Město na kolenou. Takto vypadaly Drážďany v roce 1945 po bombardování. V sobotu uplyne 65 let od začátku spojeneckých náletů.

Město na kolenou. Takto vypadaly Drážďany v roce 1945 po bombardování. V sobotu uplyne 65 let od začátku spojeneckých náletů. | foto: ČTK

Pětašedesát let bombardování Drážďan připomene lidský řetěz

  • 10
Přesně 65 let uplyne v sobotu ode dne, kdy spojenecká letadla začala bombardovat Drážďany. Nálety trvaly tři dny a na věky po sobě zanechaly nesmazatelnou stopu v podobě totálně zničeného města. Výročí připomene lidský řetěz, v centru města ho vytvoří významné osobnosti, turisté i pamětníci.

Připomínka letošního výročí začala už 27. ledna veřejným pětihodinovým předčítáním řady jmen všech drážďanských občanů, kteří přišli o život v průběhu patnácti let nacistické diktatury.

Zničení Drážďan

v únoru 1945

Za druhé světové války bylo město od 13. do 15. února 1945 kvůli masivním leteckým náletům RAF a USAAF téměř kompletně zničeno. Zhruba 45 % všech bomb byly zápalné bomby, jež způsobily velký požár celého centra města - požární bouři.
Přesný počet všech obětí je dodnes neznámý, neboť se zde nacházelo mnoho utečenců z východní fronty a město bylo tehdy zcela přeplněno. Podle závěrečné policejní zprávy z března 1945 byly nalezeny ostatky 18 375 mrtvých, přičemž celkový počet obětí odhadoval drážďanský policejní ředitel na 25 tisíc lidí.
Zdroj: Wikipedia

Pod heslem "Vzpomínat a jednat" se v následujících dvou únorových týdnech uskutečnila řada koncertů, diskusí, veřejných čtení a filmových promítání. Vrcholem piety se pak stane lidský řetěz.

Jeho úkolem přitom nebude pouze vzpomínka na 65 let staré události, ale i upozornění na vzrůstající pravicový extremismus v současném Německu.

"Tento lidský řetěz, který je symbolem vzpomínek a odporu v jednom, obejme historické jádro města. Srdečně zvu všechny, kteří se spolu s námi chtějí zúčastnit tohoto mírového signálu. Neboť pouze tak můžeme všichni s plným nasazením vzpomínat na ony strašné události roku 1945 a zároveň naše město chránit před násilím a extremismem," uvedla primátorka Drážďan Helma Orosz.

Symbolem je opět bílá růže

Stejně jako v uplynulých letech i letos je symbolem vzpomínkových dní bílá růže, kterou si lidé mohou zakoupit ve vybraných drážďanských místech a přispět tak na konto nadace Tolerance, která patří k významným saským nadacím a svojí činností se zasazuje o demokratické, světu otevřené a hospodářsky vzkvétající Sasko.

"Bílá růže je symbolem míru, smíření a lidskosti. Kdo ji nosí, obrací se tím proti pokusům pravicových extremistů zneužít vzpomínku na oběti leteckého útoku z 13. února 1945 ve svůj prospěch," vysvětluje Orosz.

"Nošením bílé růže ukazujeme, že naše vzpomínka má jiný horizont. Je totiž symbolem zdolání války, rasismu a násilí," doplňují primátorku Drážďan organizátoři akce ze Spolku 13. únor.

Nejstrašnější den pro saskou metropoli

Nejpůsobivěji atmosféru únorových dní roku 1945 vystihl ve svých denících německý spisovatel židovského původu Viktor Klemperer, který se po celou dobu války v Drážďanech ukrýval.

"Večer toho dne postihla ona katastrofa také Drážďany: bomby padaly, domy se řítily, vše ozařoval fosfor, hořící trámy padaly na árijské i neárijské hlavy," napsal.

Třináctý únorový den posledního roku války se na věky zapsal do dějin města a jeho občané mají toto datum dodnes na zřeteli.

"13. únor 1945 patří k nejdůležitějším dnům ve městě. Občané Drážďan oplakávají oběti bombardování a vzpomínají na ně. Stejně tak si připomínají zničení města. Hořká kapitola německých dějin je patrná na každém kroku," uvádí redaktor německých novin Sächsische Zeitung Peter Ufer.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video