Petici chtějí Duchcovští ukončit 15. září a předat ji parlamentu. Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Změňte dávky a řešte záškoláctví, požadují v petici lidé z Duchcova

  • 114
Obyvatelé Duchcova sepsali v reakci na vzrůstající sociální napětí petici a radnice ji posílá do měst v celé republice. Autoři v petici vyjmenovali, co je trápí a co je třeba změnit, aby se jim žilo lépe. V polovině září chtějí Duchcovští archy posbírat a poslat do parlamentu.

"Lidi nejvíc trápí narůstající kriminalita, krádeže, ale i věci, které obtěžují. Třeba když někdo vyhodí odpadky na dvorek místo do kontejneru, nebo když na vás parta výrostků křičí oplzlé věci," říká starostka Duchcova Jitka Bártová.

Petice obsahuje pět bodů. Prvním je žádost, aby vláda a parlament zajistily tvrdý postih jakýchkoli projevů rasismu.

"Autorům asi nejde o trest smrti, ale o to, aby se rasismus netoleroval. My jsme dlouho mluvili o právech, ale zapomněli na povinnosti," uvedla starostka Bártová, která petici také podepsala.

Dalším bodem jsou dávky. Autoři petice požadují, aby dávky motivovaly lidi pracovat. "Situace, kdy je finančně výhodnější pobírat tyto dávky, než pracovat, je neakceptovatelná," píší.

S rodiči záškoláků nikdo nic neudělá, říká starostka

Dále chtějí, aby policie trestala rychle, a sankce tudíž měly výchovný efekt.

Čtvrtým bodem je školní docházka, za jejíž nedodržování má být trestaný rodič. To už podle současných zákonů může být nyní, autoři petice to tak ale nevnímají.

"Tyhle případy sice máme v policejních svodkách, ale s rodiči nikdo nic neudělá. Tak ať poradí stát," říká starostka.

A nakonec autoři chtějí, aby stát poskytoval dotace na sociální služby účelně a kontroloval, zda nedochází k jejich zneužívání a plýtvání.

Petici radnice poslala na Trutnovsko, Šluknovsko i do Prahy

"V Česku se problém neřeší, jen přesouvá jinam a to my nechceme. Proto když se nám třeba ozvali z Úpice na Trutnovsku, že řeší úplně stejné problémy jako my, petici jsme jim poslali. A taky na Šluknovsko nebo do Prahy," říká Bártová.

Radnice chce archy sesbírat až 15. září proto, aby lidé měli v době letních dovolených čas se k petici dostat. Otázkou je, jestli petice něco změní.

"Je to už stopadesátá petice. Jednat musí stát, jenže tím zmítají jeho vlastní krize," říká poslanec Jaroslav Foldyna z ČSSD. On sám se před dvěma lety angažoval v napětí zmítaném Šluknovsku a nyní pokračuje i v Duchcově.

"Stát už 23 let korumpuje společnost sociálními dávkami. Dává lidem na vybranou: buď osm typů dávek, nebo práci. Jenže trh je nechce. Práci proto musí vytvořit stát v podobě sociální služby. Dávky zrušme, všechny, a dejme lidem práci. Budou třeba uklízet ulice, sekat louky, i soukromníkům za mnohem lepší ceny, než nabízejí firmy. Dostanou 12 tisíc, ale nic víc, žádný další příspěvek na bydlení, teplo, školu," navrhuje Foldyna.

Duchcov si musí pořádek udělat sám, říká Foldyna

Vlastní balíčky změn neúspěšně prosazovaly samosprávy už po nepokojích na Šluknovsku.

"Duchcov si ale musí hlavně udělat pořádek sám, na to má městskou policii. Radnice by ale měla zkontrolovat odvahu strážníků," doplnil Foldyna.

Naráží na incident, který rozpoutal vášně v Duchcově. Parta Romů surově napadla manželskou dvojici, Romky zbily ženu pěstmi, zkopaly ji, tloukly hlavou o zem. Když zbitá žena žádala o pomoc strážníky, klepala na okno služebny marně. Strážník nezasáhl (o incidentu zde).

Sám jsem střílet nemohl, řekl strážník

Strážník řekl deníku Blesk, že incident natáčel, protože jinak by chyběl důkaz o tom, co se stalo, a když zaslechl klepání, šel se podívat ven.

"Došel jsem až na roh. Služebna plná zbraní zůstala mezitím otevřená. Viděl jsem, jak se další Romové sbíhají ze všech stran. Kdybych mezi ně vletěl, mohli mě odzbrojit a střílet. Sám jsem střílet nemohl, mezi vysokými budovami a v ulici plné lidí je to nebezpečné. Mohl bych se tak sám dopustit protiprávního jednání. Udělal jsem proto jiné opatření, přivolal jsem posily," uvedl v deníku.

Útokem vyvrcholila série násilností ve městě a lidé už kvůli tomu dvakrát vyšli do ulic. Minulou sobotu se jich sešlo až tisíc. Asi tři stovky z nich ale tvořili radikálové, kteří se ostře střetli s policií (o demonstraci zde).

22. června 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video