Věznice guantánamo na Kubě - Tábor Delta (30. března 2010)

Věznice guantánamo na Kubě - Tábor Delta (30. března 2010) | foto: Profimedia.cz

Pentagon zvažuje povolení návštěv na Guantánamu, republikáni nesouhlasí

  • 3
Americké ministerstvo obrany možná povolí návštěvy příbuzných u vězňů na Guantánamu. Pentagon o tom jedná s Mezinárodním výborem Červeného kříže, napsal americký deník The Washington Post. Proti případnému umožnění návštěv se staví republikánští zákonodárci.

Červený kříž (MVČK) se už dlouho snaží, aby zajatci na Guantánamu, kteří jsou podezřelí z terorismu, měli přímý přístup ke svým rodinám. V současnosti může většina z trestanců s příbuznými mluvit prostřednictvím videotelefonů.

Uzavření v nedohlednu

Debata o umožnění návštěv na Guantánamu ukazuje, že věznice se v dohledné době nezavře, píše The Washington Post. Zrušit zařízení, jímž prošlo asi 770 zajatců, sice Obama slíbil hned po nástupu do úřadu v roce 2009, dosud toho ale nedosáhl.

"Bez ohledu na to, kde jsou vězni drženi, se MVČK bude vždy snažit, aby mohli být v kontaktu se svými rodinami a aby je jejich příbuzní mohli navštěvovat," uvedl Červený kříž v tiskovém prohlášení. Kontakt s rodinami by měl být umožněn hlavně dlouhodobě zadržovaným. Někteří ze 172 zajatců na Guantánamu pobývají už skoro deset let.

Americké zákony, které umožňují fungování Guantánama v příštím roce, výslovně nezakazují návštěvy rodin vězňů. Vylučují pouze, aby k umožnění návštěv byl využíván rozpočet ministerstva obrany. Podle The Washington Post by tak mohla návštěvy zprostředkovat nějaká jiná země.

Proti umožnění návštěv na Guantánamu se stavějí někteří republikánští zákonodárci. "Pokud umožníme rodinám zajatců návštěvy na Guantánamu, bude to znamenat vážné ohrožení bezpečnosti naší země," řekl kongresman Howard McKeon. Podle něj by tak mohly uniknout informace důležité pro zajištění bezpečnosti USA.

Pravidla pro kontakt vězňů se uvolňují

Pravidla pro kontakt vězňů na Guantánamu s příbuznými se postupně uvolňovala už za vlády bývalého prezidenta George Bushe, který věznici pro podezřelé z terorismu v roce 2002 zřídil. Původně vězni směli rodinným příslušníkům jen psát. dopisy navíc podléhaly cenzuře.

Před čtyřmi lety Bushova vláda povolila jeden telefonát za rok, později se počet hovorů zvyšoval. V říjnu 2009 Obamova administrativa umožnila vést s příbuznými videorozhovory.

Asi padesátky zajatců se tato uvolňovací opatření netýkají. Lidé jako Chálid Šajch Muhammad, který se přiznal k organizování teroristických útoků na New York a Washington z 11. září 2001, si s rodinou může i nadále jen psát.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video