Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Poslanci přehlasovali Klause. Podpořili pěstounskou péči, s ní i sKartu

  • 96
Lidé, kteří si vezmou dítě do pěstounské péče, za to dostanou mnohem více peněz než dosud. Poslanci přehlasovali veto prezidenta Václava Klause k zákonu, který má snížit počet kojeneckých ústavů a dětských domovů. Se zákonem prošel i přílepek, který přidává další funkci tvrdě kritizované sKartě.

Přes tuto kartu, kterou prosadil bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09, se mají nově vyplácet také podpory v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci. Přílepek do zákona prosadil poslanec z TOP 09 Václav Cempírek.

Právě kvůli tomu, že se znovu zvýší význam sKarty, zákon, který byl původně o něčem jiném, odmítli byť jen jediným hlasem podpořit poslanci ČSSD. Přílepek ve Sněmovně kritizovala i šéfka poslanců VV Kateřina Klasnová. Když se přitom už v červnu do zákona dostal, ona sama i několik jejích dalších kolegů pro Cempírkův návrh hlasovali.

Pěstouni dostanou podle zákona víc peněz

Přílepek se dostal do zákona, podle nějž budou pěstouni nově pobírat větší odměny. Nyní odměna pěstouna činí 3 126 korun měsíčně, nově bude osm tisíc korun. Spolu s dalšími dávkami si pěstoun na plný úvazek měsíčně může přijít na 20 až 24 tisíc korun. Nově se tyto peníze budou posuzovat jako plat, což znamená, že pečující lidé budou důchodově pojištěni.

Právě to bylo jedním z důvodů Klausova veta. "Hlavní motivací pěstounů už nemá být jejich zájem o děti, jejich altruismus a soucit s dětmi, které nemají vlastní rodinu, ale motivace finanční. Protože ti, kteří skutečně stojí o to pomáhat opuštěným dětem, to dělají již dnes," uvedl Klaus.

"Z profesionálního prostředí dětských ústavů tak budeme vytlačovat děti do opatrování lidem, kteří se jako pěstouni zaregistrují z čistě zištných důvodů," vytkl zákonu prezident (o jeho vetu najdete více zde).

Původní návrh počítal s tím, že prarodiče nebudou mít na odměnu pěstouna nárok, protože k dětem mají vyživovací povinnost. Proti se ovšem postavila opozice i poslanci z ODS (více o odporu čtěte zde).

Tehdejší ministr sociálních věcí Jaromír Drábek poté couvl a do novely vrátil odměny pro pěstouny z řad prarodičů, byť s omezením. Odměna nebude automatická, dostanou ji jen ti, kteří se starají o více dětí nebo o postižené dítě. U ostatních se bude posuzovat jejich sociální situace.

Heger: Kojenecké ústavy úplně nezaniknou

Místo Drábka, který už ve vládě není, přesvědčoval poslance ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09. Popřel, že zákon povede k úplnému zániku kojeneckých ústavů. "Je nesporné, že děti se zdravotním postižením, jejichž péči nelze zajistit v domácím prostředí, budou i nadále služeb kojeneckých ústavů využívat," řekl ministr. Podle něj je 36 procent dětí v kojeneckých ústavech kvůli zdravotnímu handicapu.

Je však logické, že čím více dětí bude moci zůstat bezpečně ve své rodině, či nalezne odpovídající péči v náhradním rodinném prostředí, tím méně bude potřeba zařízení ústavní péče, připustil ministr.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video