Skupinové palubní foto posádky Columbie. (leden 2003) - Astronauti se na oběžné...

Skupinové palubní foto posádky Columbie. (leden 2003) - Astronauti se na oběžné dráze rozdělili na červenou a modrou směnu, směny se střídaly na vědeckých experimentech. Film, na kterém se snímek nacházel, se podařilo nalézt mezi troskami raketoplánu. | foto: NASA

Pět let po pádu Columbie se éra raketoplánů chýlí ke konci

  • 31
Přesně před pěti lety, 1. února 2003, shořel při návratu na Zemi americký raketoplán Columbia. Poslední fotografie posádky, která při neštěstí zahynula, vydal nevyvolaný film nalezený mezi troskami. Tragédie lety do vesmíru nezastavila, raketoplány ale mají v roce 2010 najít klid v muzeu.

Na záběry hořících trosek, které se ze šedesátikilometrové výšky šikmo snášejí na Texas, nejde snadno zapomenout.

Columbia zahájila éru raketoplánů 12. dubna 1981, na den přesně dvacet let po letu ruského kosmonauta Jurije Gagarina. Nesla jméno lodě, která v roce 1970 jako první americké plavidlo obeplula Zemi. Stejně se jmenoval i lunární modul Apolla 11, ze kterého Neil Armstrong vyšel udělat svůj "malý krok pro člověka" na povrchu Měsíce.

Během své kariéry vynesla Columbia na oběžnou dráhu jeden z nejdokonalejších teleskopů vůbec, rentgenovou observatoř Chandra. Této misi velela poprvé v dějinách NASA žena, Eileen Collinsová.

V roce 2003 letěl strojem do vesmíru i první izraelský astronaut Ilan Ramon. Zkušený vojenský pilot, který měl za sebou například překvapivý nálet na iráckou jadernou elektrárnu v roce 1981, si s sebou vzal na oběžnou dráhu kresbu čtrnáctiletého Petra Ginze - českého Žida, který zahynul v koncentračním táboře v Osvětimi.

Jeho manželka si nebezpečí snažila nepřipouštět. "Nechci mluvit o tom, jestli mám strach. Ani s Ilanem jsme nemluvili o strachu. Jsem si jistá, že NASA dělá všechno, co je v jejích silách, aby nedala šanci žádnému riziku," řekla podle agentury AP.

Ramon, stejně jako jeho šest kolegů, se však z 28. mise Columbie nevrátil. Při startu poškodila levé křídlo Columbie odlomená zmrzlá pěnová izolace. Závada se projevila až během přistávacího manévru, kdy vnikla poškozeným křídlem do raketoplánu žhavá plazma. Raketoplán se začal rozpadat a šedesát kilometrů nad Texasem se změnil v ohnivou kouli. - více zde

. POSLEDNÍ MINUTY COLUMBIE

(Údaje jsou ve východoamerickém čase, pro SEČ je třeba přičíst šest hodin.)

8:15 - Columbia zažehla brzdné motory a začala klesat k Zemi.
8:53 - První senzory v levém křídle vypovídají službu.
8:54 - Raketoplán překročil pobřeží Kalifornie. Letí 23x rychleji než zvuk.
8:55 - NASA přestala dostávat teplotní údaje ze čtyř senzorů v levém křídle.
8:59 - Senzory tlaku v levém podvozku vypověděly službu. Systémy lodi se hroutí.
8:59 - Poslední rozhovor s posádkou. Řídící středisko informuje: "Columbie, tady Houston, nemáme vaše údaje o tlaku na výškové klapky." Columbia odpovídá: "Rozumím, uh..." Spojení je přerušeno.
9:00 - Pozorovatelé v Texasu, Arkansasu a Louisianě přinášejí první zprávy o padajících troskách.
11:00 - Vlajka v Kennedyho vesmírném středisku je stažena na půl žerdi.
14:05 - Projev prezidenta George W. Bushe: "Columbia je ztracena, nikdo nepřežil."

Kosmický program navzdory tragédii pokračuje
Tři zbývající stroje (Challenger vybuchl krátce po startu v roce 1986) se po zničení jejich nejstaršího sourozence z oblohy dočasně stáhly. Dopravu k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) zajišťovaly jen ruské lodě Progress a Sojuz, výstavba stanice se zastavila.

O dva a půl roku později ale odstartoval raketoplán Discovery (více zde). NASA začala důsledně vizuálně prověřovat raketoplány na oběžné dráze, aby odhalila případná poškození pláště. Astronauti dostali soupravu na provizorní opravy povrchu vesmírného korábu za letu.

"Raketoplány mají také mise plánované tak, aby se v případě neopravitelného poškození stroje mohla posádka uchýlit na ISS. Tam by počkala do startu ´záchranného´ raketoplánu," připomněl publicista Karel Pacner.

Raketoplánům ale už zvoní hrana, NASA je chce stáhnout v roce 2010 s dokončením ISS. Do roku 2015 by měly začít létat stroje programu Orion. Lodě, připomínající tvarem komolého kužele spíš kabinu Apollo, mají astronauty dopravovat k ISS a do roku 2020 i na Měsíc. A další na řadě je Mars.

. HAVÁRIE COLUMBIE

Exkluzivní seriál o dobývání kosmu

Připomeňte si poslední komunikaci Země s Columbií, profily astronautů a průběh vyšetřování.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video