Petr Pithart - předseda Senátu

-

Odpovědi na otázky, které zaslali čtenáři iDNES

OTÁZKA 1: Vážený pane předsedo, jelikož jsem byl na delší pracovní cestě mimo území České republiky, uteklo mi, v jakém stádiu se nachází zákon o vysokých školách. Můžete mi tedy, prosím, výše uvedenou problematiku osvětlit?
Děkuji a přeji hezký den. Michael Knapp Marketing Siemens kom. sys.
E-mail: michael.knapp@siemens-sks.cz

ODPOVĚĎ: 1. Zákon k nám ze Sněmovny právě dorazil, budeme jej schvalovat (či opatřovat pozměňovacími návrhy) asi za deset dní. Pak už bude např. možné, aby i u nás vznikaly soukromé vysoké školy.


OTÁZKA 2: 1.V pořadu "Karanténa" jste řekl ,že Vám zůstava rozum stát nad tím,kolik zde vychází rasisticky zaměřených periodik. Když Vám ,ústavnímu činiteli, nad tím zůstava stát rozum, mám to snad řešit já od plotny?
2.Stále slyšíte růst trávu?
3.V roce 1990 jste bojoval proti honu na komunisty.Proč jste se tak aktivně podílel na honu na Klause?
4.V naší republice je věková hranice pro odchod do důchodu pro muže 60 let. Nemyslíte si , že po stále senilnějším chování našeho pana prezidenta Havla,by bylo vhodné tuto věkovou hranici snížit?
Jana Dědečková, Vítkovice v Krkonoších č.p.68, dedecek@krakonos.cz

ODPOVĚĎ: 2.1. Vážená paní Dědečková, vy to nemůžete řešit od plotny, ale ani já jako senátor nemohu poručit policii, co má dělat. To jsou "nevýhody" té jinak skvělé demokracie: je tu jakási dělba moci a odpovědnosti.
2.2. Teď na jaře je to přímo rachot, jak roste. Slyšíte to snad taky.
2.3. Patřil jsem mezi ty, kteří vždycky, dávno před tím, než to začali dělat i ostatní, Klause kritizovali. On ostatně stejně tak kritizoval mně. Utkal jsem se s ním velmi ostře v "Sedmičce" před volbami 96 v době, kdy byl naprosto nezpochybňovanou, ba zbožňovanou autoritou. Tady jste, milá paní, naprosto vedle: já neměl pro strach uděláno.
2.4. Vidím, že máte opravdu kuráž. Jen do toho! Ten senilní Havel se ale stejně raduje, že svým veřejným odporem k minulému režimu přispěl k tomu, abyste i Vy mohla být konečně tak střemhlavě odvážná.


OTÁZKA 3: Vazeny pane senatore,
1) Jiz dvakrat jsem zaregistroval, ze jste uhnul z odpovedi na dotaz, zda povazujete za moralni skutecnost, ze jste svym hlasem rozhodl o sve funkci. Myslim, ze poprve jste rekl, ze "kdyz clovek vstupuje do vysoke politiky, tak nemuze takto uvazovat". To me dost zarazilo, protoze by se to dalo take vylozit, ze kdyz clovek vstupuje do vysoke politiky, tak moralka musi stranou (tuto interpretaci Vam nechci podsouvat, jiste jste to tak nemyslel, ale vyznelo to tak). Podruhe jste se z odpovedi "vykroutil" v nedavne televizni besede, ze "nevite, ci hlas rozhodl o Vasem zvoleni". Nebylo by cestnejsi priznat, ze z etickeho hlediska to byla chyba. Kazdy, kdo ma smysl pro korektnost, prece citi, ze kdyz se hlasuje o tak vysoke funkci, mel by se ten, kdo se o ni uchazi, zdrzet hlasovani. Vy to tak nevnimate?
2) Od televizni debaty, kdy Vaclav Klaus zareagoval na poznamku o "spinavych penezich" vyrokem: "Neznam spinave penize, znam jen kriminalni cinnost a to je vic policie a soudu", uplynul jiz delsi cas. Jeho vyrok nebyl nijak v rozporu s moralkou a v te debate to take nikdo nezpochybnil. Teprve po nekolika dnech vystoupil v televizi Milos Zeman a rozhorcenym hlasem oznamil, ze "politik, ktery nezna spinave penize je nemoralni". Zeman nejmenoval primo Vaclava Klause, ale vytrzenim prvni casti jeho vety z kontextu, zasadne zmenil jeji vyznam. Vetsina lidi, ktera debatu sledovala, si to s Klausem zkratkovite spojila. Kratce nato jste v televiznim sotu vystoupil Vy a posleze Josef Lux a oba jste jiz nepokryte zpochybnili moralni kredit Vaclava Klause. Byl to zacatek sireni neuveritelne pomluvy, ktera se snad snazila verejnosti namluvit, ze Vaclav Klaus souhlasi, aby do ekonomiky proudily penize pochazejici z kriminalni cinnosti. Priznam se, ze me Vase vystoupeni sokovalo. Je ale mozne, ze jste tu televizni debatu nesledoval a naletil Zemanovi na rafinovanou lest. Rad bych znal Vas nazor.
Milan Krejcirik, Praha, milan@krej.cz

ODPOVĚĎ: 3.1. Díky za přímou otázku: vnímám to tak.
Už dva roky předtím bylo možné číst, že o předsedovi Senátu je rozhodnuto (měl to být pan Filip Šedivý z ODS). Byla to tedy pro mne silná výzva jít do tvrdého boje.
3.2. Připusťme, že máte pravdu, že všechno bylo - pokud jde o slova - jinak. Pokud však jde o činy, co se tu udělalo, resp. právě neudělalo (a udělat mělo), vedlo vskutku k tomu, že se tu nerozeznávaly čisté od špinavých peněz. Kupříkladu já musel skoro čtyři roky chodit k soudu jako svědek, aby byl odsouzen (ke směšnému trestu!) ředitel velké banky za evidentní pokus o milionový úplatek ("provizi pro pana premiéra") - to snad nejsou špinavé peníze? Stav naší ekonomiky, běžná praxe tunelování a ještě mnoho jiného, to všechno svědčí o nekonečné shovívavosti k nečistým praktikám, k nečistým penězům. Obávám se, že vaším "rozborem větným" nic nedokážete. Odpovědnost je zřejmá a ta je za činy, a hlavně za nečiny.


OTÁZKA 4: Vazeny pane, budete opet kandidovat na post predsedy Senatu? Pokud ano, zvolite se opet svym vlastnim hlasem? V rozhovoru pro LN jste uvedl, ze Vas vstup do KSC byl romanticka zalezitost. Vysvetlete mi prosim, co je romanticke na vstupu do strany, ktera dala svetu jeden z nejzrudnejsich systemu vlady, 40+ milionu mrtvych, teror, potlacovani lidskych prav, Staliny, Gottwaldy, Grebenicky,... Petr Tilser Hradec Kralove

ODPOVĚĎ: 4. Vidím, že toho máte na srdci víc a že ve Vás velkého příznivce bohužel asi nemám. Kdybych se chtěl dělat lepším, než jsem, řekl bych to v LN jinak. Vy byste se zase měl držet toho, co jsem skutečně řekl: že ačkoli se to jeví absurdní, vnímal jsem to tehdy (na začátku šedesátých let) a tam (na nepokojné Právnické fakultě) jako romantické (=vzpurné) gesto, ale že to ve skutečnosti byla slepota.


OTÁZKA 5: 1, Není to skvělé, když můžeme klást takto otázky předsedovi Senátu. Je to začátek přímé elektronické demokracie?
2, Které tři osobnosti z českých dějin podle Vašeho osobního názoru přispěly tím nejdůležitějším a dlouhotrvajícím pro náš stát a veřejný život? Co je tím příspěvkem u každé z nich?
Ing. Daniel Tomek

ODPOVĚĎ: 5.1. Také mně se to líbí. Přímá demokracie je důležitá, ale nemůže (ani ta elektronická) nahradit demokracii zastupitelskou. Nic totiž nenahradí dialog, debatu či spor lidí, kteří si hledí do očí. Od toho je právě parlament a já věřím, že tu bude ještě hodně dlouho.
5.2. Karel IV. (dodnes posiluje naše chabé sebevědomí), Karel Havlíček Borovský (učil nás kritickému pohledu nejen na svět kolem, ale i na sebe) a T. G. Masaryk (nebál se ani těch nejhorlivějších českých národovců a založil stát na mnohonárodním základě jako náročný úkol pro generace. Úkol, který jsme my ovšem vzdali...).


