí si na pražském Újezdu připomněla oběti komunistického režimu, v předvečer 65. výročí jeho nástupu k moci. Vzpomínková akce pojedenácté uctila památku 8 000 lidí, kteří přišli během komunistické diktatury o život, i dalších, jejichž osudy poznamenal. K pomníku obětí režimu položili lidé desítky svíček a květin.

Pietní vzpomínky se zúčastnil například textař a spisovatel Michal Horáček, světící biskup pražský Karel Herbst nebo ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman.

Pořadatel nedělní akce, historik Jan Cieslar, připomněl, že za komunismu bylo
popraveno 250 lidí, různých rozsudků však padlo přes 200 tisíc a dalších několik tisíc lidí zemřelo ve věznicích. Řada lidí také zahynula, když se pokoušela uprchnout přes státní hranice. Počty emigrantů se blíží ke 200 tisícům.

V pondělí se v den výročí komunistického převratu uskuteční například konference, která se má zabývat vlivem současných komunistů necelé čtvrtstoletí po pádu jejich režimu. K tradičním bude patřit dopolední shromáždění v Nerudově ulici v místě, kde před 65 lety komunisty ovládaná policie zastavila pochod studentů směřující na Hrad.

Od 17:00 začne na pražském Staroměstském náměstí protikomunistická demonstrace.

Únorový převrat 1948, komunisty nazývaný Vítězný únor, bylo převzetí moci komunistickou stranou po zřejmě komunisty vyprovokované vládní krizi.
Prezident Edvard Beneš přijal 25. února 1948 demisi 12 nekomunistických členů vlády a zároveň jmenoval ministry podle přání komunistického premiéra Klementa Gottwalda. Československo se prakticky dostalo do područí Sovětského svazu. Tato etapa skončila až na podzim 1989.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue