Autorům petice se nelíbí nový silniční zákon. Ilustrační foto

Autorům petice se nelíbí nový silniční zákon. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Petici proti silničnímu zákonu podepsal i Masaryk

  • 65
Petici proti novému silničnímu zákonu podepsal Tomáš Garrigue Masaryk, Adolf Hitler či Milan Šimonovský. Má takový protest nějakou váhu? Jeho iniciátoři jsou přesvědčeni, že ano. I kdyby byla polovina podpisů falešných, pořád to má smysl, tvrdí autor petice Robert Vašíček.

V sobotu 8. července založil šestadvacetiletý motoristický novinář Robert Vašíček internetovou stránku ChceteZmenu.cz s podtitulem "motoristé proti šikaně". Jeho cílem je pomocí petice dotlačit politiky ke změně zákona.

Návštěvnost byla během prvních dnů natolik vysoká, že uživatelé web ztrhli. Místo pod peticí se okamžitě začalo plnit jmény. - více zde

Kromě lidí, kterým nový zákon skutečně vadí, petici podepisuje i množství vtipálku. Nechybí tak podpis československého prezidenta Masaryka, Jásira Arafata, George W. Bushe nebo Adolfa Hitlera s poznámkou: "Taky jsem kdysi řídil."

Ani další, už méně nápadné podpisy nepůsobí příliš důvěryhodně. Existují opravdu Stanislav Mrkvička, zelinář a Pavel Jedujakoblesk, aviatik?

Příznivci silničního zákona zase do formuláře píší vzkazy pro petiční výbor. "Naperte to do švestky, ať je od vás pokoj," stojí na řádku s číslem 3943. "Chcete na silnicích opět šílené řidiče?" píše se na jiném místě. Autory petice to nechává chladnými.

Petici pročistíme
"Máme dvě petice," řekl iDNES.cz zakladatel stránky Robert Vašíček. "Existuje tištěná, do které příznivci zákona nemohou zasáhnout, protože se šíří jen mezi jeho odpůrci. Tu elektronickou budeme muset samozřejmě pročistit."

Podle Vašíčka má tištěná petice oporu v zákoně. Jakmile pod ní bude deset tisíc podpisů, předá ji petičnímu výboru Sněmovny. Elektronickou použije jako základ pro slyšení v Senátu. To, že je pod ní mnoho falešných podpisů, Vašíčka netrápí.

"Podepíše ji, dejme tomu, deset, padesát, nebo sto tisíc lidí. Když si pak uvědomíme, že pouze 50 procent z toho bude skutečných podpisů, pořád to bude taková síla, že to politici nemůžou ignorovat," míní.

Právnička: Nezáleží na počtu podpisů
Podle právničky Dagmar Hartmanové navíc ani nezáleží na tom, kolik se iniciátorům petice podaří sesbírat podpisů. "Státní orgán se musí danou peticí zabývat, i kdyby na ní byl jen jediný podpis," řekla iDNES.cz Hartmanová.

Tvrdí, že podpisy slouží k tomu, aby se vyjádřilo, kolik lidí myšlenku podporuje. Z právního hlediska ale počet podpisů nemá žádný význam. "Petice s tisíci lidmi je stejná jako petice s jedním," vysvětlila.

Petičnímu výboru projektu ChceteZmenu.cz by tedy stačilo vytisknout archy a ty pak vlastnoručně podepsat. Podle zákona je státní orgán, jemuž je petice adresována, povinen ji přijmout. Do třiceti dnů pak musí reagovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video