Pentagon zvažuje nové jaderné zkoušky

  • 52
Spojené státy by mohly opustit mezinárodní moratorium na zkoušky jaderných zbraní ve snaze vyvinout novou generaci bomb zaměřených na likvidaci podzemních cílů. Vyplývá to z tajné zprávy amerického ministerstva obrany, jejíž rozsáhlé části zveřejnil washingtonský internetový server GlobalSecurity.org, specializující se na bezpečnostní otázky.

"Přestože se Spojené státy snaží rozvíjet svůj arzenál bez nových jaderných zkoušek, nebudou moci na této pozici setrvávat do nekonečna," uvádí podle informací serveru studie nazvaná Nuclear Posture Review (Zpráva o jaderném stavu), která byla předána v lednu americkému Kongresu.

Analýza podotýká, že již byly zaregistrovány některé problémy kolem amerického jaderného arzenálu související s opotřebováním nebo výrobními chybami. Objektivní posouzení jaderných kapacit za situace, kdy není možné provádět zkoušky, je stále obtížnější, uvádějí autoři zprávy.

Spojené státy dodržují moratorium na jaderné zkoušky od roku 1992 - podobně jako další jaderné mocnosti s výjimkou Francie, která uskutečnila sérii zkoušek po nástupu prezidenta Jacquesa Chiraka v roce 1995. Indie a Pákistán provedly jaderné zkoušky v roce 1998.

Klíčovým tématem zprávy je potřeba modernizace amerických jaderných sil a vyvinutí flexibilnějších zbraní, jež by mohly být nasazeny k odvrácení útoku ze strany nevypočitatelných zemí, jako je Severní Korea.

V této souvislosti studie zdůrazňuje potřebu vývoje jaderných zbraní, které by byly účinnější proti cílům uloženým ve velké hloubce. Podle analýzy by USA měly mít tyto zbraně do roku 2012. Zpráva uvádí, že ve více než 70 zemích je přes 10 000 podzemních vojenských zařízení.

"Spojené státy nyní nemají dostatečné prostředky, aby se vyrovnaly se strategickými cíli tohoto druhu," píše se ve studii v souvislosti s asi 1400 nejdůležitějšími podzemními cíli, jako jsou sila pro jaderné zbraně nebo velící střediska. Jediná americká jaderná zbraň zaměřená na podzemní cíle, známá jako B61-Mod 11, nemůže proniknout mnoha druhy terénů, v nichž jsou strategické podzemní cíle uloženy, uvádí zpráva.

Rozsáhlé ukázky ze studie obsahují i části otištěné minulý týden v The Los Angeles Times a The New York Times a týkající se sedmi zemí, proti nimž by USA mohly použít jaderné zbraně - Ruska, Číny, Íránu, Iráku, Libye, Severní Koreje a Sýrie.

Zpráva uvádí Čínu jako potenciální cíl v souvislosti s tím, jak "rozvíjí své strategické cíle" a stále více klade důraz na modernizaci svých jaderných a konvenčních vojenských sil. Rusko podle analýzy již není považováno za protivníka, ale jeho velké jaderné kapacity "zůstávají zdrojem obav".

V případě, že se americké vztahy s Ruskem v budoucnosti významně zhorší, Spojené státy zřejmě budou muset revidovat úroveň svých jaderných sil, tvrdí analýza Pentagonu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video