Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Perón chtěl trumfnout Hitlera a vyrobit atomovku, naletěl německému vědci

  6:29
Bývalý argentinský prezident Juan Perón chtěl překonat Hitlera a vyrobit nukleární bombu. Najal si na tento úkol německého fyzika, kterému věřil. Tři roky se nechal klamat, než zjistil, že naletěl.

Juan Perón pobýval jako důstojník v třicátých letech v Itálii. V tu dobu byl zrovna na vzestupu Benito Mussolini a fašismus společně s nacismem Peróna fascinoval. Po skončení druhé světové války toužil předčít Hitlera, kterému se atomovou bombu vyvinout nepodařilo, a ovládnout svět pomocí jaderné energie a zbraní.

Ronald Richter

(1909-1991)

Tento vědec vystudoval Německou univerzitu v Praze. Po válce se seznámil s leteckým inženýrem Kurtem Tankem, který se nechal najmout do služeb Juana Peróna a odstěhoval se do Argentiny. Richter ho později následoval. Proslavil se jako vedoucí projektu Huemul. Tvrdil o sobě, že provedl první termonukleární fúzi jader na světě, ale nikdy se to neprokázalo.

V roce 1947 přivezl do Argentiny německého leteckého konstruktéra Kurta Tanka, který mu doporučil Ronalda Richtera. Vědce, který pro Hitlera pracoval na vojenských projektech i na vývoji jaderné bomby. Richter přiletěl do Argentiny a Peróna si získal hned na první schůzce. Mluvil srozumitelně a sliboval úspěch rychle a levně.

"Kdybychom šli cestou štěpení jádra jako Američané, potřebovali bychom šest miliard dolarů. Je tu ale levnější varianta - slučování jader. Potřebujeme udělat už jen dva až tři pokusy," řekl Perónovi a ten se rozhodl na něj vsadit.

Vláda sice prohlašovala, že v evropské válce zachovává neutralitu, němečtí imigranti ale tvořili nemalou část populace, která s sebou přinesla i národní hrdost. V roce 1938 oslavovalo na srazu argentinské NSDAP připojení Rakouska k třetí říši dvacet tisíc lidí. Byla to největší demonstrace Národní strany mimo území Německa.

Richter zřídil na ostrově Huemul první výzkumné centrum jaderné fúze na světě. Dělníci mu postavili reaktor, ale když už byl hotový, Richter se na něj podíval a nařídil ho zbourat.

Projekt Huemul

Dokument sledujte ve čtvrtek 8. března ve 20 hodin na ČT2

Všechny tím šokoval. Všiml si vyústění 15 ocelových trubek o průměru 5 centimetrů do komory reaktoru. Chtěl, aby je dělníci vyměnili za betonové a širší trubky. Ale to už nešlo, protože byly zabetonované.

Richter pojal podezření, že má na ostrově zvěda, a v záchvatu paranoie vymyslel dokonalý bezpečnostní plán. Po celém ostrově nechal vystavět pozorovací věže a každého zaměstnance vybavil pistolí. Jeho spolupracovníci se domnívali, že se zbláznil a Perónovi tuto informaci potvrdil i plukovník Fox, který se na ostrov vypravil na kontrolu.

Prezident se ale za Richtera postavil, a dokonce mu svěřil i naprostou kontrolu nad projektem. Jmenoval ho totiž svým výhradním zástupcem na ostrově, což je v rozporu se všemi zvyklostmi i s ústavou.

Aby se mu Richter odvděčil, poslal mu dopis, ve kterém oznámil, že se mu v únoru 1951 podařilo uskutečnit první řízenou termonukleární fúzi na světě. Peróna to velmi potěšilo, protože mu to hrálo do karet.

Juan Perón

(1895-1974)

Argentinský politik a později prezident ve třech volebních obdobích se po druhé světové válce podílel na ukrývání nacistických zločinců. Jeho manželka byla slavná Eva Perónová. Zavedl vlastní styl vládnutí známý jako "perónismus". Vycházel z italského fašismu i z německého nacismu. Zaměřoval se na podporu dělníků. Zájmy většiny nadřazoval nad zájmy jednotlivců, snažil se o totalitní stát.

Zhruba ve stejné době totiž jeho kolega Tank představil prototyp argentinské verze špičkové stíhačky typu Focke-Wulf. S jadernou bombou by se Argentina stala velmi silným hráčem na politické scéně....

Zázrak bez zapojených přístrojů

Richterovy úspěchy se ale určité části akademického světa zdály nemožné. V roce 1952 přijela na ostrov inspekce, jež zjistila, že některé přístroje byly zapojené špatně, jiné vůbec. Podle ní nemohl popsaný pokus z února 1951 proběhnout. Richter ale stále trval na tom, že fúzi provedl.

V tu chvíli už začínalo být Perónovi jasné, že jeho sen o atomové bombě se nesplní. Doktor Richter z ostrova zmizel a nikdy se tam nevrátil. Nadějný vědec unikl trestu a dožil v ústraní na periferii Buenos Aires.

Co se ve skutečnosti na ostrově dělo, zůstane navždy pod rouškou tajemství. Je možné, aby Richter uskutečnil pokus, který se ani těm technologicky nejvyspělejším zemím nepodařil dodnes? Ačkoli většina akademického světa tvrdí, že Richter byl akorát pohádkář, doktor Gerholm ze Švýcarska v roce 1958 řekl, že Richter byl první na světě, koho tato myšlenka napadla, a podnítil tak současný celosvětový zájem o tuto metodu.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...