OTÁZKA 6: Celkem se mí líbí Vaše politologické knihy, a tak mě mrzelo, že jsem neslyšel žádnou Vaši přednášku na právnické fakultě, neboť jste v té době ještě nepřednášel. Kolegové z mladších z ročníků však na Vás vzpomínají spíše ve zlém jako na extrémně přísného zkoušejícího. Jak vzpomínáte na výuku politologie na PF UK Vy? J.Míkovec

ODPOVĚĎ: 6. Je mi líto, nepřednášel jsem tam přes dvacet let, protože mě odtamtud vyhodili. Přísný zkoušející? Nesmysl. Co takhle nesebekritičtí studenti?


OTÁZKA 7: Pane Pitharte, sledoval jsme Vas v karantene na CT 1 a nestacil jsem se divit. Muzete mi napr. vysvetlit svoje tvrzeni, kdyz "hlasovaci frasku" ohledne zkraceni volebniho obdobi, ktera v Senatu probehla, obhajujete slovy, ze jste "vlastne zachranili ustavni system", nebot Senat nedopustil, aby na podzim byly volby jak do Senatu, tak do Snemovny.  jak se nebude, dle Vas, opakovat historie prvni republiky, tedy zeby doslo ke stejne politicke profilaci v Senatu i ve Snemovne, coz by bylo proti duchu ustavy. Vznasim dotaz. Doopravdy si myslite, ze se bude na podzim volit cely Senat?  Podle mne je rozdil mezi vymenenim tretiny senatoru a celeho Senatu.
Dekuji za odpoved. Ludek Dvorak student ESF MU

ODPOVĚĎ: 7. Když nepočítáte s tím, že napříště budou předčasné volby na denním pořádku, pak rytmus, který by naskočil v listopadu 1998, by zůstal zachován i pro budoucnost a každé druhé volby jedné třetiny senátorů (vždy po dvou letech) by se tak konaly ve stejném termínu jako volby do Sněmovny (jednou za čtyři roky). Jak prosté, milý Watsone!


OTÁZKA 8: Nedávné vědecké výzkumy (např. WHO) prokázaly podstatně nižší zdravotní i sociální rizika při užívání marihuany než je tomu v případě alkoholu. Vy jste však, jak jsem vyrozuměl z vašeho vystoupení v pořadu Karanténa, hlasoval pro přijetí novely "drogového zákona" v předložené podobě. Mohl byste tedy veřejnosti zřetelně objasnit, proč je nutné trestně postihovat uživatele marihuany, zatímco konzumace drogy pro společnost nebezpečnější se za delikt nepovažuje?
Vladimir Kolar

ODPOVĚĎ: 8. Patrně jste ten návrh novely trestního zákona nikdy neměl v ruce. Není v něm totiž nic o trestním postihu kuřáků marihuany. Je tam ale o tom, že se dealer, chycený před školou, nebude napříště moci vysmát policii do očí řka, že co má tady v tom pytli, má jen a jen pro své vlastní pokouřeníčko.


OTÁZKA 9: Pane předsedo senátu,
velmi by mě zajímal Váš názor na evidentně narůstající státovládní choutky našich "nestranických" soudruhů odborářů (viz avizovaná protiprivatizační stávka horníků a vyhrožování podpůrnou stávkou - vyloženě politickou - ze strany soudruha Duška&his boys). Nemyslíte si, že je nejvyšší čas přijmout zákon o stávce s jasně vymezenými pravidly hry, aby bylo možno zamezit takovémuto vydírání a snaze odborů de facto vládnout nebo aspoň vládu úkolovat?
František Kolařík, Vl. Vlasákové 8, Ostrava

ODPOVĚĎ: 9. Zákon s jasnými pravidly hry potřebujeme jako sůl, vůbec potřebujeme mnoho takových jasných zákonů, které dosud nemáme.
Vypadá to, že odboráři nejsou Váš šálek čaje. Tak se Vám přihodilo, že jen předstíráte, že se mne na ně ptáte. Vaše otázka je totiž tak říkajíc řečnická: odpovídáte si na ni sám, totiž slovy, která používáte. Odboráři ale k demokracii patří stejně jako Vaše právo líčit je jako zemské škůdce. Raději se s tím smiřte.


