Pěšáci táhnou ve stopách Abraháma

  • 13
Když vojska koalice vedené USA jezdí podél řek babylonských, pochodují kolébkou západní civilizace ve stopách biblického proroka Abraháma a starověkých dobyvatelů.

Moderní názvy - Kerbelá, Násiríja, Afak - mohou být mnohým neznámá. Ale historie napsaná kolem těchto měst rezonuje západní civilizací tisíce let poté, co byla vyvrácena a opuštěna.

Vezměme takovou Násiríji, město na přechodu přes řeku Eufrat, kde bojovala americká námořní pěchota iráckými vojsky a příslušníky milicí téměř týden.

Asi 30 km jihozápadním směrem leží zříceniny starého chaldejského města Ur, o němž Starý zákon tvrdí, že bylo rodištěm patriarchy Abraháma.

Ur, kdysi kvetoucí náboženské centrum, byl místem, kde, jak praví Genesis, první kniha Mojžíšova, řekl Bůh Abrahámovi, aby opustil svou zemi, svůj lid a rodinu svého otce a vydal se do země Kanaán. Při plnění tohoto poslání Abrahám položil základy judaismu, křesťanství a islámu.

Historie zde prostupuje půdu údolí Tigridu a Eufratu, nazývanou v dávnověkých časech Mezopotámií.

Na úrodných polích vytvořili staří Sumerové jednu z nejstarších civilizací světa.
Národy, které následovaly - Akkádci, Babyloňané, Asyřané, Peršané, Arabové a další - přispěly všechny k obohacení civilizace.

Stopy národů a dávno zmizelých měst zůstávají někdy na nejnepravděpodobnějších místech. V neděli vojáci 3. pěší divize postoupili do okolí města Kerbelá, místa šíitského svatostánku a hrobu imáma Hussajna, vnuka proroka Mohameda.

Asi 50 km východně od města Kerbelá na břehu Eufratu je Babylon, slavné město, kde král Chammurapi vydal první zákoník na světě asi 18 století před Ježíšovým narozením.

Po více než tisíc let byl Babylon jedním z předních měst světa, kde Nabuchadnezar II. dal postavit visuté zahrady babylonské, jeden ze sedmi divů světa a kam Židé byli odvlečeni do babylonského zajetí po dobytí Jeruzaléma kolem roku 586 př. Kr.

V neděli námořní pěchota vstoupila do města Afaku, aby je vyčistila od Husajnových milicionářů, kteří ohrožovali americké zásobovací linie k severu. Afak leží asi osm kilometrů jižně od starého města Nippuru, které bylo po tisíce let náboženským střediskem Sumerů a mezopotámské civilizace.

Staří Sumerové věřili, že Nippur, nyní pusté pouštní hnízdo, byl místem, kde jejich nejvyšší bůh Enlil stvořil lidi. Město vzkvétalo po více než 5000 let, přežilo vzestupy a pády impérií, až do roku 800 př. Kr., kdy bylo opuštěno.

Jiné staré sídlo na americké pochodové trase se netěší takové dlouhověkosti. Seleucium, asi 32 kilometrů jižně od Bagdádu, bylo založeno roku 307 př. Kr. Řeky, když se rozhodli, že změní mapu Středního východu.

Po téměř sto let bylo Seleucium jedním z helénských měst na Středním východě srovnatelným s velkými metropolemi, jako je egyptská Alexandrie, která přežívá do dnešní doby.

Nahradilo Babylon jako obchodní centrum oblasti, než bylo dobyto, nejdříve Parthy a pak Římany, kteří je zničili roku 164 našeho letopočtu.


Video