Studenti dopravní průmyslovky získávají na škole teoretické znalosti i...

Studenti dopravní průmyslovky získávají na škole teoretické znalosti i praktické dovednosti. | foto: Střední průmyslová škola dopravní

Stále víc dětí střídá střední školy, když se jim nedaří. Platí to stát

  • 223
Česko má problém se středoškolskými "turisty". To jsou děti, které opakovaně přecházejí z jedné střední školy nebo učiliště na druhé, aniž studium úspěšně ukončí. Stát to stojí stamiliony korun ročně. Ministr školství Petr Fiala MF DNES řekl, že tento nový problém hodlá řešit.

Letos se podle ministerstva na střední školy hlásí 117 procent absolventů základních škol, což znamená, že zhruba pětina dětí po různých středních školách rotuje. Část dětí například propadla, jiné mění obor dobrovolně, další neudělaly maturitu ani na jeden ze tří možných pokusů.

Ještě před deseti lety k tak velké fluktuaci dětí mezi jednotlivými středními školami a učilišti nedocházelo. Jak poukazuje šéf Sdružení soukromých škol Petr Jadrný, některé děti vystřídají třeba i tři či čtyři školy. Ročně stojí jeden takový žák stát skoro 56 tisíc.

"Zjistili jsme to teprve nedávno a mne to opravdu nenechává klidným. Systém musí být nastaven tak, aby nevedl k tomu, že se spousta žáků vrací bez jakéhokoli ukončení na začátek střední školy," říká ministr Fiala. Nyní chce analyzovat, proč se řada žáků vrací zpátky do prvního ročníku a nedokončí studium. "Jedním z opatření, které můžeme udělat rychle, je podpora těch oborů s maturitou, které navíc nabízejí i vyučení. Žák tedy získá ve třetím ročníku výuční list a ve čtvrtém si udělá maturitu," navrhuje Fiala.

Jestliže by se studentovi maturita nepovedla, měl by alespoň výuční list. "Celková neúspěšnost u maturit je relativně vysoká: 12,5 procenta dětí. Pokud žák maturitu nezíská, tak jsme peníze na jeho vzdělání vynaložili marně," uvádí ředitel Cermatu Jiří Zíka a dodává, že čtyřleté studium těchto žáků stálo celkem 2,5 miliardy korun. Další peníze jim stát dá na opakování studia či třeba ve formě dávek v nezaměstnanosti.

Školy přijímají podprůměrné studenty kvůli nízkým stavům

Když školní inspektoři vysvětlují příčiny, poukazují na to, že školy kvůli nízkému počtu studentů přijímají do maturitních tříd i uchazeče s průměrnými až podprůměrnými výsledky. Někteří kantoři i děti podle inspektorů také podcenili obtížnost maturit. A na neposledním místě pak jmenují vysokou absenci při výuce. Při kontrolách ve více než 3 300 třídách totiž zjistili, že v lavicích chybí dvacet procent žáků.

Podle šéfa Sdružení soukromých škol Petra Jadrného se mluví o řešení problému s těmito "věčnými" studenty – pomohlo by, kdyby stát přestal žákům za příliš časté neúspěšné opakování studia platit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue