Dávám si za cíl přesvědčit kritiky, že to s ústavem myslím dobře, říká Jiří Pernes.

Dávám si za cíl přesvědčit kritiky, že to s ústavem myslím dobře, říká Jiří Pernes. | foto: Nikola Hronková, MF DNES

Pernes nakonec ústav studující totalitu povede, odpor zlomila změna stanov

  • 68
Historik Jiří Pernes se dva dny před plánovaným nástupem do čela Ústavu pro studium totalitních režimů dočkal jmenovacího dekretu. Jednoduché to ale nebylo. Po kritice jeho působení před rokem 1989 znovu jednala o jmenování rada ústavu. Její předsedkyně odmítla dekret podepsat, a tak se měnily stanovy.

Pernes čelí kritice mimo jiné kvůli tomu, že před listopadovou revolucí navštěvoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu a neuvedl to v životopisu. (více o VUMLu čtěte zde)

Proti Pernesovi se kvůli tomu postavila část zaměstnanců, která jako Iniciativa neUSTRčených požadovala vypsání nové soutěže o místo ředitele. Argumentovala například tím, že výběrové řízení mělo formální nedostatky.

Předsedkyně rady ústavu Naděžda Kavalírová nakonec dekret o jmenování odmítla podepsat. Rada proto během jednání změnila těsným hlasováním stanovy a pověřila podpisem svou členku Petrušku Šusterovou, bývalou disidentku a novinářku.

"Dnešní hlasování rady kopírovalo postup při výběrovém řízení," řekl k tomu iDNES.cz Pernes. V polovině února ho zvolili čtyři členové rady ze sedmi.

"Považuji za problém, že o mém jmenování rozhodla pouze těsná nadpoloviční většina. Jako cíl jsem si dal přesvědčit i zbývající členy rady o tom, že to s ústavem myslím dobře," dodal Pernes.

Kavalírová vydala prohlášení, ve kterém upozorňuje, že k potvrzení Pernese ve funkci došlo navzdory pochybnostem o splnění podmínek daných zákonem.

"Žádám proto, aby bylo před eventuálním podpisem dekretu především objasněno, zda jmenovaný neměl kontakty na StB, jaké byly okolnosti jeho zařazení do studia Večerní univerzity marxismu-leninismu, proč v textu knihy o Slavkově vychází z pozitivního hodnocení komunistického režimu a konečně, čím byl veden při využití diplomové práce o E. Moravcovi ve vlastní práci, aniž v ní použití cizí práce výslovně uvedl," napsala Kavalírová.

NeUSTRčení totiž poukazovali na to, že Pernesova kniha Až na dno zrady: Emanuel Moravec by mohla být plagiát, částečně opsaná diplomová práce Josefa Vytlačila.

Kritici ale byli těsně umlčeni. Pernes ve čtvrtek vystřídá dosavadního ředitele Pavla Žáčka, který se zasadil o vznik ústavu a řídil ho bez výběrového řízení. (více o konkurzu čtěte zde)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video