S odvolání proti výsledkům maturit uspěl jen zlomek studentů (ilustrační snímek).

S odvolání proti výsledkům maturit uspěl jen zlomek studentů (ilustrační snímek). | foto: Martin Stolař, MAFRA

Výsledek maturity zvrátilo jen pět procent z více než 3 tisíc studentů

  • 7
Jen necelých pět procent studentů uspělo s žádostí o přezkum jarní maturitní zkoušky. Její výsledky se snažilo změnit celkem 3 321 maturantů, Cermat vyhověl 149 z nich. Studenti se nejvíce odvolávali kvůli testům z matematiky.

Celkem uspělo s žádostí o přezkum 4,7 procent studentů. Nejčastěji se odvolávali proti výsledku testu z matematiky (1 673 žádostí) a testu z češtiny (481 žádostí).

Všechny povinné zkoušky společné části maturit letos dělalo 87 950 středoškoláků, propadlo jich 19,9 procent (o výsledcích maturit čtěte zde).

Loni podalo žádost o přezkum dohromady 8 148 studentů, uspělo jich 540. Počet odvolání meziročně poklesl zejména díky lepším výsledkům slohovek z češtiny.

Nespokojení maturanti se odvolávali k ministerstvu školství (v případě testů) a krajským úřadům (v případě písemných prací a ústních zkoušek). Zatímco loni měli na podání odvolání deset dní, letos je to dvojnásobek. Žádosti přezkoumával Cermat, poté o nich rozhodovaly ministerstvo a kraje.

Každý středoškolák má k dispozici jeden řádný a dva opravné termíny maturit. Zkoušku z dospělosti musí stihnout do pěti let od ukončení posledního ročníku školy. Žáci opakují jen tu část zkoušky, ve které neuspěli. Nejbližší šanci na opravu budou mít v podzimním termínu od 2. do 20. září. Zatím se k ní přihlásilo 20 677 studentů, téměř 6 tisíc z nich bude dělat zkoušky poprvé.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video