Obyvatelé ústecké čtvrti Střekov říkají, že potíže začaly, když ubytovnu

Obyvatelé ústecké čtvrti Střekov říkají, že potíže začaly, když ubytovnu prodala Spolchemie soukromé firmě a ta do ní nastěhovala problémové nájemníky. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Na ústeckém Střekově stoupla kriminalita. Lidé viní obyvatele ubytoven

  • 9
Obyvatelé ústecké čtvrti Střekov sepsali petici, ve které žádají obvodní radnici, aby zasáhla proti obyvatelům tří tamních ubytoven. Jejich obyvatelé se podle starousedlíků vloupávají do bytů, kradou auta, napadají ostatní a dělají nepořádek v ulicích. Za týden petici podepsaly tři stovky lidí.

"Dříve to tady byla výstavní čtvrť. Teď se člověk pomalu bojí vyjít večer na ulici," říká Dita Šimáčková z Purkyňovy ulice. Vadí jí například, že v parku před základní školou Karla IV. posedávají narkomani a alkoholici a obtěžují kolemjdoucí.

Trpělivost místním došla, když asi šesti obyvatelům během několika týdnů kdosi vykradl byt.

"Například nám zmizelo z domu zlato. Není to ojedinělý případ. Na jaře tady ukradl mé dceři auto nějaký feťák. Když projezdil benzín a nevěděl co s autem, zavolal mému muži, že mu chce vůz prodat. Kontaktovali jsme kriminálku, a ta ho při fingovaném prodeji chytila. Jenže on nám tu chodí pod okny dál," líčí další z obyvatelek Radka Bandasová.

Její domek, který kdysi postavil Heinrich Schicht pro zaměstnance své továrny, pozdější Setuzy, stojí na spojnici několika ubytoven. Právě jejich nájemníky starousedlíci ze zvýšené kriminality viní.

Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová potvrdila, že kriminalita na Střekově v září a říjnu stoupla. "Za vloupáními do rodinných domů však stojí člověk, který z ubytovny nepochází. Nyní už je ve vazbě," uvedla Hyšplerová.

Problémové nájemníky už jsme vyhodili, tvrdí provozní

Starousedlíci nicméně tvrdí, že nejde jen o poslední vloupání. Problémy už mají delší dobu.

"Zhoršilo se to od doby, kdy se do ubytoven přistěhovali nepřizpůsobiví. Když budova patřila Spolchemii, byl tu klid," tvrdí Bandasová. Jak uvádí, lapkové berou vše - rohože přede dveřmi i truhlíky s květinami.

V místě jsou celkem tři ubytovny. Dvě z nich vlastní společnost CPI Byty, jejich provozovatelkou je Lea Anderlová. Ta o problému přes výzvy MF DNES nechtěla mluvit. "Nebudu se k tomu vyjadřovat," uvedla pouze.

Provozní z ubytovny v ulici Truhlářova, která se představila jako snacha Anderlové, popřela, že by měla problémové nájemníky. "Takové lidi už jsme odsud vyhodili. Chceme tu mít klid," řekla.

Strážník: Kde jsou sociálně slabí, tam budou problémy vždy

Městská i státní policie shodně tvrdí, že do problémových míst posílají pochůzkáře, a to častěji než dříve.

"O problémech víme. Snažíme se je řešit zvýšenou pochůzkovou činností. Podařilo se nám alespoň eliminovat krádeže kovů," prohlásil zástupce šéfa ústeckých strážníků Jan Novotný.

Situace se podle něj od té doby trochu zlepšila. "Ale růžové to není. Kde jsou sociálně slabí, tak tam budou problémy vždy," poznamenal Novotný.

Místní si přejí, aby ulici hlídala kamera městské policie. "Do budoucna se s ní počítá, ale kdy přesně bude, to nevím. Záleží to na penězích," reagoval Novotný.

Chtěli jsme fotopast, ale majitelé byli proti, říká místostarosta

Radnice tvrdí, že sama zasáhnout nemůže, protože ubytovny patří soukromým osobám.

"Domnívám se, že tomuto by se měl postavit čelem stát a hledat cesty, jak situaci srovnat, protože my těch pravomocí moc nemáme. Na budovu ubytovny jsme například chtěli nainstalovat fotopast, paní Andrlová s tím ale nesouhlasila. Řekla nám, že si to vlastníci nepřejí," poznamenal místostarosta Střekova Václav Křeček.

Problémy se radnice pokusí řešit na společné schůzce s majiteli ubytoven, hygieniky a autory petice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video