Philip Morris se kuřákům omlouvá

  • 13
Společnost Philip Morris, největší světový producent tabákových výrobků, se omluvila za studii, z níž vyplynulo, že Česko má profit z předčasného úmrtí kuřáků. Zpráva vyvolala pobouření nejen v České republice, ale především ve Spojených státech. "Jedna z našich tabákových společností se objednáním této studie dopustila nejen hrozného omylu, ale bylo to nesprávné," cituje Reuters z prohlášení firmy.

Dokument zdůrazňuje, že každý z jejích zaměstnanců - nehledě na práci, kterou vykonává - se za tuto záležitost hluboce omlouvá. Z úmrtí... způsobených kouřením nemá nikdo zisk.

Představitelé společnosti v červnu rozeslali v České republice analýzu, z níž vyplynul závěr, že cigarety nezatěžují státní rozpočet země, protože vláda ušetří peníze za výdaje na zdravotní péči, penze a ubytování, jestliže kuřáci umírají předčasně.

Hodnota akcií společnosti ve čtvrtek ráno klesla o 93 centů, tedy o 2,08 procenta, a dostala se na 43,75 dolaru.

Američany šokovaly české údaje o kouření
Jako do nebe volající cynismus rozhořčeně odsoudili američtí odpůrci kouření zprávu, kterou si dala v České republice vypracovat tabáková společnost Philip Morris. Ve zprávě se tvrdí, že předčasná úmrtí kuřáků ušetřila české vládě v roce 1999 zhruba miliardu korun, jež by musela vynaložit na zdravotnictví a důchody.

"Myslím, že je to neslýchané," řekl Richard Daynard, profesor práv chicagské Northeastern University a šéf projektu, který analyzuje odpovědnost výrobců tabáku.

"Něco takového jiné společnosti nedělají. Není to normální takto uvažovat o životech lidí, že vlády mají prospěch z toho, když občané umírají předčasně."

Zprávu vypracovala konzultační firma Arthur D. Little International a byla uveřejněna před několika týdny. Je součástí debaty o politice daňového zatěžování cigaret v České republice.

Společnost Philip Morris vydala prohlášení, v němž "hluboce lituje, vzbudila-li studie dojem, že z předčasného umírání kuřáků má společnost prospěch".

Zpráva tvrdí, že předčasné umírání kuřáků české vládě v roce 1999 ušetřilo 934 milionů až 1,19 miliardy korun na zdravotní péči, důchodech a sociální péči o seniory.

Mluvčí společnosti Philip Morris Remi Calvet řekl, že si jeho společnost dala zprávu vypracovat, protože chtěla shromáždit údaje pro debatu o nákladech na zdravotní péči o kuřáky v ČR. Podle něho však nezamýšlela vstupovat do "diskuse o vztahu mezi zdravím a tabákem".

Podle agentury AFP však připustil, že některé formulace zprávy "se mohou jevit poměrně šokující", zdůraznil však, že "šlo o vnitřní pracovní nástroj" společnosti. "V žádném případě nejde o snahu vstoupit do nějaké polemiky s českými úřady, které nedávno obvinily tabákový průmysl z toho, že zatěžuje veřejné finance," upozornil Calvet.

Argumentaci "pouhého sběru ekonomických dat" využívaly hojně tabákové společnosti již v minulosti, například při řadě soudních sporů v USA, v nichž jednotlivé státy žádaly po tabákovém průmyslu úhradu léčby nemocí spojených s kouřením.

"Dokonce i kdyby byla pravda, že kuřáci umírají v nižším věku a tím šetří peníze hospodářství, byla by to pro politiku příšerná věc," uvedla Patti Lynnová z protitabákové iniciativy Infact se sídlem v Bostonu.

Předseda Amerického sdružení pro boj proti závislosti dětí na tabáku Matthew Myers konstatoval, že "zpráva je výmluvným důkazem, že Philip Morris, který volí v USA mnohem jemnější způsob reklamy, není ve skutečnosti nic jiného než vlk požírající ovci".

Ekonom Michiganské univerzity Kenneth Warren, specialista na problematiku zdraví, řekl, že nezná "jiný průmysl (než tabákový), který by upozorňoval na výhody, jež pro veřejný rozpočet znamenají zesnulí lidé".

