Pentagon

Pentagon - Americké ministerstvo obrany. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Pentagon zahladil rány po 11. září

  • 12
Šest let poté, co do budovy Pentagonu narazili teroristé s uneseným letadlem, zvenku už nikdo nic nepozná. Pobořené křídlo má novou fasádu, rány jsou zaceleny. Uvnitř jedné z největších budov světa však "jizvy po teroru" zůstávají.

11. září 2001 před desátou dopoledne narazilo do budovy amerického ministerstva obrany dopravní letadlo American Airlines, kterého se zmocnila pětice teroristů během letu z Washingtonu do Los Angeles.

Jeden ze symbolů Ameriky byl zasažen. V troskách západního křídla budovy a na palubě letounu tehdy zemřelo 184 lidí.

Dnes, po šesti letech, je pobořená část dávno opravená. Na zastávce metra pod budovou může znovu vystoupit každý, přilehlá parkoviště se opět plní automobily. Každý den sem dorazí třiadvaceti tisíc zaměstnanců.

Zvenku nikdo prakticky nepozná, že právě tady udeřili teroristé. Na zbrusu nové fasádě připomíná ten den pouze jeden ohořelý původní vápencový blok ve stěně. Všechny ostatní jsou nové.

Uvnitř, pod pokličkou jedné z největších kancelářských budov světa, ale jizvy teroru islámských radikálů zůstávají stále patrné. A zůstanou patrné napořád.

Pentagon

Oběti bude připomínat pietní park
Vzpomínce na 11. září je uvnitř Pentagonu věnován prakticky celý prohlídkový okruh pro ty, kteří se do sídla amerického ministerstva dostanou.

Chodby jsou lemovány smutnou a rozsáhlou galerií portrétů těch, kteří zahynuli na frontách války proti terorismu v Afghánistánu nebo Iráku. V místech, kde letoun narazil do budovy, je vybudována nová honosná vzpomínková kaple se jmény všech obětí útoku.

Samostatnou pietní desku na zvláštním místě zde má zaměstnanec jedné z ministerských agentur Herbert W. Homer. Před šesti lety byl mimo Pentagon. Asi zvláštní shodou náhod však právě 11. září cestoval letadlem na lince 175, se kterým teroristé narazili do jedné z věží Světového obchodního centra v New Yorku.

Hlavní poctu obětem však amerického ministerstvo obrany teprve připravuje. Na prostranství před západním křídlem budovy už rok pomalu vyrůstá památník.

Půjde o rozlehlý park se zvláštními kovovými objekty. Bude jich celkem 184 a každý ponese jméno jedné z oběti útoku. Památník chce Pentagon slavnostně otevřít příští rok - přesně 11. září.

Pentagon

PENTAGON

Sídlo amerického ministerstva obrany v městě Arlington u Washingtonu bylo otevřeno v roce 1941. Na dříve bažinatém prostranství poblíž řeky Potomac vyrostla postupně jedna z největších kancelářských budov světa, typická svým pětiúhelníkovým tvarem.

Pentagon je malým městem ve městě. Každý den komplex pojme přes 23 tisíc zaměstnanců, vojáků i civilních úředníků a kontraktorů. Na 16 rozlehlých parkovišť v okolí budovy každý den přijede přes 8 tisíc automobilů. Pod budovou je jedna ze zastávek washingtonského metra.

Uvnitř mají kromě kanceláří zaměstnanci i kompletní servis, včetně restaurací, lékařské péče, bankovních poboček nebo vlastní policejní stanice a místní vyšetřovací služby.

Samotné ministerstvo obrany uvádí, že telefonní ústředna v Pentagonu denně přepojí na 200 tisíc hovorů, místní pošta zase měsíčně přepraví 1,2 milionů zásilek.

Jednotlivá křídla budov jsou propojena koridorem chodeb. Říká se, že dojít z jednoho místa budovy na libovolné místo třeba na druhé straně komplexu zabere maximálně 7 minut.

, natoaktual.cz,

Nejlepší videa na Revue