Francouzi spolu s maliskými vojáky hlídkují ve městě Timbuktu, které osvobodili

Francouzi spolu s maliskými vojáky hlídkují ve městě Timbuktu, které osvobodili od islamistických rebelů. | foto: Reuters

EU připravuje misi v Mali, Češi budou chránit velitelství v Bamaku

  • 10
Česko nabídlo až 50 výcvikových instruktorů, zbraně a munici pro připravovanou misi Evropské unie v Mali. Situace v africké zemi byla jedním z hlavních témat schůzky ministrů obrany unie v irském Dublinu.

Evropská výcviková mise (EUTM Mali) má začít v dubnu a hlavním cílem je vycvičit vládní oddíly a pomoci i s jejich vyzbrojením tak, aby byly v budoucnu schopny čelit útokům islamistických radikálů samy.

Česká republika, kterou na jednání zastupoval první náměstek ministra obrany Vlastimil Picek, nabídla spojencům až 50 instruktorů a přispěje i vyzbrojením ručními zbraněmi a municí. "Půjde o pistole a samopaly a bavíme se o stovkách kusů," řekl Picek.

Boje v Mali se vyhrocují, na obsazené Gao útočí atentátníci

Podle upřesněných požadavků EU je Česká republika podle Picka připravena vyslat od dubna letošního roku nejprve třicet českých vojáků k ochraně velitelství mise v Bamaku. Ve druhé rotaci, která by měla začít v říjnu, by se pak měli do výcviku místních ozbrojených sil zapojit i čeští vojenští instruktoři.

"Naše nabídka reflektuje jednání s představiteli EU a Francie, která je vedoucí zemí výcvikové mise v Mali. Ochrana hlavního velitelství je pro české vojáky prestižní úkol. Nic se nemění na tom, ze mise EUTM Mali je misi výcvikovou a její příslušníci, tedy ani naši vojáci, se nebudou aktivně účastnit bojových akcí," uvedl po jednání Picek.

Vojáci odletí do mise vyzbrojení a s nimi do Afriky poputuje i několik obrněných vozidel Iveco a Land Rover. "Platí, že se nebudou účastnit bojů. Pochopitelně, když budou napadeni, budou se bránit," doplnil mluvčí ministerstva obrany jan Pejšek.

V této chvíli se vojáci, kteří do mise půjdou, už intenzivně připravují a procházejí i nezbytnou zdravotnickou přípravou.

Podle vývoje situace v africké zemi je pak Česko připraveno poskytnout ještě dalších 20 vojáků. Ti by mohli cvičit speciální síly nebo policisty. Mezi dvěma desítkami specialistů mohou být také pyrotechnici, kteří by maliské jednotky učili zneškodňovat nástražné systémy.

Jednání se účastní velitel připravované mise francouzský generál François Lecointre. Francie, která přispěchala Mali na pomoc, chce postupně své jednotky ze země stáhnout a vsadit právě na výcvik maliských ozbrojených složek. To by měla zajistit unijní mise, ale také vojáci okolních afrických zemí.

"Ochrana velitelství v Bamaku je nezbytnou součástí mise. Děkuji České republice, že vyslyšela naši žádost a je připravena plnit tento úkol," řekl Lecointre. Za vstřícný přístup ČR poděkoval také Alan Shatter, ministr obrany Irska, které EU nyní předsedá.

Vyslání českých vojáků už schválila vláda s tím, že půjde čistě o výcvikovou misi a čeští vojáci se nezapojí do přímých bojů. Náklady na misi ve výši zhruba 220 milionů korun budou hrazeny z rozpočtu ministerstva obrany. S vysláním vojáků ale musí souhlasit ještě parlament. Opoziční ČSSD už avizovala, že je připravena misi podpořit, pokud se čeští vojáci nezapojí do bojů.

, natoaktual.cz

Video