Americký radar AN/TPY-2 systému protiraketové obrany

Americký radar AN/TPY-2 systému protiraketové obrany | foto: MDA

Pentagon přesune do Japonska další radar proti severokorejským raketám

  • 7
Spojené státy plánují přesunout do Japonska další radar, který by měl pomoci chránit ostrovy před raketovými hrozbami severokorejského režimu. Po schůzce se svým japonským protějškem to oznámil americký ministr obrany Chuck Hagel.

"Učinili jsme pokrok v plánech nasadit v Japonsku druhý TPY-2 radar, který pomůže chránit naše národy před hrozbou severokorejských balistických raket," řekl Hagel po schůzce s japonským ministrem obrany Icunorim Onoderou.

Radar AN/TPY-2

Mobilní výkonné radarové pracoviště přepravované na návěsech. Páteří je devítimetrová anténa. Zařízení je schopné monitorovat vzdušný prostor až na vzdálenost 1 000 kilometrů. Vyhledává, identifikuje a sleduje i několik cílů najednou. Radar detekuje balistické rakety krátkého až středního doletu od chvíle startu a pomáhá s naváděním antiraket až do zničení střely.
Radar je součástí systému THAAD (Terminal High Altitude Area Defense). Moderní protiraketový systém je určen proti balistickým raketám krátkého a středního doletu. Je schopen zasahovat cíle ve výškách nad 200 kilometrů.

Američané během vyostřené situace na Korejském poloostrově, kdy režim KLDR vyhrožoval odpálením balistických střel na USA, přesunuli k Japonsku obří plovoucí radarovou stanici SBX a na ostrově Guam rozmístili vyspělý protiraketový systém THAAD.

Do Japonska chtějí umístit radar TPY-2, který je součástí tohoto systému. Stejný typ byl dosud umístěn pouze v Negevské poušti jako součást včasného varování izraelské protiraketové obrany.

Hagel se s Onoderou shodli, že Severní Korea zůstává "nejviditelnější hrozbou pro stabilitu v severovýchodní Asii". Obě země proto chtějí velmi úzce spolupracovat v případě dalších severokorejských provokací a především v otázce protiraketové obrany.

Korejský poloostrov se ocitl ve středu dění po únorovém severokorejském jaderném testu, na který Rada bezpečnosti OSN zareagovala zpřísněním sankcí vůči Severní Koreji. Režim KLDR poté spustil lavinu výhrůžek včetně jaderného útoku na svého jižního souseda i území USA.

Na pobřeží také připravil k odpálení několik raket Musudan s doletem až 4 000 kilometrů. Podle jihokorejské a americké rozvědky chystá KLDR rozsáhlé vojenské manévry včetně možného testu této rakety.

Korea a USA ukončily manévry, které popudily KLDR

Spojené státy s Japonskem nyní ustanovily novou pracovní skupinu, která bude sdílet zpravodajské a průzkumné informace. Vojenští experti obou zemí podle Pentagonu zkoumají hrozby, které představují severokorejské střely krátkého doletu a pracují na revizi plánů pro ochranu Japonska.

Hagel rovněž oznámil, že USA vyšlou na Okinawu další tucet konvertoplánů V-22 Osprey, které kombinují výhody vrtulníku a klasického turbovrtulového letadla. Stroje s překlopnými rotory využívají Američané pro záchranné akce, výsadky nebo operace speciálních sil.

, natoaktual.cz

Video