Pentagon cvičí novináře pro Irák

  • 112
Osmikilometrový pochod, používání ochranného vybavení při chemickém útoku či přistání ve vrtulníku pod nepřátelskou palbou. Takový výcvik absolvuje více než 200 reportérů, kameramanů i fotografů, kterým americké ministerstvo obrany umožní v případě války s Irákem přístup na frontovou linii.

Během dvoutýdenního speciálního výcviku chce Pentagon každého novináře připravit na vše, co ho může při práci ve válce potkat.

Výcviková centra pro média na čtyřech základnách ve Spojených státech zřídilo americké ministerstvo obrany počátkem ledna.

Výcvik v armádních zařízeních dosud absolvovalo přes dvě stě reportérů. Do konce února, kdy kurzy skončí, by mělo tréninkovými centry projít přes 230 novinářů.

Zájem dostat se na frontovou linii je podle Pentagonu obrovský. "Přijali jsme 771 žádostí o tento trénink. Zájem mělo 197 zpravodajských stanic a deníků. Většina z nich - 116 jsou americká média, zbytek ze zahraničí," upřesnil zástupce tajemníka ministra obrany pro vztahy s veřejností Bryan Whitman.

Trénink na amerických základnách
Při tréninku musí podle Whitmana reportéři často obléci i vojenské uniformy a přilby. Někteří reportéři přitom nejsou v nejlepší fyzické kondici, a proto musí projít i kondičními testy.

Výcvik zahrnuje několikakilometrové pochody a kurzy správného používání ochranného vybavení před možným chemickým či biologickým útokem.

Součástí je i nacvičování nebezpečných situací, například přistávání vrtulníku pod nepřátelskou palbou. Pentagon v rámci prevence poskytne reportérům očkování proti neštovicím a antraxu.

Válka v přímém přenosu
Zřízení výcvikových center a samotný fakt, že armáda povolí reportérům v případě války přístup do jinak zapovězených zón, je podle novinářů i vojáků zcela mimořádným obratem ve vzájemných vztazích.

Americké ministerstvo obrany totiž několik desítek let zastávalo nekompromisní názor, že přítomnost novinářů na frontové linii by mohla narušit vojenské operace.

"Je to zcela zásadní průlom," konstatuje dlouholetý válečný kameraman jugoslávské televize Miroslav Keteléš, který prošel s kamerou na rameni například první válkou v Afghánistánu či válečnými konflikty v Libanonu a Izraeli.

"Pamatuji si, jak jsme museli uplácet nejrůznější lidi, aby štáb získal alespoň nějaké informace. Na frontovou linii se dalo dostat i jinými způsoby. Cestičky existují, ale takový přístup ze strany armády je myslím pro všechny z branže až nad očekávání," komentuje americký plán Keteléš.

Jak uvedl Bryan Whitman z amerického ministerstva obrany, armáda v rámci nové politiky přístupu k informacím počítá s tím, že reportéři sami rozpoznají, které zprávy z válečné linie mají považovat za diskrétní a které naopak mohou zveřejnit.

Objektivní zpravodajství přímo z válečných míst by totiž podle něj mohlo pomoci vyvracet dezinformace ze strany Iráku.

"Pentagon však musí dohlížet nad rovnováhou v přístupu k informacím kvůli ochraně operačních plánů. Reportéři prochází výcvikem, který zajistí, že neudělají nic, co by ohrozilo zdraví či životy nasazených vojáků," upozornil Whitman....

Výpověď válečného kameramana čtěte ZDE


Video