OTÁZKA 10: Stale si myslite, ze Senat CR je potrebny? Pokud ano tak proc a jestli vynalozene naklady odpovidaji vysledkum jeho cinnosti.Marie Vojackova, marie.vojackova@post.cz

ODPOVĚĎ: 10. Jste-li spokojena s kvalitou našich zákonů (které se čtyři roky mohly přijímat s následnou "revizí" Senátem, ale nepřijímaly se tak, protože Senát neexistoval), volejte co nejhlasitěji po zrušení Senátu. Přidám se k Vám! - Pokud jde o náklady, ty jsou zatím z nemalé části na záchranu Valdštejnského paláce, jehož Rytířský sál v létě opustíme (stěhujeme se do bývalé konírny). Vážená paní, všechno co je kvalitní, něco stojí, zadarmo máte jen šmejd a iluze. U nás však dosud převládá pocit, že demokracie by měla být zadarmo.


OTÁZKA 11: Vazeny pane predsedo, kam a jak casto chodite na trvalou? S pozdravem V. Strajt

ODPOVĚĎ: 11. Trvalou si dělám sám. Každý večer si natáčím vlasy na papírky (nejlépe se osvědčuje Mladá fronta Dnes), které mě pak žena ráno vyčeše. Ke zpevnění vln používám místo nezdravého tužidla cukrovou vodu.


OTÁZKA 12: Pane Pitharte!
Mam na Vas jednu otazku a to: proc jste prijal post predsedy senatu kdyz jste nemel podporu ODS a rikal jste pred volbou ze bez podpory vsech tri koalicnich stran post neprijmete?
Frantisek Duda

ODPOVĚĎ: 12. O podporu ODS jsem nikdy ani na vteřinu neusiloval, protože jsem ji nikdy nemohl získat. Všechno ostatní zahalila plenta. Mohl bych se Vás dnes zeptat, kterou ODS máme na mysli, ale nebudu zlomyslný.


OTÁZKA 13: Vážený pane předsedo,
v poslední době jsem četl v různých novinách různé rozhovory s Vámi, kde se vyjadřujete k různým sporným otázkám, jako např. Vaše bývalé členství v KSČ nebo okolnosti rozdělení Československa. Avšak jedna věc mi dosud není jasná. Můžete mi, prosím, vysvětlit, jaké byly důvody rozpoutání aféry kolem tehdejšího ministra ŽP Bedřicha Moldana a jeho následného odvolání? Jak je známo, pozdější vyšetřování prokázalo, že obvinění byla nepodložená.
Pavel Jůza, Ústí nad Labem

ODPOVĚĎ: 13. Pana Moldana odvolalo předsednictvo České národní rady po několikahodinovém uzavřeném jednání k tomu zvláště tehdy zřízené komise (za předsednictví tuším pana poslance Maška). Na tomto jednání jsem přítomen nebyl, vím však, že komise navrhla odvolání pana Moldana velkou většinou. Později však začala platit jiná, totiž mírnější pravidla pro to, kdo je a kdo není přijatelný pro vysoké funkce ve státní službě.


OTÁZKA 14: Vazeny pane Pitharte, jako Cechoamerican, a nyni zde na navsteve, vidim, a se smutnosti konstatuji, ze vsichni cesti politici, coz zahrnuje i Vas, jaksi zapominaji na to, co by zapominat nemeli, tj. na vsechny ty, kteri touzi po dvojim obcanstvi a restituci. Obzvlaste viditelna a zretelna diskriminace Americanu. Moje otazka je, proc se nas tak bojite? Proc nas tak zanedbavate? Je to snad ta nova nemoc, ktera postihla Litvu ve forme Americana s dvojim obcanstvim Valduse Adamkuse? Jinak si to clovek vysvetlit nemuze mimo toho, ze stale mate ve vysokych mistech "andelske" komunisty. Skoda jen, ze stale nemuzete pochopit skutecnou svobodu, spravedlnost a pravdu.
S pozdravem Carl Hodek, t.c. v Kadani -
email: hodek@cermak.cz

ODPOVĚĎ: 14. Já se Vás nebojím a vždycky jsem usiloval o to, abyste mohli volit a také o možnost dvojího občanství. Proto jsem také v Senátu inicioval zřízení Komise pro krajany žijící v zahraničí. Škoda, že nás z americké dálky hážete všechny do jednoho pytle. Možná také proto Vás někteří lidé nemohou pochopit. - S panem Adamkusem jsem se setkal a udělal na mne velmi dobrý dojem.


