Philips: výhra Hranic, potíže pro další

  • 3
Hranice - Výhra pro Hranice, ale potíže pro ostatní města. I tak se dá popsat továrna Philips v Hranicích. Každý další investor totiž kvůli Philipsu bude muset mnohem víc dbát na to, co vypouští ze svého podniku do vody i do vzduchu, protože limity pro znečišťování nejsou nekonečné. Tím se však budoucím podnikatelům investice v Moravské bráně citelně prodraží.

"Je to logické. Existují hranice pro kapacitu toku, co se týče jeho znečištění - imisní limity. Ty sledují, nakolik vypouštěné nečistoty ovlivní kvalitu vody v řece či ovzduší. Jakmile by byly naplněny, nemohl by do řeky nikdo další vypouštět odpadní vody," řekl přednosta Ministerstva životního prostředí v Olomouci Josef Švejda.

Co to znamená? "Pokud budou státní orgány trvat na dodržení imisních limitů, ztíží to situaci všem ostatním firmám, které přijdou po Philipsu. Budou totiž potřebovat dokonalejší technologie," řekl Švejda.

Budou potřeba lepší čistírny odpadních vod
"Lidé, kteří budou chtít podnikat v průmyslové zóně Lipník-Hranice, budou muset počítat s vyššími náklady na stavbu. Budou totiž potřebovat daleko výkonnější čistírny odpadních vod, aby se kvalita vody v řece Bečvě nezhoršila natolik, že by imisní limity byly naplněny nebo dokonce překročeny," vysvětlila senátorka Jitka Seitlová (ODA), která zasedá v komisi kraje pro životní prostředí.

Voda v řece Bečvě se přitom v posledních deseti letech zlepšila natolik, že se sem po desítkách let vracejí i velmi vzácné ryby. Lidé v Moravské bráně také dýchají mnohem lepší vzduch než před dvěma, pěti či deseti lety. Alespoň to vyplývá ze statistik Českého hydrometeorologického úřadu. Přitom právě Moravská brána je z hlediska dopravního napojení ideálním místem pro investory, což si všichni velmi dobře uvědomují.

Lipník a další v těžší pozici
Pro Lipník nad Bečvou je průmyslová zóna úkolem číslo jedna už dva roky. Stejně usilovně pracuje na přilákání investorů i město Hranice či Valašské Meziříčí. "Nikdy mě nenapadlo uvažovat o hranické továrně i z tohoto pohledu, ale jak se zdá, zřejmě budeme muset. Hranice získaly prvního největšího investora, takže mají mnohém snazší pozici," posteskl si lipnický starosta Vladimír Mikeška.

"Nutnost ohlížet se na životní prostředí pro nás znamená potíže navíc, o kterých jsem netušil. Podnikatelům, kteří budou mít zájem u nás investovat, ale nic tajit nebudeme. Situaci jim podrobně vysvětlíme předem," dodal Mikeška.

Pomoci by mohl nový zákon
Situaci přitom může pomoct nový zákon o Intergrované prevenci proti znečišťování. "Bohužel norma IPPC zatím ještě není, teprve se chystá," řekl vedoucí referátu životního prostředí přerovského okresního úřadu Ivo Hubík. "Pro investory je zatím každý miligram škodlivin, který mohou vypouštět navíc, dobrý, protože zlevní jejich investice do čištění. Tím pak dochází k tomu, že další příchozí podnikatelé mají ztíženou pozici, protože horní hranice škodlivin musí existovat," uvedl.

Smysl nového zákona bude takový, že se podniky ve svém vlastním zájmu zavážou postupně zlepšovat své čisticí technologie. Docílí tak nižších limitů a tím i lepších podmínek pro další podnikatele. V USA se podobná, do důsledku dotažená opatření proti zvyšování škodlivin ve vodě i ve vzduchu, nazývají "bublinový efekt".

"Každá průmyslová lokalita funguje tak, že v ní všechny podniky a továrny mají své limity, které musí dodržet při znečišťování životního prostředí. Dohromady nesmí znečištění v regionu překročit imisní limity, ať už to týká ovzduší nebo vody. Pokud však podnikatel investuje do zlepšení své čisticí technologie a začne vypouštět méně škodlivin, může své limity, které vylepšením ušetřil, prodat těm, co zatím nemají tak dobrou čistírnu nebo peníze na lepší. A to je motivace, proč investovat do lepších technologií, a možnost, jak v jednom regionu může existovat mnohem více závodů. O podobné praxi se nyní uvažuje i u nás," řekl Josef Švejda.

Cimbalová muzika v čele účastníků slavnostního složení první části linky v továrně Philips v Hranicích na Přerovsku. (15. března 2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video