Philips chtěl vyšší limity pro škodliviny

Hranice - O povolení zvýšit některé limity pro vypouštění škodlivin ze vznikající továrny na televizní obrazovky v Hranicích požádala před časem firma Philips. Pro vodní tok Veličku a řeku Bečvu, kam bude továrna své odpadní vody vypouštět, by to znamenalo mnohem vyšší znečištění vody. Okresní úřad v Přerově přání Philipsu zamítl. Firma rozhodnutí nekomentovala.

"Obrátila se na nás česká firma, která Philips zastupuje, že by chtěla v případě hranické továrny zvýšit hodnoty koncentrací některých vypouštěných škodlivin oproti tomu, co jsme jim povolili. Firma uvedla, že některé hodnoty jsou pro ně příliš přísné. Šlo například o dusičnanový dusík, fosfor, chloridy, sírany či organický uhlík," potvrdil vedoucí referátu životního prostředí přerovského okresního úřadu Ivo Hubík.

Přestože by ani po požadovaném navýšení těchto hodnot továrna nepřekročila zákonné limity ČR pro vypouštění škodlivých látek, okresní úřad přání Philipsu zamítl. Důvod je podle úřadu jasný: koncern před započetím stavby souhlasil, že továrna je schopná nařízené hodnoty splnit. Díky tomu také poměrně hladce proběhl nezbytný proces posuzování vlivu stavby na životní prostředí - EIA - a stavba byla povolena.

"Je pravda, že jsme v některých případech dali limity přísnější, než jaké stanovuje zákon. Jednak je to naše právo z hlediska ochrany přírody, ale především jsme vycházeli z toho, co firma sama řekla, že je schopna je splnit. Nevidím důvod, proč to měnit," dodal Hubík.

Okresní úřad sice zvýšení koncentrací škodlivin odmítl, rybáři a někteří další odborníci na životní prostředí i přesto vidí v požadavku Philipsu varovný signál. "Rozhodně jde o neobvyklou věc. Proces EIA se koná právě proto, aby bylo jasně řečeno, za jakých podmínek může stavba fungovat a jaké limity budou pro ni závazné," řekla senátorka Jitka Seitlová (ODA). "Nebývá zvykem, aby pak docházelo ke změnám. A pokud ano, měl by se celý proces posuzování vlivu na životní prostředí znovu otevřít," míní Seitlová, která je předsedkyní krajské komise pro životní prostředí.

Mnohem nepřívětivěji však reagují rybáři. "Něco podobného jsme čekali. Vážně bych brečel. Továrna už nyní, při nižších limitech, znehodnotí čistotu Bečvy, která se za posledních deset let tak zlepšila, že tu žijí i velmi vzácné ryby, jaké se objevily naposledy před válkou - například hrouzek kesslerův, lipan, a dokonce i raci, a teď si dovolí požádat o navýšení limitů," rozhořčil se hospodář Českého rybářského svazu v Přerově Josef Svižela.

Jasné ne! řekl úřad především kvůli dusíku a fosforu. "Jsou to látky, které jsou škodlivé obzvlášť pro pitné vody. Způsobují mimo jiné růst řas a zelených rostlin, které spotřebovávají ve vodě kyslík. Jeho nedostatek způsobuje úhyn ryb," vysvětlil vedoucí katedry analytické chemie Univerzity Palackého Luboš Čáp.

Firma Philips se k důvodům své žádosti nestihla vyjádřit. "Odpovědi na otázky je možné získat nejdřív během příštího týdne," uvedla pražská mluvčí Philipsu Mariana Hníková.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video