Petterson: Zabil jsem Palmeho

  • 2
Případ vraždy bývalého švédského premiéra Olofa Palmeho se v této skandinávské zemi nikdy nedořešil. V sobotu Švédsko rozrušila nová zpráva, že Christer Pettersson, který už jednou byl za zabití Palmeho odsouzen, avšak později pro nedostatek důkazů omilostněn a propuštěn, se nyní údajně k vraždě bývalého vůdce švédských sociálních demokratů a předsedy vlády přece jenom přiznal. Informace přinesl stockholmský bulvární deník Expressen.

Pettersson učinil přiznání v článku, který napsal jeho přítel Gert Fylking, a který byl v pátek doručen redakci Expressen. Petterson je pod článkem podepsán jako spoluautor.

Text je ve formě diskusního příspěvku k vůbec prvnímu rozhovoru po 15 letech, který tento týden poskytla švédskému tisku Palmeho vdova Lisbet Palmeová.

Jak Petterson premiéra zabil
Fylking odhaluje údaje, s nimiž se mu prý Pettersson svěřoval v průběhu několika let. Podle této verze  Pettersson, který měl řadu kontaktů ve stockholmském podsvětí, náhodou potkal manžele Palmeovy, když se vraceli krátce před půlnoci 28. února roku 1986 bez osobní stráže z kina domů.

Poté, co Petterson Palmeho zastřelil, což se prý dříve jeho jinému známému nezdařilo, předal vražednou zbraň někomi jinému. Dotyčný potom hodil pistoli z paluby trajektu jedoucího ze Švédska do Finska do vod Baltského moře.

Alkoholik Pettersson byl prý v době svého činu střízlivý. Svému příteli pak několikrát opakoval: "Samozřejmě, že jsem to byl já, kdo střílel, ale nemohou mě zavřít, protože jim chybí vražedná zbraň."

Rozruch ve Švédsku
Zpráva vzbudila ve Švédsku velkou pozornost. Dosud totiž Pettersson jakýkoli podíl na Palmeho vraždě popíral. Svým přiznáním prý reagoval na skutečnost, že Lisbet Palmeová poskytla před několika dny listu Dagens Nyheter. Obvinila v něm švédský právní systém z toho, že jí jako hlavní svědkyni a jediné přítomné na místě atentátu nikdy neuvěřil, když poznala a identifikovala jako vraha právě Petterssona.

Pettersson se zatím k zveřejněnému textu, jehož je spoluautorem, nevyslovil a sdělovacím prostředkům se jej dosud nepodařilo zastihnout.

Prozatím je přiznání přijímáno s překvapením, ale i opatrností. "Automaticky totiž neznamená, že podá nové důkazy nezbytné k obnovení procesu", řekl profesor procesního práva ze Stockholmské univerzity Christian Diesen. Poukázal přitom na nízkou důvěryhodnost Petterssona i jeho potřebu ukazovat se a hrát významnou roli.

Jiní odborníci upozorňují zase na fakt, že za odhalení Palmeho vraha byla vypsána odměna 50 milionů švédských korun (asi 180 milionů Kč), což i v tomto případě může hrát velkou roli. Nicméně Pettersson sám však v případě, že by se jeho vina prokázala, odměnu za své vlastní odhalení dostat nesmí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video