David Petraeus ještě v době, kdy byl čtyřhvězdičkovým generálem americké armády.

David Petraeus ještě v době, kdy byl čtyřhvězdičkovým generálem americké armády. | foto: Profimedia.cz

Bývalý šéf CIA se zjevil na veřejnosti a kál se za své milostné pletky

  • 0
Vloni musel David Petraeus kvůli milostnému skandálu odstoupit z čela CIA. Dokonce se tehdy spekulovalo, zda někdejší prominentní americký generál neohrozil národní bezpečnost USA. On se omluvil, rezignoval a zcela se stáhl z očí veřejnosti. Teď mlčení prolomil. Vystoupil s projevem a zopakoval: Lituji.

Petraeus vystoupil v noci na středu našeho času na výroční večeři Jihokalifornské univerzity. Ta jej pozvala už před rokem, ještě než jeho skandál propukl, připomněla americká televize NBC News. 

"Je to opravdu pocta, být tady dnes večer s vámi - zvlášť vzhledem k cestě, kterou jsem urazil ve svém osobním životě v posledních pěti měsících. Vystupuji tu s plným vědomím, že na mě teď nahlížíte v jiném světle než před rokem," řekl.

"A tak mi, prosím, dovolte, abych svou řeč zahájil ujištěním, že hluboce lituji okolností, jež vedly k mé rezignaci na post v CIA a které způsobily takovou bolest mé rodině, přátelům a stoupencům."

Pak mluvil o armádě, o kadetech, vojácích v aktivní službě i veteránech. Prohlásil, že veteráni z doby po 11. září 2001 mají být posuzováni jako "nejskvělejší generace Američanů". Mnozí se potýkají s následky zranění na těle a duši a mohlo (a mělo) by se pro ně dělat víc, soudí Petraeus.

Ke své osobní situaci se vrátil ještě v závěru projevu. "Chtěl bych využít této příležitosti, abych poděkoval jak vám, tak všem, kteří mé rodině a mně v posledních měsících dodávali kuráž. Tahle podpora pro nás hodně znamená."

Generálův pád

David Petraeus byl ještě nedávno jedním z nejoceňovanějších amerických generálů. Pomáhal vypracovat strategii proti ozbrojencům v Afghánistánu i Iráku a podle vojenských expertů právě on do značné míry otočil vývoj obou konfliktů. Později jej prezident Barack Obama jmenoval šéfem CIA.

Loni se však přišlo na Petraeusovu nevěru, a to poněkud oklikou. Jistá Jill Kelleyová z Floridy se obrátila na FBI se stížností, že dostává výhrůžné e-maily od ženy jménem Paula Broadwellová. Ta byla Petraeusovou spolupracovnicí, mimo jiné je autorkou jeho životopisu.

Šlo o knihu. Oficiálním důvodem styků Pauly Broadwellové s generálem Petraeusem bylo psaní jeho biografie. Doprovázela ho kvůli ní i do Afghánistánu.

Při zkoumání elektronické pošty pak vyšetřovatelé odhalili vztah mezi Petraeusem a Broadwellovou. Ta Kelleyové vyhrožovala, protože si myslela, že jí chce (už 39 let ženatého) Petraeuse přebrat.

Nicméně vážnější podezření zavládlo v souvislosti s Petraeusovou funkcí, respektive s informacemi, k nimž se Broadwellová prostřednictvím Petraeuse mohla dostat.

Mluvilo se dokonce o ohrožení americké národní bezpečnosti. A tak se Petraeus veřejně omluvil a na post šéfa CIA rezignoval. Několik dní poté prezident Barack Obama prohlásil, že "není důvod se domnívat, že Petraeus svou milostnou aférou ohrozil národní bezpečnost USA a že prozradil Broadwellové nějaké tajné informace".

V každém případě Petraeusova nadějná kariéra (byl jedním z nejoblíbenějších generálů v moderních dějinách USA a dokonce se o něm mluvilo jako o možném kandidátovi na prezidenta) nejspíš skončila. Nebo aspoň dostala velmi zásadní ránu. Podle NBC News byl Petraeusův úterní projev v Kalifornii "počátkem snahy napravit si image".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video