Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

Pět dětí neviděl lékař roky, rodičům hrozí pětileté vězení

  • 22
Středočeská policie vyšetřuje případ týrání pěti dětí, které žily ve špatných hygienických podmínkách. Některé z nich nebyly několik let ani jednou u lékaře. Rodina několik let unikala pozornosti úřadů, podle odbornice na výchovu dětí selhal systém. Rodičům hrozí až pět let vězení.

Pět malých dětí vyrůstalo podle policie v otřesných podmínkách. Některé z nich poslední tři roky nebyly vůbec u lékaře a žily v rodině, jejíž hygienické návyky jsou na velmi nízké úrovni. "Kvůli přístupu rodičů děti trpí řadou zdravotních problémů," uvedl mluvčí mělnických policistů Václav Tichý.

Policie začala v úterý s trestním stíháním rodičů kvůli ohrožování výchovy dítěte. Hrozí jim vězení od půl roku do pěti let. "Třicetiletá žena a její dvaatřicetiletý druh z Rakovnicka, kteří v současné době fakticky žijí na Mělnicku, v době od července 2007 do dubna letošního roku závažným způsobem porušovali svou povinnost pečovat o svých pět nezletilých dětí," popsal Václav Tichý.

Případ šokoval ředitelku Nadace Naše dítě Zuzanu Baudyšovou, jejíž organizace se zabývá pomocí dětem v nouzi. Podle ní je problém zřejmě v systémovém selhání sociálních pracovníků a učitelů. "Je velmi smutné, že si toho nikdo nevšiml. Zejména škola pochybila, že neoznámila na oddělení péče o dítě, aby byla v rodině přezkoumána situace," řekla Baudyšová.

Sociální pracovnice ze středních Čech, která si přála zůstat v anonymitě, MF DNES popsala, jak k zanedbání trvajícímu tři roky mohlo dojít. "Může se to stát v případě, že se rodina hodně stěhuje a děti nejsou povinny školní docházkou. A pokud ano, tak se ztratí z evidence při častém migrování."

Dohled lékaře je důležitý

Rodina se takto úřadům zcela ztratí z dohledu. "Pokud žijí stranou dalších lidí nebo všímavých sousedů, tak se to může provalit až po třech letech," dodala úřednice.

Pediatr Jan Němeček z Mělnicka upozorňuje, že povinnost rodičů vodit děti na pravidelné lékařské prohlídky je velice důležitá. Často se díky tomu včas odhalí závažná nemoc. Je to jediná možnost, jak předejít kožním, očním nebo například pohybovým obtížím. Praktický lékař při podezření na nějaký problém dítě ihned pošle na vyšetření k odborníkovi. "Když se včas nebude léčit šilhání, hrozí tupozrakost," uvedl Němeček jeden příklad za všechny.

Další důležitou povinností je očkování dítěte proti neštovicím, záškrtu nebo žloutence. "Děti musí být řádně očkované. Kdyby nebyly, mohlo by dojít k nějaké újmě," poznamenal lékař.

Zuzana Baudyšová poukazuje, že zanedbávaných dětí rok od roku přibývá. Mezinárodní úmluvy, k nimž Česko přistoupilo loni, navíc na toto porušení rodičovských povinností pohlížejí jako na týrání dětí.

Téměř čtyři tisíce týraných dětí

Policie se o zanedbávání dětí dozvěděla podle informací MF DNES od sociálky před dvěma měsíci. Od které, ale není jasné. Na Mělnicku jsou tři - v Mělníku, Kralupech nad Vltavou a Neratovicích. Pracovnice těchto úřadů oslovené MF DNES si případ nevybavují a další nebyly k zastižení. Ale těchto případů přibývá.

"Za rok 2009 byl počet tělesně a psychicky týraných, ale i zanedbávaných dětí 3 613. V roce 2008 to přitom bylo 1 239 dětí. Vidíme výrazný nárůst," upozorňuje Zuzana Baudyšová z Nadace Naše dítě. Její slova potvrzuje i vedoucí mělnické sociálky Drahomíra Pavlíková. "Poslední dobou takových případů není málo. Zanedbaných dětí především v romských lokalitách máme několik."

Úřednicím kolikrát nezbývá jiné řešení než nezodpovědným rodičům dítě odebrat. "V ústavní výchově je jen zlomek sirotků, většinu tvoří zanedbané dětí. Je to velmi alarmující situace," poznamenala Baudyšová.

Negativní roli v takových situacích sehrává i lidská lhostejnost. Lidé často, ačkoliv vidí, že sousedovo dítě chodí špinavé a na první pohled evidentně zanedbané, všechno přehlíží.

Výzva pokaždé nepomůže

"Nadace Naše dítě pořádá kampaň Stop násilí na dětech, kde vyzýváme veřejnost, aby tyto případy nahlásila sociálce nebo policii," konstatovala šéfka nadace. Ani tyto výzvy v médiích nebo v dopravních prostředcích nepomůžou pokaždé.

Přitom lhostejní sousedi nevědomky ohrožují i sami sebe. Neočkované děti mohou ve škole nebo při hře na ulici či v parku nakazit i jejich potomky.

Závažné zanedbání výchovy středočeští policisté řešili už před několika lety. Žena z Příbrami svých pět dětí pořádně neoblékala, nestarala se o jejich hygienu, jídlo jim podle svědků hledala v popelnicích. Soud ji za to poslal na rok a půl do vězení. Odmítl tehdy odvolání s tím, že žena netrpí psychickou poruchou. Jen nemá dost smyslu pro odpovědnost.

Další holčičce z Kolína byly teprve dva roky, když skončila v kojeneckém ústavu. Také ji týrali rodiče. Na případ upozornil primář dětské chirurgie kolínské nemocnice, ke kterému rodiče dítě se zlomeninou stehenní kosti přinesli. Bohužel až po několika dnech.


Video