Jméno Jindřicha Holečka je na seznamech StB.

Jméno Jindřicha Holečka je na seznamech StB. | foto: Radek Kalhous, MF DNES

Petice vyzývá Akademii, aby odňala „estébákovi“ medaili

  • 49
Dvacet devět osobností z řad vědců a umělců požaduje, aby Akademie věd anulovala vyznamenání teologa Františka Jindřicha Holečka z roku 2000. Důvodem je jeho údajná estébácká minulost. Šéf AV ČR Václav Pačes iDNES.cz řekl, že ustanoví komisi, která věc do konce ledna prošetří.

"Obracíme se na Vás s žádostí, aby Akademická rada AV ČR anulovala své rozhodnutí z 11. dubna 2000 o udělení pamětní medaile Jana Patočky Dr. Františkovi J. Holečkovi a požádala dotyčného o okamžité vrácení tohoto vyznamenání," začíná iniciátor výzvy historik Antonín Kostlán dopis, který poskytl i redakci iDNES.cz.

Šéf akademie: Prověříme to
Na Akademii věd dorazil dopis dnes odpoledne. "V tuhle chvíli vám k tomu moc říct nemohu, před chvílí jsem dopis dočetl," řekl iDNES.cz profesor Václav Pačes, předseda AV ČR. "Každopádně je to ale velmi závažná a citlivá záležitost, kterou je nutné prošetřit."

"Budeme v té věci postupovat velmi odpovědně," přislíbil Pačes. Ustanoví prý komisi, kterou by měl řídit místopředseda Akademie věd Pánek. "Ten myslím, tenkrát seděl přímo v komisi, která návrh na medaili posuzovala." Do konce ledna by komise měla případ doktora Holečka vyšetřit.

Akademie je v tom vlastně trochu nevinně," řekl iDNES.cz iniciátor petice Antonín Kostlán.

"V té době ty informace ještě nebyly známé." Historik Kostlán zná Jindřicha Holečka (jméno František později přijal) ze studií na Filosofické fakultě. "Tehdy psal iniciativně články o historii v marxistickém duchu," vzpomíná. O jeho normalizačním údajném působení v síti agentů však neměl tušení.

Čeřich byl nasazen na kněžskou emigraci
Informace o údajné spolupráci Františka Jindřicha Holečka s StB se objevily v posledních týdnech v některých médiích, na internetu je k dispozici celý jeho spis.

Podle něj historika Holečka (*1954, krycí jméno Čeřich) poslala v roce 1981 československá rozvědka do Itálie, aby se začlenil do československé kněžské emigrace. Podle publicisty Ondřeje Krajtla, který se zabývá vztahem komunistického režimu a médií, byl Holeček za normalizace známý svými články poplatné marxistické ideologii. Po návratu do České republiky byl pověřen vedením papežské komise, která připravovala rehabilitaci Mistra Jana Husa, píše Krajtl v Lidových novinách.

František Jindřich Holeček v současné době přednáší na Teologické fakultě v Olomouci. Redakce iDNES.cz se jej pokouší kontaktovat a získat jeho vyjádření.

Medaile filosofa a disidenta Patočky
Akademická komise udělila v roce 2000 Holečkovi cenu, která nese jméno předního české filosofa a zároveň mluvčího Charty 77 a oběti komunistické zvůle, Patočkovu medaili.

Dala mu ji jako "ocenění jeho významných výsledků ve vědecké a vědeckoorganizační práci, kterou vykonával jako sekretář Komise pro studium problematiky spojené s osobností, životem a dílem Mistra Jana Husa při České biskupské konferenci".

Asistentka šéfa AV ČR si z doby, kdy Holeček dostal Patočkovu medaili, pamatuje, že se o něm říkalo, že je velkým oblíbencem papeže Jana Pavla II.

Pod peticí za anulování vyznamenání je podepsáno 29 vědců, filosfů a umělců, např. ředitel centra teoretických studií Ivan M. Havel nebo filosof Radim Palouš.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video