Pět ministrů je bez práce

  • 16
Chalupář, cestovatel, náměstek, profesor nebo muž v domácnosti - to jsou nové životní úlohy některých členů odcházející Zemanovy vlády. Někteří z nich budou po své demisi nezaměstnaní. Na úřadu práce se však zřejmě nebude hlásit nikdo z nich, protože dostali odchodné.

Kuriózní je, že vláda musí svou demisi sama odhlasovat. O tom žertoval už na jejím posledním jednání v Kolodějích mluvčí, nyní poslanec, Libor Rouček: "Předpokládám, že svou demisi odhlasují jednomyslně." Jde sice jen o formalitu, ale co kdyby se některý ministr "zasekl" a chtěl dělat při svém posledním hlasování problémy? Porušil by ústavu.

Ta totiž vládě přímo ukládá, aby po ustavující schůzi nové sněmovny demisi podala. A ta to také udělala. Ústava ovšem pamatuje i na možnost, že by se ministrů vzbouřilo víc. Kdyby totiž odmítli demisi podat, případně ji kvůli výsledku formálního hlasování odmítli, musel by je prezident odvolat tak jako tak.

Šest bývalých ministrů ve vládě zůstává. Šest dalších má jiné ústavní funkce, pět jich zasedne ve sněmovně a jeden, exministr Jan Fencl, je senátorem. Jan Kavan má k poslanecké legitimaci navíc ještě funkci šéfa Valného shromáždění OSN. Pět zbývajících musí své nové uplatnění teprve hledat.

Z odcházející vlády je na tom nejhůř její nejmladší člen Karel Březina. Po nejrůznějších milostných avantýrách propíraných v bulvárním tisku musel s politikou skončit. O svém odchodu věděl dostatečně dlouho, a proto se také pokoušel získat výnosné místo v Českém Telecomu. Nevyšlo to. Ale Březina se s nejasnou budoucností prozatím smířil.

To exministr životního prostředí Miloš Kužvart si stěžuje, kudy chodí. Přestože je jedním z těch, kteří místo vlády zasedli alespoň ve sněmovně. Kužvart tvrdil, že do poslední chvíle s místem ministra životního prostředí počítal. Nyní se však ukazuje, že musel už dlouho předtím o konci své vládní kariéry vědět. Jeho jméno totiž na finálních jednáních o vládní koalici vůbec nepadalo.

Nezaměstnaní ministři neodejdou s prázdnou. Náleží jim odchodné ve výši jednoho až pěti platů, podle toho, jak dlouho ve vládě působili. Miloš Zeman odjede na svou chalupu na Vysočině s částkou 673 500 korun. Miroslav Grégr dostane na své cestování po republice o sto čtyřicet tisíc méně. Odchodné dostanou ještě Karel Březina, Bohumil Fišer a Jaroslav Bureš. Částky budou odpovídat násobkům jejich platu, který činil 88 300 korun.

Ministři pořádají různé rozlučkové akce se svými dosavadními podřízenými. Například Bohumil Fišer ve čtvrtek udělal "mejdan" s pohoštěním za 12 korun na osobu. Každý host dostal kávu a zákusek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video