Peruáncům se nelíbí plány nadnárodních ropných a důlních společností (ilustrační foto)

Peruáncům se nelíbí plány nadnárodních ropných a důlních společností (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Peruánci protestovali proti těžebním projektům nadnárodních firem

  • 4
Tisíce Peruánců nespokojených s komerčními plány nadnárodních důlních a ropných společností v sobotu obsadily letiště Juliaca na jihu země a zatlačily posílené oddíly policie, které se snažily zabránit násilnostem.

Startovací dráhu letiště Juliaca obsadily asi tři tisíce lidí, kteří odtud vytlačili několik stovek policistů. Policejní velitel nakonec nařídil svým oddílům ustoupit, aby předešel krvavým střetům. V pátek při srážkách s pořádkovými silami zahynulo pět lidí.

Protestující se spojili ve snaze zabránit znečišťování vodních zdrojů a zemědělské půdy, které by podle nich mohly nové doly způsobit. Žádají rovněž, aby výnosy z budoucích těžebních projektů podpořily i místní rozvojové programy a pomohly odstranit chronickou chudobu. Přestože těžba surovin a ropy nastartovala dynamický hospodářský růst Peru, třetina jeho obyvatel stále žije pod hranicí bídy.

Prezident země Alan García pod tlakem veřejnosti kanadské firmě Bear Creek odebral licenci na těžbu stříbra, ale vedení společnosti hrozí, že bude stát žalovat. Podle analytiků může Garcíovo hnutí odradit budoucí investory a připravit zemi o miliardy dolarů.

García ale prohlásil, že stabilita a sociální smír jsou důležitější než peníze. Upozornil zároveň, že za protesty vesničanů se skrývají "temné politické zájmy" lidí, kteří usilují o moc v budoucí vládě prezidenta Ollanty Humaly, který se ujme úřadu koncem července.

Humala, považovaný za levicového populistu, se v kampani před červnovými volbami opíral právě o chudší vrstvy na jihu země a sliboval, že urovná konflikty mezi obyvatelstvem těžebních oblastí a zájmy nadnárodních firem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video