Lidé pomáhají zraněnému

Lidé pomáhají zraněnému - Dvě exploze otřásly izraelským Tel Avivem. (17. července 2002) | foto: Reuters

Peres jednal s Palestinci o sankcích

  • 156
Izraelsko-palestinská schůzka na vysoké úrovni, původně plánovaná na středu a odložená po útoku palestinských radikálů na izraelský autobus, nakonec proběhla v sobotu večer v Jeruzalémě. Šéf izraelské diplomacie Šimon Peres na ní Palestincům slíbil, že se¨vláda postará o zlepšení jejich ekonomické situace. Palestinci usilují o zmírnění izraelských sankcí, zavedených po nejnovějších atentátech.

Schůzka s palestinskou ministerskou delegací vedenou hlavním vyjednávačem Saíbem Irikátem trvala asi tři hodiny.

Palestinci na ní vyzvali k ukončení okupace jejich měst izraelskými vojáky. Tvrdí, že  nejsou schopni zabránit teroristickým útokům, pokud jim židovský stát zasahuje do výkonu správy palestinských území.

Chtějí také vrátit peníze z daní, které jim Izrael zablokoval. Ty je ale izraelský premiér Ariel Šaron ochoten Palestincům dát, jen když se nedostanou do rukou palestinského předáka Jásira Arafata a teroristů.

Šimon Peres při jednání slíbil, že bude v následujících dnech vydáno sedm tisíc pracovních povolení pro vstup palestinských dělníků do Izraele. Stane se to ale jen v případě, že nepřijdou nové sebevražedné útoky.

Prodlouží se také doba, kdy bude otevřen hraniční přechod Karni. To by mělo usnadnit obchod. Rozšířeno má být i povolení rybolovu pro pásmo Gazy.

Zastavením útoků podmínil Peres také odsun vojáků z území na západním břehu Jordánu, jež spravovali Palestinci.

Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí sdělil, že v následujících dnech budou podobné schůzky pokračovat.

Další násilí v oblasti
Krátce po schůzce byl v Izraeli zraněn jeden člověk při výbuchu u projíždějícího vlaku. Incident se stal na železniční trati u Tel Avivu.

Exploze poškodila motorový vůz a zranila strojvedoucího. Výbušnina umístěná v kolejišti ale vlak nevykolejila. Vlak směřující do přístavu Ašdod na nálož najel ráno mezi Rehovotem a Javne. Souprava vezla havně vojáky, kteří se po víkendu vraceli na základnu.

Izraelská policie připustila možnost, že šlo o pumový atentát. Nálož totiž byla odpálena na dálku.

Jde o čtvrtý podobný případ od poloviny května. 30. června zranil výbuch v stejné oblasti několik pasažérů.

Palestinská policie zase v pátek večer zastřelila člena Islámského džihádu. Radikální organizace incident odsoudila.

Palestinské bezpečnostní síly radikála zastřelily, když chtěly zadržet několik příslušníků této organizace, kteří předtím navštívili mešitu. Podezřelí se dali na útěk. po jejich voze policisté stříleli. Dalšího člověka kulky zranily.

Palestinci tlačili na teroristy
Členové palestinské samosprávy se v sobotu sešli s představiteli palestinských radikálních skupin a pokoušeli se je přesvědčit, aby zastavili teroristické atentáty v Izraeli.

S odvoláním na palestinské zdroje to napsal izraelský deník Haarec. Účastníky schůzky byli zástupci Hamasu a Islámského džihádu.

Ani jedna z těchto organizací neschvaluje mírová vyjednávání s Izraelem a obě jsou odpovědné za předchozí atentáty proti Izraelcům.

Změna taktiky: Rodiny atentátníků musí pryč
Izrael mění po atentátech v Tel Avivu a u osady Emmanuel taktiku v boji proti palestinským sebevrahům. Hodlá zatýkat jejich příbuzné a vystěhovat je ze západního břehu Jordánu. Izrael je chce vyhostit do pásma Gazy, které mohou jeho vojáci lépe střežit.

Židovský stát už v reakci na nové atentáty oznámil, že nezmírní zákazy vycházení a další opatření v palestinských městech, zavedené po červnových atentátech.

Palestinské hnutí Hamas pohrozilo, že budou-li příbuzní deportováni, vyšle sebevrahy do celého Izraele. "Naše odpověď sionistům bude silná a krvavá; vyšleme bomby všude, kam se dostaneme," oznámil Kásam, který je ozbrojeným
křídlem Hamasu.

Zatýkáním přibuzných palestinských sebevrahů se chce Izrael bránit proti novým atentátům. Podle izraelského rozhlasu už bylo zatčeno 22 členů rodin hledaných radikálů.

Izrael je hodlá vyhostit ze západního břehu Jordánu do lehčeji střežitelného pásma Gazy. Ministr zahraničí Šimon Peres s opatřením souhlasí v případě, že bude v souladu se zákonem. Zatím není jasné, zda se budou moci zatčení deportaci bránit pomocí izraelského soudu.

Vojáci v okolí palestinského města Nábulus už zničili domy dvou hledaných členů radikální organizace Hamas a hnutí Fatah a zatkli otce a bratry obou mužů. "Demolice domů mají teroristům připomenout, že za své akce musejí zaplatit. Mají také předejít dalším atentátům," řekl vysoký izraelský bezpečnostní představitel.

