Pentagon: operace Anakonda skončila

  • 119
Operace Anakonda proti členům Talibanu a Al-Kajdy na východě Afghánistánu skončila. Oznámil to ve Washingtonu člen sboru náčelníků štábů amerických ozbrojených sil John Rosa. Podle něj také američtí vojáci zatkli při jiné operaci poblíž Kandaháru na jihu Afghánistánu 31 lidí.

"Operace Anakonda skončila, neskončilo ale vojenské tažení v Afghánistánu," řekl Rosa. Asi 500 vojáků mezinárodní koalice pokračuje v čištění terénu a prohledalo už na 30 jeskyň, dodal generál.

Operace Anakonda začala v horách jižně od Gardezu 2. března. Rosa uvedl, že při neděním útoku na nepřátelské pozice západně od Kandaháru, který s operací nesouvisel, bylo zajato 31 lidí a bylo objeveno velké skladiště zbraní.

NEDĚLE 17. března 2002:

Anakonda končí, král přijede za týden
Více než dvoutýdenní protiteroristická operace Anakonda končí. Americké jednotky ve východním Afghánistánu během ní vyhnali z úkrytů v údolí Šahi Kot téměř tisíc extremistů. Ofenzíva skončila, v oblasti ale zůstane asi pět se vojáků, které ji budou dál prohledávat. Pátrání po teroristech pokračuje také v ostatních částech země.

Mluvčí amerických jednotek v Kábulu Bryan Hilferty v Kábulu považuje velicí a kontrolní struktury hnutí Taliban a organizace Al-Káida poblíž pákistánských hranic za zničené.

"Zničili jsme úkryty a zabili stovky teroristů z Talibanu a Al-Káidy. Je to velký úspěch," prohlásil mluvčí. Zdůraznil ale, že válka zdaleka neskončila.

Podobně se vyslovil mluvčí afghánského ministerstva zahraničí, který upozornil, že momentálně rozptýlení radikálové se budou pokoušet vytvořit nové organizované skupiny.

Vládní mluvčí také slíbil, že bývalý král Záhir Šáh, svržený v roce 1973, se do Kábulu vrátí s největší pravděpodobností v pondělí 25. března. Návrat bývalého monarchy byl už několikrát z "logistických" důvodů odložen.

87letý Záhir Šáh se vrací do země na základě prosincové dohody afghánských frakcí. V červnu má svolat tradiční kmenové shromáždění, takzvanou velkou džirgu, která zvolí novou vládu na dalších 18 měsíců, po jejichž uplynutí by se měly konat volby.

V Kábulu už se pro něj a jeho doprovod připravuje několik rezidencí. Mluvčí OSN v Kábulu dnes ale oznámila, že poblíž hrobky královské rodiny, kde se bývalý vládce nepochybně bude chtít poklonit památce svých rodičů, byly objeveny rakety a výbušniny.

Velitel amerických pozemních sil v Afghánistánu Paul Mikolashek v pátek na základně Bagrám prohlásil, že oddíly rebelů v posledních bojích utrpěly značné ztráty. 

Protože je jejich infrastruktura rozbita, už zřejmě nikdy nenajdou sílu zformovat několikasetčlenné oddíly, jak to učinili před zahájením březnové ofenzívy spojenců v horách Arma, míní.

Velitel: Vejdeme do učebnic
Mikolashek řekl, že boje, které se od 2. března odehrávaly na východě Afghánistánu pod krycím názvem Anakonda, "byly klasickou vojenskou operací, která vejde do učebnic".

Američané si ale podle velitele nejsou jisti, kolik teroristů je ještě na svobodě a živých. USA odhadují ztráty protivníka v dvanáctidenních bojích na 500 mužů.

