Pentagon vykupuje snímky Afghánistánu

  • 4
Americké ministerstvo obrany vydává miliony dolarů, aby zabránilo médiím na západě získat mimořádně přesné fotografie ze soukromého satelitu. Fotografie ze satelitu Ikonos dokumentují důsledky bombardování Afghánistánu. Podle britského listu The Guardian jsou tyto záběry kvalitnější, než jaké měla během studené války k dispozici armáda.

Mimořádně ostré snímky z minulosti například zobrazují řadu vojáků pochodujících mezi teroristickými výcvikovými tábory v Dželálábádu. Při stejné ostrosti by bylo možné po náletech z minulého týdne rozlišit mrtvá těla ležící na zemi, napsal The Guardian.

Ministerstvo zatím šíření snímků nezakázalo
Podle amerických zákonů má Pentagon možnost zastavit šíření fotografií z družic vypuštěných z amerického území, aby zabránil nepřátelskému využívání těchto snímků během války. Po zahájení náletů v Afghánistánu ale takový příkaz nebyl vydán.

Namísto toho, aby Pentagon využil svých zákonných možností, rozhodl se koupit od společnosti Space Imaging provozující satelit Ikonos exkluzivní práva na všechny snímky Afghánistánu.

Dohoda platí zpětně od začátku náletů a byla uzavřena minulý týden ve čtvrtek po zprávách o civilních obětech po náletech na výcvikový tábor severozápadně od Dželálábádu.

Armáda USA má lepší zařízení
Americká armáda nepotřebuje snímky pro vlastní potřebu, protože má na oběžné dráze už sedm družic. Čtyři z těchto satelitů zvané Keyholes (Klíčové dírky) pořizují fotografie, které jsou šestkrát až desetkrát lepší než snímky z družice Ikonos, které rozlišují předměty o velikosti jednoho metru.

Odborníci Pentagon kritizují
Rozhodnutí koupit družicové snímky namísto použití platných zákonů v úterý ostře kritizovali američtí specialisté na zpravodajské služby. Kdyby snímky bombardovaných afghánských základen neukazovaly pozice amerických sil, ani by neohrozily bezpečnost amerických jednotek, pak by zákaz totiž mohl být zpochybněn sdělovacími prostředky jako porušení prvního dodatku k ústavě zajišťujícího svobodu tisku.

Kdyby použili zákonných prostředků, je možné, že sdělovací prostředky by žalovaly vládu s tím, že jde o předběžnou cenzuru, řekl John Pike z americké internetové publikace Globalsecurity. Ta zveřejňuje družicové snímky vojenských a údajných
teroristických zařízení po světě.

Jediným alternativním zdrojem přesných satelitních snímků by pak byl ruský systém Kosmos. Rusko se ale informační vakuum vytvořené dohodou Pentagonu se Space Imaging ještě nerozhodlo zaplnit, píše The Guardian.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video