USA rozhodnutí Izraele kritizuje
Spojené státy kritizovaly rozhodnutí Izraele vystěhovat příbuzné palestinských radikálů ze západního břehu Jordánu do pásma Gazy. "Myslíme, že takové akce problém bezpečnosti Izraele nevyřeší," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí USA Richard Boucher.

USA podle něj soudí, že izraelské protiteroristické akce musejí být zaměřeny proti pachatelům a iniciátorům atentátů a nikoliv proti jejich rodinným příslušníkům.

Zatčena byla rodina jednoho z atentátníků
Zatčení byli i příbuzní Násira dín Asidího, jehož Izrael spojuje s úterním útokem na autobus u osady Emmanuel, a Alího Ahmada Adžurího, který byl za středečním sebevražedným útokem v Tel Avivu. Při obou akcích přišlo o život 11 Izraelců.

Adžurího sestra řekla, že Izraelci před demolicemi domů nenechali nikoho vzít si ani nejnutnější šaty a boty. K deportaci řekla, že rodina nemá s Alího aktivitami nic společného a že je za své chování odpovědný každý sám.

Zákazy vycházení budou nadále platit
Izrael také nezmírní zákazy vycházení a další opatření v palestinských městech, zavedené po červnových atentátech, při nichž v Jeruzalému zahynulo 26 Izraelců. Židovský stát po nich vyslal armádu do palestinských měst na západním břehu.

Izraelský ministr obrany Benjamin ben Eliezer chtěl původně zmírnit podmínky, v nichž žijí civilisté v obsazených palestinských městech. V sedmi z nich platí občas přerušovaný zákaz vycházení. Po nových atentátech ministr svůj plán pozastavil.

Palestinci zabíjeli v Tel Avivu
Při sebevražedných útocích dvojice Palestinců v Tel Avivu ve středu zahynuli kromě atentátníků tři lidé. Na čtyřicet dalších bylo zraněno. Izraelská policie je po útocích v Tel Avivu a u osady Emmanuel v nejvyšší pohotovosti. K útoku se přihlásila radikální skupina Islámský džihád. Izraelští vojáci zatkli jednoho z vůdců této organizace.

Mluvčí izraelské vlády Raanan Gissin zpočátku tvrdil, že v Tel Avivu šlo o několikanásobný teroristický útok: sebevražedného atentátníka a výbuch nálože. Policie později upřesnila, že útok provedli dva Palestinci.

"Byli to dva sebevražední atentátníci a oba jsou mrtví," řekl šéf telavivské policie Jossi Sedbon izraelské televizi. Podle policie atentátníci zabili další tři lidi, z toho dva byli cizinci pracující v Izraeli. Nejméně patnáct lidí bylo zraněno těžce.

BUSH: MÍR NELZE POSTAVIT
NA NÁSILÍ PROTI NEVINNÝM

Americký prezident George Bush atentát v Tel Avivu odsoudil. Šéf Bílého domu zároveň znovu Palestince vyzval, aby si zvolili nové vedení. "Tyto teroristické činy jsou také útokem na naše úsilí o navrácení naděje palestinskému lidu," uvedl Bush v prohlášení, v němž varoval, že mír nemůže být postaven na násilí vůči nevinným.

Místem útoku se stala oblast u autobusového nádraží na jihu města, kde žije množství cizinců, kteří v zemi pracují.  Čtvrť je plná obchůdků a stánků. Vzhledem k tomu, že zbytek města byl vylidněn kvůli židovskému náboženskému svátku, byla jediným místem, kde bylo v té době pohromadě více lidí.

První atentátník odpálil nálož u pouliční kavárny, kam chodí hlavně rumunští dělníci. O několik vteřin později explodoval další terorista stojící asi o patnáct metrů dál před kinem.

Podle policie byla při výbuších zraněna řada Rumunů. Izraelská televize proto oznamovala telefonní čísla zdravotní pohotovosti i v rumunštině. V Izraeli pracuje asi 300 tisíc cizinců, mnozí z nich ilegálně. Z velké části nahrazují Palestince, kteří mají omezený pohyb po poslední vlně atentátů.

Za atentátem je zřejmě Islámský džihád
Podle agentury AFP se k útoku v anonymním telefonátu přihlásila extremistická skupina Islámský džihád. "Volám jménem Islámského džihádu. Hlásíme se k odpovědnosti za atentát v Tel Avivu," řekl muž, který zavolal do kanceláře AFP.

Izrael po útoku znovu obvinil palestinskou samosprávu a jejího šéfa Jásira Arafata. "Palestinská samospráva nadále nedělá nic, aby zastavila vražedné útoky podnikané z jejího území," řekl mluvčí izraelského premiéra Ariela Šarona. I palestinská samospráva telavivský atentát odsoudila s tím, že ohrožují zájmy Palestinců.

BLÍZKÝ VÝCHOD

Arabům se líní plán USA pro Blízký východ

předchozí vývoj

Atentát následuje poté, co palestinští ozbrojenci v úterý u osady Emmanuel na západním břehu Jordánu přepadli autobus s izraelskými osadníky a sedm jich zabili. Tento útok ukončil měsíc relativního klidu v izraelsko-palestinském konfliktu.

Izraelské ministerstvo obrany po atentátu ve středu večer vydalo prohlášení oznamující zmrazení opatření, která měla usnadnit životní podmínky Palestinců na západním břehu Jordánu. Izraelští vojáci nedávno obsadili sedm z osmi velkých palestinských měst na západním břehu Jordánu.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video