Do limitu se započítávají třicetikorunové poplatky za návštěvu lékaře a položku na receptu. Ilustrační foto

Do limitu se započítávají třicetikorunové poplatky za návštěvu lékaře a položku na receptu. Ilustrační foto | foto: Robert Rambousek, MF DNES

Pětitisícový limit ochránil před poplatky jen zlomek pacientů

  • 474
Na ochranný limit, který brání tomu, aby pacient zaplatil na poplatcích u lékaře a za recept víc než pět tisíc korun ročně, dosáhlo loni zhruba 13 tisíc lidí. Ministerstvo zdravotnictví přitom po zavedení poplatků odhadovalo, že limit překročí až 150 tisíc Čechů. Přesto tvrdí, že limit funguje a ochránil ty, které měl.

Všeobecná zdravotní pojišťovna eviduje k 28. prosinci 7 445 lidí, kteří překročili ochranný pětitisícový limit. "Číslo se může ještě mírně změnit, odhadem by jich mohlo být kolem osmi tisíc," řekl iDNES.cz mluvčí VZP Jiří Rod.

Vzhledem k tomu, že VZP kontroluje zhruba šedesát procent trhu, limitu loni dosáhlo celkem kolem 13 tisíc pacientů. Podobný odhad má i ministerstvo zdravotnictví.

Čtěte také:

Lékaři: Odpouštění poplatků porušuje zákon. Hned několikrát

Limit měl ochránit především vážně nemocné před vysokými výdaji za léčbu. Do ochranného limitu se započítávají třicetikorunové poplatky za návštěvu lékaře či položku na receptu a doplatky za léky. Pokud pacient přesáhne částku pěti tisíc, pojišťovna mu částku zaplacenou nad limit vrátí.

"Limitu dosáhlo mnohem méně lidí, než byl odhad. Podle nás je to spíše pozitivní zpráva," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. A přidal vysvětlení: "V průběhu roku klesaly ceny i doplatky léků. Část lidí se možná začala více zamýšlet nad svou péčí, nemocní více konzultovali se svými lékaři, které léky opravdu potřebují," vypočítal.

Předepisování řady drahých léků, například pro pacienty s AIDS nebo onkologickými onemocněními, se přesunulo do specializovaných center. K dostání jsou jen tam, zato zdarma. "Lidé, kteří byli doplatky zatíženi nejvíc, byli tímto opatřením ochráněni," uvedl mluvčí resortu. Zvýšil se také počet léků, které jsou pojišťovnami plně hrazené.

Do limitu se navíc započítávají jen léky, které jsou ve skupině přípravků se stejnou účinnou látkou nejlevnější.

Všechny články k reformě zdravotnictví

Ozývají se ale i hlasy, podle nichž limit nefunguje tak, jak by měl. Podle některých názorů byl nastaven příliš vysoko. Tomu by nasvědčovaly i plány ministerstva, které ho chce alespoň některým skupinám snížit. - čtěte Poplatky za novorozence v pátek skončí. Porodnice přijdou o statisíce

"Když se nám podařilo ochránit lidi jiným způsobem, je možné snížit limit u dětí nebo některých skupin důchodců," nastínil Cikrt.

Stávající praxi kritizuje Česká lékařská komora. "Limit byl pouze marketingový tah. Ministr hovořil o statisících lidí, kteří ho překročí, ukázalo se ale, že to je jen několik tisíc lidí. Situaci je třeba řešit jiným způsobem," řekl iDNES.cz prezident ČLK Milan Kubek.

Podle šéfa komory je potřeba rozšířit seznam výdajů, na které se bude limit vztahovat. "Je nutné, aby byl limit férový, aby se do něj počítaly veškeré hotovostní výdaje pacientů," konstatoval Kubek. Do pěti tisíc se nyní nezahrnuje 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za návštěvu pohotovosti. To by chtěl Kubek změnit, ministerstvo je ale proti.

"To postrádá smysl, tyto poplatky mají úplně jinou funkci," zdůvodnil mluvčí Cikrt. Podle ministerstva by započtení poplatků za hospitalizaci mohlo vést i k prodloužení pobytu ve zdravotnických zařízeních. "Když ležíte v nemocnici, neplatíte spoustu dalších věcí, neplatíte jídlo, ale ani léky," uvedl Tomáš Cikrt.

"A přece nebudeme předpokládat, že někdo navštěvuje pohotovost velmi často," dodal k druhé zmíněné položce mluvčí ministra Tomáše Julínka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video