ÚTERÝ 12. března 2002:

Spojenci vítězí
Spojenci pod vedením USA dosáhli v rámci operace Anakonda na východě Afghánistánu klíčového vítězství. Dobyli strategické území Šahi Kot. "Bitva o údolí Šahi Kot skončila. Koalice afghánských a amerických sil má celou oblast pod kontrolou," prohlásil afghánský generál, který se právě vrátil z předních linií. Bojovníci Al-Kajdy a Talibanu podle něho ustupují k pákistánské hranici. 

Operace Anakonda však pokračuje dál. Stovky afghánských vojáků pročesávají hory na východě země za podpory amerických bombardérů B-1.

Někteří afghánští vůdci mezitím podle agentury AP zvažují plán, který by umožnil zbytkům nepřátel z oblasti uprchnout. Nabídka souvisí s dílčí dohodou s místními kmenovými vůdci o příměří.

Na východě Afghánistánu vypukly prudké boje hned časně ráno. Reportér CNN, který je zhruba půl kilometru od předních linií, hlásil, že na pozice zbytků bojovníků Al-Kajdy prší americké pumy a rakety. Na místo rovněž zamířila posila 400 afghánských bojovníků.

Bryan Hilferty, jeden z velitelů operace Anakonda, v pondělí informoval, že boje polevily. Reportér CNN Nick Robertson ale v úterý potvrdil, že ráno se bitva opět rozhořela naplno. Nad hlavou mu nepřetržitě přelétávají bombardéry B-2 a bitevníky A-10.

Odpor, který zbytky bojovníků Al-Kajdy a Talibanu kladou, je podstatně slabší než v počáteční fázi operace. Spojenecké jednotky nebyly v posledních pěti dnech cílem přesně mířené palby nebo soustavnějšího ostřelování, řekl Hilferty. Zároveň ale zdůraznil, že operace ještě neskončila.

"Honba na teroristy pokračuje, Anakonda pokračuje," prohlásil Hilferty. "Válka v Afghánistánu ještě neskončila," řekl.

PONDĚLÍ 11. března 2002:

Bojovníky v horách dorazí Afghánci
V horách na východě Afghánistánu se brání posledních dvě stě bojovníků Al-Kajdy a Talibanu. Ohniska odporu stále ničí bomby s visačkou USA. Poslední ránu ale zřejmě zasadí pozemní útok afghánských jednotek, které obsazují pozice po stahujících se amerických vojácích.

"Operace by mohla skončit do týdne," řekl ministr obrany Donald Rumsfeld. Místní afghánský velitel vyjádřil naději, že bitva v údolí Šahi Kot skončí do dvou dnů.

Spojencům se podařilo zadržet několik lidí. "Nevím, zda a jací terorističtí vůdci byli během bojů zajati. Zajaté vyslýcháme," prohlásil Rumsfeld, podle něhož protiteroristické tažení "zdaleka neskončilo", třebaže koalice dosáhla bezprecedentní úrovně spolupráce.

Američtí vojáci se stále stahují
USA nadále stahují z bojiště na východě Afghánistánu další vojáky. Poté, co v neděli přiletělo na leteckou základnu Bagrám severně od metropole Kábulu 400 vojáků, následovalo je v pondělí 160 jejich druhů.

Vojáci, kteří z fronty přiletěli vrtulníky MH-47 Chinook, potvrdili, že boje značně polevily a v jeskynních vzdoruje jen hrstka ozbrojenců. "Pokračujeme v přeskupování našich sil," komentoval návrat vojáků mluvčí 10. horské divize americké armády major Bryan Hilferty.

Část vojáků nahradí čerstvé síly. "Vojáci tam byli deset dní, v hrozných podmínkách, v nadmořské výšce 3000 až 3600 metrů, ve špatném počasí. Je nutné obnovit síly. Válka v Afghánistánu ještě neskončila," řekl Hilferty.

Zbývá zničit posledních 200 bojovníků
Počet bojovníků teroristické organizace Al-Kajda, kteří se skrývají v horách na východě Afghánistánu, zřejmě klesl pod dvě stě. "Teď možná nadchází nejriskantnější fáze operace Anakonda," podplukovník amerických zvláštních jednotek.

