Generál Petr Pavel

Generál Petr Pavel | foto: Armáda České republiky

Český generál Petr Pavel obsadí druhý nejvyšší post v NATO

  • 711
Předsedou Vojenského výboru Severoatlantické aliance se stane generál Petr Pavel. Nejvyšší vojenský orgán NATO jej do svého čela zvolil během sobotního zasedání v litevském Vilniusu. O prestižní funkci se ucházeli rovněž kandidáti z Itálie a Řecka.

„Podle informací, které jsem obdržela z Litvy, pan generál Pavel uspěl ve volbě do funkce předsedy Vojenského výboru NATO,“ řekla iDNES.cz krátce před sedmnáctou hodinou Jana Růžičková z pražského generálního štábu.

Samotný Pavel večer ve Vilniusu uvedl, že byl do čela Vojenského výboru NATO zvolen na základě reputace ČR, kterou vybudovali čeští vojáci v zahraničních  misích. "Trochu se do toho vkrádají pochybnosti, zda bude člověk schopen to všechno zvládnout a obsáhnout. Je toho hodně a je to dost odlišné od toho, co dělám teď. Na druhou stranu, jsem přítelem výzev," poznamenal český generál.

Českému generálovi ihned pogratuloval i premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj to je významný diplomatický úspěch České republiky a ocenění působení české armády v Severoatlantické alianci.

Petr Pavel

Dvaapadesátiletý generál stojí v čele české armády od července 2012. Vystudoval vojenskou školu ve Vyškově a brněnskou Vojenskou akademii.

Absolvoval rovněž důstojnický kurz na štábní škole v britském Camberley a na prestižní londýnské univerzitě King's College studoval mezinárodní vztahy.

Pavel má za sebou několik zahraničních misí. V letech 1993-1994 byl zástupcem českého vojenského přidělence v Belgii, tři roky pracoval na velitelství NATO v Nizozemsku. V roce 2003 Zastupoval českou armádu v americkém štábu protiteroristické operace Trvalá svoboda.

O vysokou alianční funkci měli kromě českého zástupce zájem také jeho kolegové z Itálie a Řecka Luigi Binelli Mantelli a Mikhail Kostarakos. Prestižní post od roku 2011 zastává dánský generál Knud Bartels.

Předseda aliančního vojenského výboru je po generálním tajemníkovi druhým nejvýše postaveným představitelem NATO. Jeho mandát je tříletý a může být prodloužen. Předseda Vojenského výboru je nejvyšší vojenskou autoritou NATO a hlavním vojenským poradcem generálního tajemníka aliance. Pavel tak bude spolupracovat s Norem Jensem Stoltenbergem, který se do čela aliance postaví letos v říjnu.

Pavel bude mít k dispozici vlastní štáb, v němž za Česko usedne čtrnáct lidí. Většinu nákladů na Pavlovo působení v Alianci bude muset pokrýt český státní rozpočet, ročně by to mělo být až 90 milionů korun.

Funkce v NATO by se měl ujmout 26. června 2015, do té doby bude dál stát v čele generálního štábu. Pro prezidenta Miloše Zemana i premiéra Bohuslava Sobotku připravených několik variant, kdo by jej mohl ve funkci nahradit.

Náčelníka generálního štábu jmenuje prezident na návrh vlády a po projednání v příslušném výboru sněmovny. "Jak známo, maršálskou hůl nosí v tornistře každý voják. Kandidátů je samozřejmě víc," poznamenal Pavel, ale odmítl prozradit, komu by funkci rád předal.

První předseda z východní Evropy

Česká vláda o Pavlově nominaci rozhodla letos v červenci. Podle tehdejších slov ministra obrany Martina Stropnického měl generál „velice solidní šanci“ prestižní funkci získat.

„V případě mého zvolení v alianci by taková funkce byla pro Českou republiku a její armádu významným oceněním a výrazem důvěry našich spojenců. Pro mne by pochopitelně znamenala vyvrcholení služby v uniformě a velkou čest,“ nechal se v červenci slyšet Pavel.

Pavel bude v pořadí 32. předsedou aliančního vojenského výboru. Stane se nevíc prvním představitelem nové členské země z východní části Evropy, který prestižní funkci získal. Představitel Řecka už v minulosti aliančnímu vojenskému výboru předsedal, Italové stáli v čele výboru dokonce tři.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video