OTÁZKA 15: Pane Pitharte,
včera jsem četl Váš rozhovor pro Lidové noviny, kde jste se rozplýval obdivem nad sebou samým, jaký že jste to charakter, když jste dokázal ustát pocit zadostiučinění a chuť dát toto někomu najevo při svém opětovném vstupu do vysoké politiky, kam jste se slavně navrátil, byvše předtím někým Vámi neuvedeným "zašlapán". K tomuto si dovolím připodotknout, že pokud si dobře pamatuji, tak Vás ani Vaše OH nikdo nikam nezašlapával, pouze jste totálně propadli ve volbách r. 1992. To je pro Vás všechny zřejmě neodstranitelné trauma. K Vašemu "slavnému návratu" si dovolím dodat, že jeho důvodem byla pouze a jedině velmi dobrá a vydařená politická kalkulace pana Luxe, který si Vás vytipoval a posadil na kandidátku jako osobu, která mu přiláká další skupinu voličů a posílí názorovou spřízněnost a součinnost s Hradem. Vaše jediná osobní zásluha na onom comebacku je podle mého názoru to, že jste zmíněnou roli přijal a ochotně a dobře ji hrajete. Výrazným způsobem se hlásíte ke svému nezanedbatelnému podílu na tvorbě politiky KDU-ČSL, pro niž je na vrcholové úrovni bohužel charakteristické neustálé lavírování a oportunismus. Přitom se sám (viz onen rozhovot pro LN) označujete za konzervativce. Můžete mi vysvětlit, jak jde tyto věci spojit?
František Kolařík, Vl. Vlasákové 8, Ostrava

ODPOVĚĎ: 15. Pane Kolaříku. Vy se mě přece na nic neptáte, Vy mi naléhavě sdělujete, co si myslíte a na konec přilepíte otazník. Já Vám neberu Váš příkrý názor na mne a na lidovce, ale nehrajme si na dialog. Zdá se, že Vy už všechno víte a moji odpověď vůbec nepotřebujete. - Jestli se znovu nenaučíme skutečně se ptát a pak skutečně poslouchat, co se nám odpovídá, dojedem na to - spíše než na státní dluh.


OTÁZKA 16: Vazeny pane Pitharte, jaky mate vztah k dostihum? Martin Cap

ODPOVĚĎ: 16. Lhal bych, kdybych řekl, že jsem o svém vztahu k dostihům někdy díle přemýšlel. Byl jsem na nich jen jednou. Přemýšlím ale poslední dobou o tom, proč někteří lidé o nich tolik přemýšlejí. Je tam zřejmě problém, na který v mé hlavě zatím nezbylo místa. Je-li to chyba, omlouvám se Vám. Napište mi něco o tom Vy!


OTÁZKA 17: Vážený pane Pitharte.
Pokud to s naší republikou myslíte skutečni dobře nemyslíte že, nejlepší co by senát mohl udělat by bylo ho zrušit?Tolik peněz kolik stojíte by nám jako státu hodně pomohlo.Nebo alespoň omezte ty Vaše senátní výlety do zahraničí.Mohl by jste odpovědět kolik zahraničních cest senát od vzniku uskutečnil, jestli byly nezbytně nutné a co z nich náš stát a jeho obyvatelé mají nebo budou mít.Předpokládám že asi neodpovíte.S pozdravem J.Krajčík e.b. brackmann@telecom.cz

ODPOVĚĎ: 17. Celkový přehled o všech senátních cestách do zahraničí a jejich podrobné zhodnocení je veřejnosti přístupný. Budete-li si to přát, osobně Vám jej pošlu. Ujišťuji Vás, že parlament, který sedí doma a objevuje jedno kolečko od trakaře za druhým, je opravdu zbytečný. Všem nám po desetiletích železné opony strašně chybí rozhled po světě a z toho vyplývající klidné sebevědomí. Jsme zamindrákovaní suverénkové, protože neznáme svět a bojíme se ho. - Senát existuje ve většině parlamentních demokracií světa. Tam ale vědí, že demokracie něco stojí, nejlacinější je totiž diktatura.