Bojovníci Al-Kajdy se skrývají v horských jeskyních a jsou připraveni bojovat do posledního dechu. "Zatím nejsou na pokraji zoufalství," poznamenal na jejich adresu podplukovník, podle něhož zbývá zničit 100 až 200 mužů.

Americké vojenské zdroje o víkendu oznámily, že koaliční síly v bitvě v údolí Šahi Kot zabily asi polovinu z tisícovky bojovníků Al-Kajdy a talibanských milic.

Poslední ránu zasadí Afghánci
Úkol zasadit poslední ránu s největší pravděpodobností připadne čerstvým afghánským posilám. Vojáci s tanky a děly, vyslaní vládou v Kábulu, společně s místními oddíly míří k postavením členů Al-Kajdy a Talibanu.

Do frontové linie v oblasti horské vesnice Šahi Kot v provincii Paktíja se přesunuje na 500 afghánských vojáků, z větší části Tádžiků, tanků a dělostřelectva. Konvoj měří dvacet kilometrů.

"Přesun do Zormatu na frontové linii nám nařídilo afghánské ministerstvo obrany. Jedeme vyhnat Al-Káidu ze Šahi Kotu," informoval velitel dělostřelectva Muhammad Nazím.

Afghánští bojovníci obsazují místa uvolněná mimo jiné staženými americkými vojáky. "Přišel čas k válce v afghánském stylu," řekl jeden velitel z vojenských posil. "Známe lépe terén a jsme rychlejší," dodal s tím, že nastává boj muže proti muži bez jakýchkoli uznávaných pravidel.

Konvoj je součástí posil čítajících celkem 1000 mužů, které od pátku čekaly v Gardezu, zatímco se jednalo s místními paštunskými vůdci. Ti se zpočátku zdráhali povolit dalším bojovníkům, aby se zúčastnili již devět dnů trvající bitvy u Šahi Kotu.

Po bombardování americkými letouny B-52 čeká Afghánce boj zblízka za tmy, kdy budou nuceni vnikat do jeskyní. Odpor radikálů v posledních dvou dnech povážlivě oslábl, jejich střelba byla sporadická. Pozemní ofenzívu stěžují také nakladené miny, které američtí pyrotechnici postupně zneškodňují.

Američtí vojáci ze 101. vzdušné divize provádějí výsadek z vrtulníku CH-47 "Chinook" v pohoří poblíž Sirkankelu. (5. března 2002)

Američtí zdravotníci vynášejí z letadla jednoho z deseti amerických vojáků zraněných při bojích v Afghánistánu, kteří byli 6. března letecky převezeni na vojenskou základnu Ramstein v Německu. Za poslední týden bojů s bojovníky Talibanu a Al-Kajdy bylo osm Američanů zabito a asi 48 zraněno. (8. března 2002)

Američtí vojáci ze 101. vzdušné divize se připravují na pozemní útok proti bojovníkům Talibanu a Al-Kajdy opevněným v horách Arma na východě Afghánistánu. (8. března 2002)

Příslušníci 10. horské divize armády USA během bojové operace v horách na východě Afghánistánu. Horská divize je zvláštní pěchotní jednotka pro boj v obtížném horském terénu. (11. března 2002)

Americký voják holí svému kolegovi hlavu na základně Bagrám krátce poté, co se vrátili se svými spolubojovníky z hor na východě Afghánistánu. (11. března 2002)

Američtí vojáci se vrací vrtulníky z bojů v horách na východě Afghánistánu na základnu Bagrám u Kábulu. (11. března 2002)

U města Gardezu na východě Afghánistánu absolvovali cvičení afghánští bojovníci, kteří se spolu s americkými vojáky a příslušníky zvláštních oddílů armád Kanady, Austrálie, Dánska, Francie, Německa a Norska účastní operací proti teroristům. (11. března 2002)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video