Američané v Los Angeles mávají svým příbuzným nebo kamarádům s japonskými kořeny, kteří v roce 1941 (po útoku na Pearl Harbor) byli uvězněni nebo deportováni do Japonska či uvězněni.

Američané v Los Angeles mávají svým příbuzným nebo kamarádům s japonskými kořeny, kteří v roce 1941 (po útoku na Pearl Harbor) byli uvězněni nebo deportováni do Japonska či uvězněni. | foto: Profimedia.cz

Peru požádalo Japonsko o odpuštění za deportace imigrantů v roce 1941

  • 11
Peruánský prezident Alan García se omluvil Tokiu za zadržení tisíců japonských imigrantů během druhé světové války. Ti byli po japonském útoku na americkou základnu Pearl Harbor v roce 1941 deportováni do Spojených států.

"Omlouvám se za porušení lidských práv spáchaných Peru v roce 1941. V té době ztratili japonští imigranti své obchody, byli deportováni do koncentračních táborů ve Spojených státech. Hodně z nich se už nevrátilo," řekl García.

První japonští imigranti přijeli do Peru v roce 1899 na lodi nazvané Sakura Maru. Většina pracovala na bavlníkových plantážích a polích s cukrovou třtinou. Podle odhadů z roku 2009 žije v Peru stále ještě kolem 100 tisíc japonských imigrantů.

Během druhé světové války byly svévolně a nelegálně zadrženy tisíce japonských občanů nebo japonských synů, uvedl García. Většina ze dvou tisíc Latinoameričanů japonského původu, kteří byli za druhé světové války internováni v koncentračních táborech v USA, pocházela z Peru, jehož vláda byla proamerická.

Mezi nejslavnější potomky japonských přistěhovalců v Peru patří i bývalý prezident Alberto Fujimori, který se narodil roku 1938 v Limě. Zemi řídil železnou rukou mezi lety 1990 a 2000. Nyní je vězněn kvůli korupci a porušování lidských práv.

Jeho dcera Keiki Fujimorová před týdnem neuspěla v boji o prezidentské křeslo a v druhém kole voleb podlehla kandidátovi nacionalistické levice Ollantu Humalovi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video