Svůj odchod oznámil Wolf nejprve v tiskovém prohlášení agentuře ČTK a šéfovi klubu Michalu Haškovi.
Hašek na mimořádné tiskové konferenci řekl, že za vším je ODS, která potřebuje získat podporu pro své projekty. "Sociální demokraté už nebudou párovat koaliční poslance," řekl Hašek s dodatkem, že vláda nemůže počítat s klidem během předsednictví EU.
Hašek: Wolfa odlákala ODS, nedopřejeme jí klid |
Podle Wolfa jsou události posledních dnů kolem jeho osoby pouhou špičkou ledovce. "V poslední době už to jen vyvrcholilo, zkrátka toho bylo moc, proto jsem se rozhodl odejít," řekl iDNES.cz.
Jako konkrétní příčiny odchodu z klubu ČSSD uvedl události kolem krajských voleb v Moravskoslezském kraji. "Dále to byly vnitrostranické důvody, byl jsem neustále označován za zrádce, ačkoli jsem se nikdy při hlasování straně nevzepřel," uvedl Wolf.
Za poslední kapku označil výhrůžné SMS, které komentovaly jeho vstřícný postoj vůči výstavbě radarové základny v Česku.
Místopředseda ČSSD Wolfovo rozhodnutí nechápe. "Příliš podrobností nevím, jsem z toho trochu v šoku. ... Nevím, jak by neshody na severní Moravě mohly souviset s poslaneckým klubem v Praze," podivil se v České televizi.
. Tiskové prohlášení Petra WolfaDnes, 21. června 2008 v odpoledních hodinách, jsme se sešli s předsedou poslaneckého klubu ČSSD, Mgr. Michalem Haškem, v Brně, kde jsem Mgr. Haškovi předal dopis, ve kterém jsem mu vysvětlil důvody a oznámil, že dnešním dnem vystupuji z poslaneckého klubu ČSSD. Petr Wolf V Ostravě dne 21. června 2008 zdroj: ČTK |
Dodal, že vedení strany se určitě v neděli sejde, aby zvážilo další postup. A bude jistě chtít mluvit i s odcházejícím poslancem.
Pokud by strana chtěla Wolfa vyloučit, musí to udělat jeho domovská organizace s posvěcením "okresu".
Šéfa okresní organizace v Ostravě Miroslava Nováka rozhodnutí Wolfa opustit poslanecký klub ČSSD překvapilo. "Je to naše chyba, zmýlili jsme se v jeho nominaci. Maximálně mohu vyseknout omluvu voličům," řekl Novák ČTK.
Odchod dlouho promýšlel
Wolf se stal už čtvrtým "odpadlíkem" z klubu ČSSD v tomto volebním období. Jako první odešli Miloš Melčák a Michal Pohanka, díky nimž těsně získala důvěru koaliční vláda ODS, KDU-ČSL a SZ. Byli vyloučeni ze strany.
Po prezidentské volbě klub i stranu opustil Evžen Snítilý, který si rovněž stěžoval na nátlak. Vyloučen byl proto, že hlasoval pro kandidáta ODS Václava Klause.
Wolf řekl sobotní MF DNES, že svůj odchod zvažuje. Zarazil ho obsah SMS, které dostal. "Kolik ti došlo za ten radar? My ti to spočítáme a vystavíme účet," zněla jedna z nich. V další třeba stálo: "Ty kreaturo, nezapomeň, kdo tě dostal mezi velké hráče."
Wolf, který se kvůli esemeskám rozhodl obrátit na policii, si není jist, zda za zprávami, které dostal na svůj mobil, není někdo z ČSSD.
Ještě v pátek ale odmítal říci, zda bude i nadále v ČSSD a v jejím poslaneckém klubu, protože si prý věc potřebuje důkladně rozmyslet. "Pane redaktore, nedávejte mi tu otázku. Analyzuji si teď situaci," řekl MF DNES.
. Čím už Wolf zaujal?Při hlasování o důvěře vládě Mirka Topolánka v lednu 2007 se Petr Wolf zdržel, neodpověděl totiž předepsanými slovy "proti návrhu". Po cestě poslanců na Marshallovy ostrovy v Tichém oceánu v dubnu 2007 na adresu radaru USA řekl: "Jestli chceme mít ochranu proti raketám dlouhého a středního doletu a chránit naše lidi, tak si myslím, že je to správná nabídka a měli bychom ji přijmout." V prosinci 2007 chyběl Wolf ČSSD při hlasování o nedůvěře vládě a o státním rozpočtu. Omluvil se kvůli srdečním problémům, ovšem v Ostravě se ve stejné době pokusil složit profesuru. |
Wolf se rozmyslel a může pomoci s radarem
Sociální demokraté teď mohou jenom čekat, zda čtvrtý odpadlík začne pravidelně hlasovat s vládní koalicí nebo ji podpoří alespoň v klíčových otázkách, které mají životní význam pro existenci kabinetu.
Místopředseda Sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek ještě v pátek věřil, že Wolf neodejde. Sám se s ním ale dostal loni v prosinci do ostrého sporu, když mu vyčetl okolnosti, za nichž poslanec ČSSD chyběl při hlasování o nedůvěře Topolánkově vládě, které opozice vyvolala.
Wolf se omluvil kvůli srdečním problémům, ale zároveň vyšlo najevo, že v Ostravě skládal profesuru.
Topolánkova stovka poslanců posílená o Melčáka, Pohanku, Snítilého a Wolfa by si například mohla troufnout i na hlasování o americkém radaru.
I kdyby tři zelení (Olga Zubová, Věra Jakubková a Ondřej Liška), kteří ho odmítají, hlasovali proti, stále by měl Topolánek šanci získat většinu 101 hlasů. Tedy přesně tolik, kolik jich bude při tomto hlasování potřebovat.