Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček | foto: Petr Topič, MAFRA

Němeček chce pětimilionovou pokutu pro pojišťovny za nákup klientů

  • 20
Ministerstvo zdravotnictví navrhuje, aby za nepoctivé přetahování klientů hrozila zdravotním pojišťovnám až pětimilionová pokuta. Počítá s ní novela, kterou nyní resort vypracovává. Do vlády by se mohla dostat o prázdninách.

Pokuta až pět milionů korun by hrozila takové zdravotní pojišťovně, která by si na nábor nových pojištěnců najala firmu či externisty, s nimiž neuzavřela dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti. Potíže by mohla mít i tak pojišťovna, která by za přestup lidem nabízela peníze či jiné dárky.

Ministerstvo chce sankci zanést do dvou zákonů, jimiž se řídí zdravotní pojišťovny. Redakce iDNES.cz to zjistila z materiálu Ministerstva zdravotnictví, který sloužil jako podklad pro jednání tripartity a který zveřejnila Asociace samostatných odborů ČR.

Podle mluvčí ministerstva Štěpánky Čechové by změna měla jít do vlády letos v srpnu. Platit by mohla příští rok.

Pět milionů je strop, jiná sankce nehrozí

Pokuty by podle návrhu udělovalo ministerstvo zdravotnictví ve správním řízení. Postupovat bude podle správního řádu. Jako důkaz chce využívat například smluv mezi pojišťovnami a externisty o náboru, svědectví nebo listin, které změnu pojišťovny provázejí. Pokud by pojišťovna se sankcí nesouhlasila, mohla by proti sankci podat rozklad, o kterém by rozhodl ministr zdravotnictví.

Pět milionů je přitom možný strop. "Maximální výše pokuty vychází ze srovnání obdobných správních deliktů právnických osob upravených jinými zákony a bude v konkrétních případech posuzována vždy s ohledem na závažnost, způsob spáchání, následky a okolnosti správního deliktu," vysvětlila Čechová, proč ministerstvo zvolilo právě takovou výši.

Ministerstvo přitom nepočítá s tím, že by kromě pokuty pojišťovnám hrozil i jiný postih. "V úvahu by sice připadalo například zavedení nucené správy nebo odebrání povolení k provádění zdravotního pojištění. To jsou ale sankce, které neodpovídají povaze tohoto správního deliktu," dodala Čechová.

Nákupy klientů za stamiliony

Pojišťovny za nakupování nových klientů v minulosti dokázaly utratit stamiliony. A využívalo jej řada z nich. Proč? Největší Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) léta ztrácí klienty, další pojišťovny si jsou zase vědomy, že podmínkou pro jejich fungování je minimální počet klientů. Ten ze zákona činí 100 tisíc. Tuto hranici se naháněním klientů marně pokusila atakovat pojišťovna Média.

Například bývalý šéf VZP Pavel Horák hovořil v minulosti o částce 680 milionů, skrze kterou získávala pojištěnce pro VZP firma IZIP. Smlouvy kolem nákupu pojištěnců prověřuje policie (více čtěte zde). Stíhání Horáka a ředitele IZIP Jiřího Paška policisté v dubnu zastavili (více čtěte zde).

Kriminalisté také stále prověřují nákup pojištěnců Vojenskou zdravotní pojišťovnou za 140 milionů. Jak iDNES.cz řekla mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová vyšetřování zatím není uzavřeno (více o nákupu čtěte zde).

V ČR je přitom nyní sedm pojišťoven. Nejmenší je zaměstnanecká pojišťovna Škoda, která má kolem 137 tisíc klientů, další menší pojišťovny jich mají kolem půl milionu.

Mohlo to být víc, tvrdí o pokutě VZP

Resort novelou pokračuje v aktivitě, kterou už započal ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Ten v březnu napsal pojišťovnám, aby přestaly platit za přetahování klientů (více o jeho dopise čtěte zde).

Ministerstvo si od zákazu nákupu slibuje úspory v napjatém systému veřejného zdravotního pojištění. "Půjde o úspory řádu desítek milionů korun. Tyto prostředky budou moci být použity na jiné činnosti, které budou zlepšovat zdraví pojištěnců," stojí v materiálu Ministerstva zdravotnictví.

Mluvčí VZP Oldřich Tichý uvedl, že pojišťovna sankci za nákupy klientů vítá. "Dovedeme si představit a nevadilo by nám ani to, kdyby sankce byla řádově vyšší," uvedl Tichý. "Vzájemné přetahování klientů systému nikterak neprospívá, pouze to z něj odčerpává ročně obrovské částky, které by mohly být v opačném případě použity na zdravotní péči," podotkl Tichý s tím, že přinejmenším od příchodu nového managementu v čele se Zdeňkem Kabátkem neplatí VZP náborářským firmám ani korunu.

VZP přitom už v úterý upozornila, že policisté zejména na severu Moravy dostali několik trestních oznámení, ve kterých si lidé stěžují, že byli proti vlastní vůli přeregistrováni k VZP. Pojišťovna to však považuje za pokus poškodit její jméno.

Jednotlivá trestní oznámení byla podaná podle Tichého například ve Slezské Ostravě, Havířově, Vratimově či Opavě. "Máme tady zatím dva případy. V jednom trestní oznámení podala paní, která při návštěvě finančního úřadu zjistila, že byla převedena z jedné pojišťovny ke druhé, ač sama takový krok neudělala. Ve druhém případě jiná paní nechala ošetřit své dítě a přitom měla zjistit, že bez jejího vědomí je převedeno od jedné ke druhé pojišťovně. Oba případy prověřujeme," řekl iDNES.cz mluvčí opavské policie René Černohorský s tím, že nemá informace o tom, že by se na Opavsku či v kraji tato trestní oznámení vyskytovala v hojné míře.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video