Petr Nečas se podle svých slov pádu vlády nebojí a působení v opozici by mu

Petr Nečas se podle svých slov pádu vlády nebojí a působení v opozici by mu nevadilo | foto: Michal Šula, MAFRA

Raději skončím v opozici než ve vládě nic nedělat, tvrdí premiér Nečas

  • 734
Rebelové z ODS vedeni Petrem Tluchořem v úterý opět nepřistoupili na nabízené ústupky v chystaném daňovém balíčku. Vláda Petra Načase tak visí jen na vlásku. Jejího pádu se však premiér nebojí. Raději skončím v opozici než ve vládě jen sedět a nic nedělat, tvrdí Nečas.

Už poněkolikáté se snažil stávající premiér a předseda ODS Petr Nečas dohodnout s rebelující skupinkou kolem Petra Tluchoře na kompromisech v připravovaném daňovém balíčku. A jejich jednání opět skončilo krachem. Po neúspěšných jednáních je podle Nečase osud současné vlády nejistý.

"Pokud zvítězí zodpovědnost, tak přežije. Pokud zvítězí mocenské hrátky a osobní antipatie, pravděpodobnost přežití je mnohem nižší. Bude to mít ještě vývoj. Nepočítal jsem, že se v úterý dohodneme," svěřil se Nečas o budoucnosti vlády v rozhovoru pro MF DNES.

I kdyby se s rebelujícími členy ODS dohodl, pokračování dnes již prakticky menšinové vlády si dokáže představit jen těžko. "Velmi otevřeně: pokud by to pokračovalo, dovedu si to představit velmi obtížně, prakticky vůbec," vysvětlil Nečas a dodal, že taková vláda by v podstatě vše jen odseděla a nic neřešila. "Dokonce si myslím, že pro ODS je to horší varianta než obávané předčasné volby," překvapuje Nečas.

Rozhovor s Petrem NečasemČtěte ve středu 24. 10.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Lék na nepříznivou politickou atmosféru ale nachází jen obtížně. "Je logické si říct, teď v polovině volebního období, co je pro vládu ještě časově a politicky reálně zvládnutelné a co už ne. A také, co je ekonomicky reálné," popisuje současnou situaci.

Jednou věcí si ale Nečas jistý je, ODS prý v současné době mnohem více poškozuje její agonické vládnutí než přímočará snaha jít do předčasných voleb a pravděpodobně skončit v opozici. "Mohu říct z vlastní zkušenosti - byl jsem osm let opoziční poslanec - že je to přesně to místo, kde lze získat novou politickou generaci, nabrat dech, nově definovat programové priority. V opozici se strana dokáže dát dohromady. Není to automaticky stroj na vládnutí," vysvětluje jednu z možností, jak zamezit současné krizi.

Nemůžeme hlasovat pro špatný zákon, tvrdí rebelové

Skupina rebelujících členů ODS se do sporu s premiérem Nečasem dostala kvůli neshodám kolem nového daňového balíčku. Ten zvyšuje DPH o jeden procentní bod na 15 a 21 procent, zavádí dodatečné zdanění lidí s vyššími příjmy, omezuje výdajové paušály živnostníků a ruší slevu na dani u pracujících důchodců. Podle vlády má přinést asi 25 miliard korun. Na zvýšení daně z přidané hodnoty z toho připadá asi 16 miliard korun.

Naposledy se na možném kompromisu snažil Nečas s rebely domluvit na úterní stranické schůzce. Premiér navrhoval, že se zvýší pouze nižší sazba DPH na 15 procent, a to jen na rok. Ale rebelové na to nepřistoupili. "Nejsou ochotni na kompromis přistoupit. Jednání budou pokračovat ve středu ráno," řekl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura s tím, že strana není schopná dodržovat koaliční smlouvu (více o úterním jednání čtěte zde).

Vůdce rebelů Petr Tluchoř po jednání uvedl, že s kolegy nemůže hlasovat pro špatný zákon, který nebude korigován. "Jestli někdo trvá na tom, že s tím bude spojena důvěra vlády, tak je to jeho odpovědnost," doplnil.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video