Američtí protikuřákoví aktivisté zároveň zpochybňují údaje obsažené ve zprávě Philip Morrisu. Daynard poukazuje na fakt, že studie operuje poukazem na to, jak prodej tabákových výrobků přispívá místní ekonomice, na druhé straně však neříká, že kuřáci utratí peníze za kuřivo, místo aby kupovali jiné zboží.

Přes pobouření, které zpráva v USA vyvolala, není jasné, zda bude mít i negativní dopad na Philip Morris. "Je zajímavé, že tabákový průmysl má již tak špatnou a pošramocenou pověst, že lidi už tak něco u něj nepřekvapí," uvedl profesor Daynard.

Kouření tak skvělé není
Kouření je sice pro některé velký byznys, ale jen v ČR je příčinou každé páté smrti: ročně zabije 23 tisíc lidí. A ve světě?

Minulý měsíc, 6. června, vynesla porota v kalifornském Los Angeles jednoznačný výrok. Tabákový obr Philip Morris musí vyplatit více než tři miliardy dolarů (zhruba 120 miliard korun) odškodnění celoživotnímu kuřákovi za jeho nevyléčitelnou rakovinu plic.

Šestapadesátiletý Richard Boeken se jen usmál a vítězně vztyčil prsty, jakmile odezněl osmnáctistránkový verdikt. Porota shledala, že tabákový gigant je vinen ve všech šesti bodech podvodu, nedbalosti a výroby vadného produktu.

Obhájce společnosti Philip Morris Maurice Leiter tehdy jen konstatoval, že je výrokem zklamán a odvolá se proti němu. U Boekena byla v roce 1999 zjištěna rozsáhlá rakovina plic.

Začal kouřit cigarety v roce 1957 ve věku třinácti let a po čtyřicet roků vykouřil nejméně dva balíčky "marlborek" denně. Jeho advokát Michael Piuze řekl, že jeho klient se vzdal pití alkoholu a jakýchkoli drog, avšak vždy se vrátil k cigaretám, přestože několikrát se chtěl kouření vzdát.

Piuze argumentoval, že Boeken byl po dlouhá desetiletí obětí kampaně tabákového průmyslu "smoking is cool", že kouření je skvělé, aniž by ovšem upozorňovala na velká rizika tabáku a návyk na drogu.

"Philip Morris je největší drogový dealer na světě, před kterým se musí stydět i kolumbijské narkokartely," prohlásil Piuze tehdy na závěr soudu. Advokáti Philipa Morrise nepopírali, že kouření způsobilo Boevenovi nevyléčitelnou nemoc.

Jejich argumentace byla v něčem jiném - že nedbal na varování o nebezpečí cigaret, a přesto učinil svou volbu: kouřil dál. Po celých Spojených státech poroty, jak nedávno uvedla televize ABC, dosud přiřkly odškodnění individuálním nemocným kuřákům šestkrát. Ale zatím všechny verdikty buď byly zvráceny vyššími soudy, nebo jsou nyní v odvolacím řízení.

Díky tomu tabákový průmysl v podstatě ještě nemusel vyplatit ani dolar odškodného. Příkladem toho je jiný proces vedený proti společnosti Philip Morris. V roce 1999 určila porota rodině kuřáka Jesse Williamse tehdy rekordní odškodnění ve výši 80,3 milionu dolarů.

Později částka byla snížena na 32 milionů ... a celý případ je znovu u odvolacího řízení. Nicméně tabákový průmysl začal s vyplácením 246 miliard dolarů státům Unie, které jej soudily pro úhradu nákladů spojených s léčbou kuřáků.

Toto vyrovnání však nevylučuje spory vyvolané jednotlivými kuřáky. Tabáková společnost Philip Morris zaměstnává 178 000 lidí ve více než 150 zemích a je největším světovým výrobcem cigaret se značkami, jako je například Marlboro.

Má mimo jiné nadpoloviční podíl na americkém trhu s tabákem (51 procent) a loni dosahovaly její tržby 80 miliard dolarů a zisk 11 miliard. Je také nejvíce zastoupena na českém trhu, z něhož pokrývá 80 procent výroby cigaret.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video