Podle loňských odhadů Světové banky zmizela z Peru od roku 1980 téměř čtvrtina všech ledovců. Domorodcům v horách kvůli tomu dochází voda, umírá skot, divoká zvěř migruje a krajina je posetá neutěšenými kamennými poli.
Pětapadesátiletý aktivista Eduardo Gold tomu chce učinit přítrž a přišel s ambiciózním projektem, který místním vrací naději a chválí ho i vědci. Podle nich metoda opravdu může oteplování přibrzdit.
Gold jednoduše barví místní obnažené vrcholy na bílo. "Bílý povrch odráží sluneční paprsky zpátky skrz atmosféru do vesmíru a to zchlazuje okolí," vysvětluje Gold s tím, že vlastně vytváří mikroklima.
Gold sáhl po koloniálním receptu na bílou
Při shánění bílé barvy sáhl po starém receptu z koloniálních časů. Míchá vápenec, vejce a vodu. V práci mu pomáhají čtyři domorodci z vesnice Licapa, která je na vodě z ledovců závislá.
Společně už nabarvili dva hektary poblíž vrcholku Chalon Sombrero, který leží 4 756 metrů nad mořem. S bílou barvou se ještě vydají na další dva vrcholy, celkově by měli směs vápence, vajec a vody nanést na 70 hektarů půdy.
Celý projekt získal dotaci 135 tisíc liber od Světové banky, protože loni vyhrál soutěž s názvem "100 nápadů na záchranu planety". Místní mu věří, zato peruánský ministr životního prostředí Antonio Brack namítá, že by peníze uměl utratit lépe.