Frauke Petryová v úterý oznámila, že opustí stranu Alternativa pro Německo | foto: Wolfgang Rattay, Reuters

Odpadlíci z AfD možná založí novou stranu, mohou se jmenovat Modří

  • 119
Předsedkyně protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Frauke Petryová a její manžel Marcus Pretzell, kteří se stranu chystají opustit, možná založí nové politické uskupení. Pretzell, který dosud šéfoval AfD v nejlidnatější spolkové zemi Severní Porýní-Vesfálsko, to naznačil v rozhovoru s veřejnoprávní televizí ZDF.

Čtyřiačtyřicetiletý politik vyjádřil přesvědčení, že nyní v Německu neexistuje žádná strana, která by byla schopna prosadit politické změny. „A když žádná není, tak se musí ... ano, nechte se překvapit, co máme v plánu,“ řekl Pretzell, který tvrdí, že v těchto dnech spolu s Petryovou vede řadu rozhovorů se členy i nečleny AfD.

Německá média upozorňují také na to, že si Petryová už v červenci zaregistrovala webovou doménu www.dieblauen.de, což v překladu znamená „modří“. Jak přesně to s úvahami manželského páru souvisí, se zřejmě teprve ukáže.

Petryová své překvapivé rozhodnutí odejít z AfD zdůvodnila tím, že strana, která je po nedělních volbách třetí nejsilnější v novém Spolkovém sněmu, se radikalizovala. Petryové, ale i dalším, v poslední době vadily mimo jiné výroky volebního lídra Alexandera Gaulanda, který v září hovořil například o tom, že Německo má právo být hrdé na to, co němečtí vojáci ve dvou světových válkách vykonali. Ve druhé světová válce se přitom řada z nich podílela na válečných zločinech i vyvražďování Židů.

Spory uvnitř AfD jsou podle pozorovatelů především projevem rozdílných pohledů konzervativního a národoveckého křídla strany. Petryová je představitelkou konzervativců, kteří původně straně dominovali a požadovali zejména jinou politiku v eurozóně. Postupně ale narostla síla národoveckých a pravicově radikálních členů, kteří se profilují na migrační politice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video