OTÁZKA 18: Rad bych se zeptal jakou vidite Vy (jako mj. politolog) budoucnost Evropy jakozto oblasti, jez vzdy oplyvala na jedne strane ruznorodosti, na strane druhe vzdy lpela na tradicnich institucich a hodnotach, v dobe, kdy se cely svet cim dal vice globalizuje a (po vzoru USA) je davan duraz na flexibilitu a prizpusobivost. Globalizace je podle mne zasadni kvalitativni zmenou "fungovani" sveta a dotkne se myslim spolecnosti na vsech urovnich - od jednotlivce pres firmy az po stat, a tedy i pripadne sjednocene Evropy - a bude pravdepodobne znamenat take sjednocovani ekonomickych, pravnich, ale i kulturnich podminek ve vsech zemich. Tento proces sebou nese podle mne i negativni dusledky a prave Evropa, jako oblast plurality a pevnych, historicky vykrystalizovanych hodnot, ztrati myslim velkou cast sve identity a tedy prestane prinaset svetu ty zasadni myslenky a hodnoty, jez usmernovaly jeho vyvoj po mnoho staleti predtim. Jaky nazor mate na vliv globalizace na Evropu Vy? Dekuji
  S pozdravem    Petr Ocko [student of FIS VSE & FSV UK, Prague]

ODPOVĚĎ: 18. Naprosto s Vámi souhlasím. Globalizace, jak ji líčíte, by byla skutečně koncem Evropy jako světadílu různorodosti. V takto globalizované Evropě by se mi nechtělo žít.
Nemysleme ale hned na nejhorší, a především se starejme o tom, abychom my sami dobrovolně nevzdávali naši českou, moravskou, romskou a slezskou osobitost.


OTÁZKA 19: Vazeny predsedo senatu, rad bych znal vas nazor na uroven politicke kultury v CR po roce 1989
Milan Petr, student UPa

ODPOVĚĎ: 19. Kde by se vzala! Pořád jsme v první hodině tanečních. Šlapeme si na nohy, neumíme bavit dámu, potí se nám ruce. Zkrátka učíme se zatím převážně chybami. Nezoufejte, za pár desítek let se to zlepší - my jsme přece učenlivý národ.


OTÁZKA 20: Vazeny pane predsedo,  mate osobni zkusenosti s Vladimirem Meciarem. Jak daleko si myslite, ze je schopen zajit v prosazovani sve osobni   moci na ukor demokracie na Slovensku? Jaky vyvoj ocekavate na Slovensku v poslednich nekolika mesicich,  ktere zbyvaji do voleb?
Dekuji
Tomas Brandalik

ODPOVĚĎ: 20. Navrhuji Vás soustředit se raději na slovenskou opozici a tam hledat odpověď. K porážce demokracie potřebujete totiž dva, nestačí ten, který demokracii ohrožuje, ale je třeba i toho, který si to dá líbit. To by měla být naše, česká lekce z našich vlastních porážek. Moc tedy nevyskakujme! Na Slovensku to nevidím zdaleka černě.


OTÁZKA 21: Vážený pane předsedo,
dovolte, abych se na Vás obrátil jako na nekdejšího člena Občanského hnutí. Toto hnutí, i Vás osobně, jsem vnímal jako variantu pro voliče sympatizující se středem politické škály. Chci se Vás zeptat na úlohu takto orientovaných stran v dnešní pol. situaci a v situaci předčasných voleb. S tím souvisí otázka, jak se díváte na činnost svých bývalých kolegu v OH, kteří jsou často nazývány jako politické mrtvoly? Děkuji. S úctou.  Pavel Cihlář,  Česká Lípa.

ODPOVĚĎ: 21. Žádná strana neudělá politické štěstí, když se sama bude prohlašovat za stranu středovou. Středovost může být až bezděčným výsledkem jejího potýkání se s ostatními stranami, nikoli tím, co si lze jaksi předem předsevzít. Navíc, OH (SD) politickou stranou příliš nebylo, spíše šlo o setkání blízkých lidí. Moji dávno pohřbení kolegové? Myslíte třeba Jana Sokola či Martina Bursíka? Dobrý, ne?


OTÁZKA 22: Pane Pitharte! Mohl byste mi prosím Vás sdělit svůj názor etiku politiky? Proč se přijal tak nesmyslný zákon o omamných látkách? Děkuji

ODPOVĚĎ: 22. Etické jedná v politice vidím mj. v tom, že menší zlo (které Vám často nezbývá volit, protože ostatní řešení jsou ještě horší) nenazývám dobrem, že zkrátka nedělám z nouze ctnost. To je i má odpověď na ten zákon, který označujete za nesmyslný. Jiné řešení by bylo nechat to všechno být. Na víc bohužel momentálně nemáme.

Poznámka: Text otázek  není redačně upravován a krácen.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video